Boğaz Enfeksiyonlarını Tedavi Etmek İçin 6 Doğal Çözüm

23 Kasım, 2021
Tuzlu su veya karbonat ile gargara yapmanın boğaz enfeksiyonlarını tedavi etmenin etkili bir yolu olduğunu biliyor muydunuz? Her iki yöntem de iltihabı azaltmaya ve mikropları öldürmeye yardımcı olur.

Hangimiz boğaz enfeksiyonu geçirmedik ki? Bu, günlük hayatınızı tatsız kılan acı verici bir deneyimdir. Konuşmak, nefes almak ve yutmak acı verir… Pek, böyle durumlarda biraz rahatlamanın bir yolu var mı? Boğaz enfeksiyonlarını tedavi etmek için bazı harika doğal çözümler var. Bir dahaki sefere boğazınız ağrıdığında olduğunda bunu aklınızda bulundurun.

Hoşunuza gidebilir: Boğaz Ağrısını Dindiren Seçenekler

Boğaz Enfeksiyonlarının Tedavisine Yönelik Çözümler

Boğaz ağrısı olan kadın boğaz enfeksiyonlarını tedavi etmek
Bazen boğaz enfeksiyonları sıcaklık değişimleri sırasında veya bir mevsimden diğerine geçiş döneminde ortaya çıkar. Diğer zamanlarda, boğaz ağrısına neden olan şey aşırı derecede klimaya maruz kalmaktır.

Kışın gelişini sorumlu tutabilirsiniz, ancak nedeni ne olursa olsun, boğaz ağrısını görmezden gelmeyin, aksi takdirde stres ve kaygıya neden olabilir.

Boğaz enfeksiyonlarına bakteri, virüs veya yaralanma neden olabilir. Bazı bakteriler diğerlerinden daha dirençlidir ve antibiyotiklerle tedavi gerektirebilir. Virütik bir durum olduğunda çoğu zaman sadece birkaç gün izin alıp dinlenerek iyileşebilirsiniz.

Arada bir bağışıklık sisteminizin zayıfladığını, enfeksiyonlara veya belirli hastalıklara karşı savunmanızı azalttığını unutmayın. Bu nedenle, genel sağlığı destekleyen bir diyet uyguladığınızdan emin olun. Ek olarak, boğaz enfeksiyonlarını tedavi etmek için aşağıdaki çareleri denemenizi öneririz:

1. Kekik, bal ve limon çayı

ellerinde fincan tutan kadın
Hiçbir şey bu üç bileşenin bir araya gelmesi kadar basit veya etkili değildir. Kekik, mikroplarla savaşan güçlü bir antiseptiktir. Bu arada bal, iyileşmeyi destekler, iltihabı azaltır ve tüm boğazı rahatlatır.

Kekik ve balı limon suyuyla birleştirerek gün boyu tadını çıkarabileceğiniz şifalı bir karışım elde edersiniz. İşte bunu nasıl yapacağınız:

 • Bir litre kaynar suya iki yemek kaşığı taze kekik ekleyin.
 • Kabuğundan rendelenmiş kabuğun yanı sıra bir limonun suyunu ekleyin.
 • Bu malzemeleri 10 dakika kaynatın.
 • Ateşten alın ve sıvıyı süzmeden önce 10 dakika bekleyin.
 • Bu çayı gün boyunca iki yemek kaşığı balla iç.

Hoşunuza gidebilir: Kekik Çayının İnanılmaz Faydaları

2. Tuzlu suyla gargara yapın

gargara yapan kadın boğaz enfeksiyonları tedavi

 • Bir çorba kaşığı tuzu 250 ml su ile seyreltin.
 • Bu karışımla saatte bir kez gargara yapın ama asla yutmayın. Tükürmeden önce birkaç saniye boğazınızın arkasına ulaşmasına izin verin ve sonra tekrarlayın.
 • Tuz yerine bir çay kaşığı elma sirkesi ve hatta karbonat da kullanabilirsiniz. Her üç bileşen de iltihabı azaltacak, mevcut olan mikropları ve bakterileri öldürecek ve boğaz ağrınızı etkili bir şekilde tedavi edecektir.

3. Sarımsak, en iyi doğal antibiyotik

Kil kapta diş sarımsak

Herkes sarımsağın en güçlü doğal antibiyotiklerden olduğunu bilir. Ek olarak, onu hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Etkili, sağlıklı ve olumsuz yan etkisi yok. Öyleyse neden boğaz enfeksiyonlarını tedavi etmek için denemiyorsunuz? Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklıyoruz:

 • Bir diş sarımsağı ezin ve yarım bardak su ile seyrelterek için.
 • Bu işlemi günde iki kez tekrarlayabilirsiniz. Elbette, sarımsak kokusu nefesini kesecek, ama denemeye değer – çok daha hızlı iyileşeceksiniz.

4. Papatya çayı kompresleri

Boğazını işaret eden hasta kadın

Bu tedavi boğaz ağrısı için ıslak kompres olarak uygulanacaktır. Enflamasyonu azaltır ve size biraz rahatlama sağlar. Bu adımları takip edin:

 • Üç yemek kaşığı bitkiyi bir bardak suya ekleyerek papatyayı hazırlayın.
 • Papatya demlendikten sonra sıvıyı bir kaseye süzün, bir havlu veya bezi ıslatın ve boğazınıza uygulayın.
 • Kompres ısısını kaybettiğinde bu işlemi tekrarlayın. Ortalama olarak, her uygulama 10 ila 20 dakika sürecektir.

5. Zerdeçal ve yeşil çay

Küçük gösterişli yeşil çay bardağı boğaz enfeksiyonlarını tedavi eder

 • Bu tedavi çok kolay ve etkilidir. Yeşil çayı zerdeçal ile birleştirmek, boğaz enfeksiyonlarını tedavi etmenin harika bir yoludur. Enflamasyonu azaltmaya ve iyileşmenizi hızlandırmaya yardımcı olacaktır.
 • Yeşil çayınızı her zamanki gibi hazırlayın. Su kaynamaya başladığında yarım çay kaşığı öğütülmüş zerdeçal ekleyin.
 • Karışım yaklaşık beş dakika demlendikten sonra, tatlandırmak için biraz balla iç. Kesinlikle daha iyi hissedeceksiniz.

6. Bol bol dinlenin

Kadın yastık üzerinde uyuyor
Vücudunuz bir enfeksiyonla mücadele ediyor. Bunu yapmaya devam etmenin tek yolu , bol bol dinlenerek doğal savunmanızı sürdürmektir. Bu yüzden iyi uyuduğunuzdan emin olun. Biraz daha kestirmek zarar vermez: daha hızlı iyileşirsiniz!

Hasta olduğunuzda, günde yaklaşık 10 veya 11 saat uyumalısınız, bu yüzden biraz kestirdiğinizden ve geceleri iyileşmek için yeterince uyuduğunuzdan emin olun. Yavaş yavaş yeniden kendinize geldiğinizi göreceksiniz.

 • Clínica Mayo. Dolor de garganta. (2020). Recuperado el 12 de marzo de 2021. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/sore-throat/symptoms-causes/syc-20351635
 • V. Kuete, Chapter 28 – Thymus vulgaris, Editor(s): Victor Kuete, Medicinal Spices and Vegetables from Africa, Academic Press, 2017, Pages 599-609, ISBN 9780128092866, https://doi.org/10.1016/B978-0-12-809286-6.00028-5
 • National Health Services. Sore Throat. (2021). Recuperado el 12 de marzo de 2021. https://www.nhs.uk/conditions/sore-throat/
 • Li, G., Ma, X., Deng, L., Zhao, X., Wei, Y., Gao, Z., Jia, J., Xu, J., & Sun, C. (2015). Fresh Garlic Extract Enhances the Antimicrobial Activities of Antibiotics on Resistant Strains in Vitro. Jundishapur journal of microbiology8(5), e14814. https://doi.org/10.5812/jjm.14814