Boğaz Ağrısını Dindiren Seçenekler

Özellikle sonbahar ve kış aylarında boğaz ağrısıyla başa çıkmaya çalışmak yaygın gördüğümüz bir durumdur. Genellikle günler sonra semptomlar kendi kendine geçse de, boğaz ağrısını dindiren bazı etkili seçenekler vardır. Onları bu yazıda keşfedin! 
Boğaz Ağrısını Dindiren Seçenekler

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Boğaz ağrısını rahatlatmak kolay değildir. Boğaz ağrısını dindiren pek çok alternatif olsa da semptomları kalıcı olabilir ve günlerce rahatsız hissetmenize bile yol açabilir.

Ayrıca boğaz ağrısının pek çok olası nedeni vardır. Ancak en yaygın sebebin üst solunum yolları enfeksiyonları olduğunu biliyoruz. Farenjit soğuk havalarda çok yaygındır. Benzer semptoma yol açan diğer solunum yolları enfeksiyonları soğuk algınlığı, sinüzit ve larenjittir.

Bunların hepsine virüsler yol açar. Bu nedenle antibiyotik terapisi gerektirmez ve tipik olarak antibiyotik kullanmak boğaz ağrısını yatıştırmayacaktır.

Disfoni, ses kısıklığı ve boğaz ağrısının diğer sebepleri şöyledir:

 • Kuru bir ortam. Kuru hava mukoza zarlarını kurutur. Ayrıca havayı burnunuzdan geçirmeden ağzınızdan çok fazla nefes alırsanız bu da boğazınızı kurutabilir.
 • Alerjiler. Örneğin, toza ve akarlara alerjisi olan kişiler genellikle boğaz ağrısı çekerler.
 • Ses yorgunluğu. Sesinizi çok kullanmanız ya da bağırarak aşırı efor göstermeniz ses tellerini yorar.
 • Tahriş edici maddeler. Belli kimyasallar havada olduklarında vücuda girebilir ve yutağı tahriş edebilirler. Buna sigara içmek de dahildir.
 • Gastroözofageal reflü hastalığı. Bu durum midedeki hidroklorik asitin özafagusa doğru çıkmasıyla ve bazen boğaza ulaşmasıyla ortaya çıkar. Bu asit oldukça tahriş edicidir.

Boğaz ağrısını dindiren seçenekler

Gelin boğaz ağrısını dindiren sekiz seçeneğe bir göz atalım.

1. Gargara yapmak

Gargara yapmak, boğaz ağrısını dindiren harika bir seçenektir. Ilık su ve seyreltilmiş tuzla gargara yapmalısınız. Bu karışım yutak şişliğini rahatlatarak tahrişi azaltır.

Klasik hazırlama seçeneği bir bardak suya yarım çay kaşığı tuzdur. Karışımın tuzlu tadına katlanamıyorsanız içine biraz bal ekleyebilirsiniz. İdeal olan gün içinde pek çok kez gargara yapmanızdır.

2. Bal, boğaz ağrısını dindiren en iyi seçeneklerden biri

Yukarıda da önerdiğimiz gibi su ve tuzdan oluşan karışımınızın içine bal ekleyebilirsiniz. Ayrıca bir yemek kaşığı balı doğrudan da tüketebilirsiniz. Ancak yavaşça yutmalısınız ki bal iltihaplanmış hücrelerle temasa geçebilsin.

Bal anlık olarak hücrelere yapıştığında, mukozal bir bariyer oluşturur. Bu bariyer dehidrasyonu engeller ve oraya yapışmış olabilecek mikroorganizmaları çeker.

Ancak bir yaşın altındaki çocuklara bal yedirmemeniz gerektiğini unutmayın. Bunun sebebi bal yediğinde bebeğin botülizmle (bir tür gıda zehirlenmesi) karşılaşma riskinin yüksek olmasıdır.

bir kavanoz bal
Sahip olduğu özellikler nedeniyle bal, boğaz ağrısını dindiren harika bir seçenektir. Ancak onu bebeklere yedirmemelisiniz.

3. Akide şekeri veya pastil

Hem küçük otomatlarda hem de eczanelerde boğaz ağrısını dindiren akide şekerleri bulmanız mümkündür. Hatta içlerinde okaliptüs gibi doğal malzemeler bile olabilir.

Bu şekerler emildiklerinde, salya üretiminin artmasına yol açarlar. Bu mukozayı sulandırır ve geçici olarak semptomları yatıştırır. Ancak bu tedavinin sorunu gün içinde çok sayıda pastil emmenizi gerektirecek olmasıdır.

4. Boğaz ağrısını yatıştırmak için hidrasyon

Muköz zarların hidrasyonu çok önemlidir. Hatta boğaz ağrınızın olması sıvı kaybıyla eş anlamlı olabilir. Bu nedenle onları harici olarak takviye etmelisiniz. İdeal olan su içmeniz ve kahve gibi diğer içeceklerden kaçınmanızdır.

Ayrıca çorba ve çay gibi sıcak içeceklerden yararlanmanızı da öneririz. Et suyuyla yapılan çorbalar hem hidrasyonu sağlar hem de mikrobesinler içerirler. Ayrıca içlerinde sodyum ve potasyum gibi mikroelementler de bulunur.

5. Isı uygulamak

Boğazınıza sıcak bezler koymak o bölgedeki sıcaklığın yükselmesini ve böylece kan dolaşımının artmasını sağlar. Artan dolaşım, anti-enflamatuvar hücrelerin varlığını artırır ve hidrasyonu iyileştirir.

6. Sıcak bir duş

Bunun nedeni sıcak duşta oluşan buhardır. Bu buhar boğaz ağrısını yatıştırabilir. Sıcak buhar solunum yolu ve ağız aracılığıyla girdiğinde anti-enflamatuvardır.

duş alan kadın
Sıcak bir duş almak boğaz ağrısını dindirmez ancak anlık olarak rahatsızlığı yatıştırabilir.

7. Ne pahasına olursa olsun sigara içmekten kaçının

Sigaralar ve ürettikleri duman tahriş edicidir. Boğaz ağrısına yol açmasının yanında, eğer bir enfeksiyon nedeniyle oluşmuşsa, sigara içmek, ağrıyı kötüleştirebilir. Bundan yalnızca sigara içen kişi değil, etrafta bulunan ve dumanı içine çeken başka kişiler de etkilenirler.

Sigara içenlerin solunum yolları enfeksiyonlarına yakalanma ihtimallerinin diğer insanlara göre daha yüksek olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca sigara içenlerde kronik öksürük de görülebilir. Bu kronik öksürük, onların nefes alıp verme dinamiğini de değiştirir.

8. Ağrı kesiciler

Boğaz ağrısı birkaç gün içinde kendi kendine yok olabilir. Ancak bazen işle ilgili konular veya kaçıramayacağınız bazı aktiviteler nedeniyle bu süreci hızlandırmanız gerekebilir. Böyle durumlarda semptomlarınızı ilaçla iyileştirmeniz mümkündür.

İlk seçenek asetaminofendir. Bu, semptomları rahatlatabilen epey zararsız bir ağrı kesicidir. Küçük çocuklara da verebilirsiniz. İkinci seçenek ise ibuprofendir. Bir ağrı kesici olmasının yanında, aynı zamanda bir anti-enflamatuvardır. Ayrıca bu iki ilaç da ateşle savaşır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Salinas, Pedro. “Hierbabuena: usos medicinales, beneficios y precauciones.” Compartir 10 (2017): 22.
 • Alarcón-Andrade, Gonzalo, Gonzalo Bravo-Soto, and Gabriel Rada. “¿ Son útiles los corticoides sistémicos en el manejo de la faringitis aguda?.” Medwave 17.09 (2017).
 • Amoedo, Diego, and María Teresa Rosanova. “Faringitis recurrente.” Medicina Infantil 24.4 (2017).
 • Pharmacognosy Res. 2017 Apr-Jun; 9(2): 121–127. Honey and Health: A Review of Recent Clinical Research. doi: 10.4103/0974-8490.204647
 • XII CONGRESO NACIONAL DE CIENCIA Y TECNOLOGIA DE ALIMENTOS. Jueves 27 y Viernes 28 de Mayo de 2010. Guanajuato, Gto. DESARROLLO DE FORMULACIONES DE GOMITAS A BASE DE MIEL, PROPOLEO, MENTA Y EUCALIPTO. http://respyn2.uanl.mx/especiales/2010/ee-09-2010/documentos/desarrollo_nuevos_productos/DPN54.pdf
 • PLoS One. 2014; 9(1): e84154. Published online 2014 Jan 9. No Evidence of Dehydration with Moderate Daily Coffee Intake: A Counterbalanced Cross-Over Study in a Free-Living Population. doi: 10.1371/journal.pone.0084154
 • Int J Radiat Oncol Biol Phys. 1989 Nov;17(5):1041-7. Effects of temperature on blood circulation measured with the laser Doppler method. doi: 10.1016/0360-3016(89)90153-3.
 • Salud Pública de México. Los riesgos del tabaquismo activo y pasivo. https://www.scielosp.org/article/spm/2002.v44suppl1/s144-s160/es/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.