Boğaz Enfeksiyonlarını Tedavi Etmek İçin 6 Doğal Çözüm

Tuzlu su veya karbonat ile gargara yapmanın boğaz enfeksiyonlarını tedavi etmenin etkili bir yolu olduğunu biliyor muydunuz? Her iki yöntem de iltihabı azaltmaya ve mikropları öldürmeye yardımcı olur.
Boğaz Enfeksiyonlarını Tedavi Etmek İçin 6 Doğal Çözüm
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 22 Kasım, 2021

Hangimiz boğaz enfeksiyonu geçirmedik ki? Bu, günlük hayatınızı tatsız kılan acı verici bir deneyimdir. Konuşmak, nefes almak ve yutmak acı verir… Pek, böyle durumlarda biraz rahatlamanın bir yolu var mı? Boğaz enfeksiyonlarını tedavi etmek için bazı harika doğal çözümler var. Bir dahaki sefere boğazınız ağrıdığında olduğunda bunu aklınızda bulundurun.

Boğaz Enfeksiyonlarının Tedavisine Yönelik Çözümler

Boğaz ağrısı olan kadın boğaz enfeksiyonlarını tedavi etmek
Bazen boğaz enfeksiyonları sıcaklık değişimleri sırasında veya bir mevsimden diğerine geçiş döneminde ortaya çıkar. Diğer zamanlarda, boğaz ağrısına neden olan şey aşırı derecede klimaya maruz kalmaktır.

Kışın gelişini sorumlu tutabilirsiniz, ancak nedeni ne olursa olsun, boğaz ağrısını görmezden gelmeyin, aksi takdirde stres ve kaygıya neden olabilir.

Boğaz enfeksiyonlarına bakteri, virüs veya yaralanma neden olabilir. Bazı bakteriler diğerlerinden daha dirençlidir ve antibiyotiklerle tedavi gerektirebilir. Virütik bir durum olduğunda çoğu zaman sadece birkaç gün izin alıp dinlenerek iyileşebilirsiniz.

Arada bir bağışıklık sisteminizin zayıfladığını, enfeksiyonlara veya belirli hastalıklara karşı savunmanızı azalttığını unutmayın. Bu nedenle, genel sağlığı destekleyen bir diyet uyguladığınızdan emin olun. Ek olarak, boğaz enfeksiyonlarını tedavi etmek için aşağıdaki çareleri denemenizi öneririz:

1. Kekik, bal ve limon çayı

ellerinde fincan tutan kadın
Hiçbir şey bu üç bileşenin bir araya gelmesi kadar basit veya etkili değildir. Kekik, mikroplarla savaşan güçlü bir antiseptiktir. Bu arada bal, iyileşmeyi destekler, iltihabı azaltır ve tüm boğazı rahatlatır.

Kekik ve balı limon suyuyla birleştirerek gün boyu tadını çıkarabileceğiniz şifalı bir karışım elde edersiniz. İşte bunu nasıl yapacağınız:

 • Bir litre kaynar suya iki yemek kaşığı taze kekik ekleyin.
 • Kabuğundan rendelenmiş kabuğun yanı sıra bir limonun suyunu ekleyin.
 • Bu malzemeleri 10 dakika kaynatın.
 • Ateşten alın ve sıvıyı süzmeden önce 10 dakika bekleyin.
 • Bu çayı gün boyunca iki yemek kaşığı balla iç.

2. Tuzlu suyla gargara yapın

gargara yapan kadın boğaz enfeksiyonları tedavi
 • Bir çorba kaşığı tuzu 250 ml su ile seyreltin.
 • Bu karışımla saatte bir kez gargara yapın ama asla yutmayın. Tükürmeden önce birkaç saniye boğazınızın arkasına ulaşmasına izin verin ve sonra tekrarlayın.
 • Tuz yerine bir çay kaşığı elma sirkesi ve hatta karbonat da kullanabilirsiniz. Her üç bileşen de iltihabı azaltacak, mevcut olan mikropları ve bakterileri öldürecek ve boğaz ağrınızı etkili bir şekilde tedavi edecektir.

3. Sarımsak, en iyi doğal antibiyotik

Kil kapta diş sarımsak

Herkes sarımsağın en güçlü doğal antibiyotiklerden olduğunu bilir. Ek olarak, onu hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Etkili, sağlıklı ve olumsuz yan etkisi yok. Öyleyse neden boğaz enfeksiyonlarını tedavi etmek için denemiyorsunuz? Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklıyoruz:

 • Bir diş sarımsağı ezin ve yarım bardak su ile seyrelterek için.
 • Bu işlemi günde iki kez tekrarlayabilirsiniz. Elbette, sarımsak kokusu nefesini kesecek, ama denemeye değer – çok daha hızlı iyileşeceksiniz.

4. Papatya çayı kompresleri

Boğazını işaret eden hasta kadın

Bu tedavi boğaz ağrısı için ıslak kompres olarak uygulanacaktır. Enflamasyonu azaltır ve size biraz rahatlama sağlar. Bu adımları takip edin:

 • Üç yemek kaşığı bitkiyi bir bardak suya ekleyerek papatyayı hazırlayın.
 • Papatya demlendikten sonra sıvıyı bir kaseye süzün, bir havlu veya bezi ıslatın ve boğazınıza uygulayın.
 • Kompres ısısını kaybettiğinde bu işlemi tekrarlayın. Ortalama olarak, her uygulama 10 ila 20 dakika sürecektir.

5. Zerdeçal ve yeşil çay

Küçük gösterişli yeşil çay bardağı boğaz enfeksiyonlarını tedavi eder
 • Bu tedavi çok kolay ve etkilidir. Yeşil çayı zerdeçal ile birleştirmek, boğaz enfeksiyonlarını tedavi etmenin harika bir yoludur. Enflamasyonu azaltmaya ve iyileşmenizi hızlandırmaya yardımcı olacaktır.
 • Yeşil çayınızı her zamanki gibi hazırlayın. Su kaynamaya başladığında yarım çay kaşığı öğütülmüş zerdeçal ekleyin.
 • Karışım yaklaşık beş dakika demlendikten sonra, tatlandırmak için biraz balla iç. Kesinlikle daha iyi hissedeceksiniz.

6. Bol bol dinlenin

Kadın yastık üzerinde uyuyor
Vücudunuz bir enfeksiyonla mücadele ediyor. Bunu yapmaya devam etmenin tek yolu , bol bol dinlenerek doğal savunmanızı sürdürmektir. Bu yüzden iyi uyuduğunuzdan emin olun. Biraz daha kestirmek zarar vermez: daha hızlı iyileşirsiniz!

Hasta olduğunuzda, günde yaklaşık 10 veya 11 saat uyumalısınız, bu yüzden biraz kestirdiğinizden ve geceleri iyileşmek için yeterince uyuduğunuzdan emin olun. Yavaş yavaş yeniden kendinize geldiğinizi göreceksiniz. İlginizi çekebilir ...

En Yaygın Boğaz Rahatsızlıkları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
En Yaygın Boğaz Rahatsızlıkları

En yaygın boğaz rahatsızlıkları genellikle hafiftir ve çoğunlukla farinks ve gırtlağı etkiler. Ancak yanlış ilaç kullanımı sıkıntı yaratır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Debjit Bhowmik, C., Kumar, K. S., Chandira, M., & Jayakar, B. (2009). Turmeric: a herbal and traditional medicine. Archives of applied science research1(2), 86-108.
 • Lissiman, E., Bhasale, A. L., & Cohen, M. (2012). Garlic for the common cold. Cochrane Database of Systematic Reviews, (3).

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.