Bu Doğal İçeceklerle Böbreklerinizi Arındırabilirsiniz

Gününüze bu meyve sularından biriyle başlarsanız, siz de vücudunuzda tutulan fazla sudan kurtulabilir ve enerji düzeyinizi arttırabilirsiniz.
Bu Doğal İçeceklerle Böbreklerinizi Arındırabilirsiniz

Son Güncelleme: 15 Kasım, 2018

Siz de sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, mutlaka organlarınızın sağlığına özen göstermeli, sağlıklı beslenmeli ve vücudun arınmasına yardımcı olan takviyeler kullanmalısınız. Bu yazıda size vereceğimiz birbirinden sağlıklı bu meyve/sebze suyu tarifleriyle böbreklerinizi arındırabilirsiniz.

 Neden böbrekleri toksinlerden arındırmalı?

Böbreklerinizin görevi, olası zararlı maddelerin vücudunuzdan idrar yoluyla atılmasını sağlayarak kanınızı bu maddelerden arındırmaktır. Ayrıca böbrekler, su tutulumunu da düzenlerler.

Bu temel organlar hayatta kalmanız için çok önemlidir; onlara çok iyi bakmanız ve sağlıklı beslenip, özellikle, vücudunuzu farklı arındırıcı gıda ve takviyeleriyle dengede tutmalısınız.

Doğal meyve/sebze sularıyla böbreklerinizi arındırabilirsiniz

Doğal meyve ve sebze suları kısa bir sürede birçok faydalı besin maddesini vücuda almanın kolay ve sağlıklı bir yoludur.

Gününüze bir hafta içinde etkisini kesinlikle gösterecek bu meyve ve sebze sularıyla başlamanızı tavsiye ediyoruz. Fazla tutulan sudan kurtulacağınız için kendinizi daha hafif ve enerjik hissedecek, aynı zamanda böbrek hastalıklarıyla daha iyi başa çıkabileceksiniz.

Bu farklı seçeneklerden birini seçebilir, hepsini dönüşümlü olarak deneyebilir ve böbreklerinizi arındırabilirsiniz.

Elma ve kereviz suyu

Kereviz en iyi idrar söktürücü sebzelerden biri olup, çok keskin olmayan tadı sayesinde aşağıdaki tarif dahil neredeyse her türlü meyve ve sebze suyuna eklenebilir. Bu örnekte, elmanın içeceğe vereceği hoş, güzel tat ve bunun yanı sıra oldukça faydalı içeriğiyle neredeyse diğer tüm gıdalarla kombine edilebilmesi ve aynı zamanda böbrek rahatsızlıklarına da iyi gelmesi sebebiyle biz bu örnekte kerevizi elmayla karıştıracağız.

Malzemeler:

 • Alt kısmı ve yaprakları dahil, bir sap taze yeşil kereviz.
 • 3 elma (organikse kabuğuyla da kullanabilirsiniz).
 • Birkaç taze nane yaprağı (isteğe bağlı).
elma kereviz ve nane

Marul ve rezene suyu

Bu şaşırtıcı kombinasyon oldukça lezzetli, birçok faydalı özelliğe sahip ve marulu sindirmekte zorlanan bünyeler için marul tüketmenin çok kolay bir yolu.

Marul idrar söktürücüdür ve aynı zamanda sinir sisteminizin düzenlenmesine yardımcı olur. Bu sebze suyu akşamüstü ya da akşam saatleri için idealdir.

Rezenenin özel aroması bu sebze suyunu tatlı hale getirirken sizin de aşırı sıvıdan kurtulmanıza yardımcı olur. 

Malzemeler:

 • 5 adet yıkanmış, yeşil ya da kırmızı yapraklı marul (besin değeri yüksek olmayan iceberg marulu kullanmaktan kaçının)
 • Bir parça taze rezene kökü.
 • Bir çay kaşığı bal.
maydanoz suyu

Domates, soğan ve tuzlu su

Soğanlar böbrek sağlığı için en iyi gıdalardan biridir. Bu tarif için, potasyum açısından zengin bir gıda olan domatesleri tuzlu su ile birleştiriyoruz. Tuzlu su ise sisteminizi dengelemenize yardımcı olacak doğal bir takviyedir.

Bu içecek tuzlu olmasına rağmen, içinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm mineralleri doğru oranlarda barındırır ve böbreklerinize fazla sıvıdan kurtulmasına yardımcı olup su tutulumunu engeller.

Malzemeler:

 • 4 olgun domates
 • Yarım soğan.
 • 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı.
 • 4 yemek kaşığı tuzlu su.
domates suyu

Diğer ipuçları

Karaciğerinizle beraber böbrekleriniz, doğrudan sıcaklıktan faydalanan tek organdır. Bunun sebebi ise bu hayati organların üşümeye meyilli olmasıdır. Ayrıca, böbrekleriniz enerji seviyenizle güçlü bir ilişki içindedir.

Siz de böbreklerinize sıcaklık uygulayarak onları daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Günde yarım saat boyunca sıcak su şişesi veya bir ısıtma yastığı yardımıyla ya da tüm bölgenin üstünü doğal yünle kaplayarak böbreklerinize sıcaklık uygulayın.

Bu ipucunu özellikle soğuk mevsimlerde öneriyoruz.

Ayrıca böbreklerinize kötü gelen maddeleri fazla tüketmekten de kaçınmalısınız: 

 • Süt ve süt ürünleri
 • Beyaz şeker
 • Tuz
 • İlaçlar
 • Ayrıca başta hayvansal protein olmak üzere böbrekleri strese sokan protein alımınızı da sınırlandırmalısınız.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.