Brokolinin Faydaları: Sağlığımıza Az Bilinen 8 Yararı

Brokoliden en iyi şekilde yararlanmak için çiğ yemek en iyisidir. Brokolinin günlük tavsiye edilen C vitamini miktarının % 150'sini sağlayabileceğini biliyor muydunuz?
Brokolinin Faydaları: Sağlığımıza Az Bilinen 8 Yararı
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Brokoli, dünyada en çok bilinen yeşil sebzelerden biridir. Hem mutfak kullanımı hem de besin değerleri için takdir edilir. Brokolinin faydaları ile ilgili bu yazımızı mutlaka okuyun!

Herkesin gözdesi olmadığı halde, birçok kişi vücuduna ne kadar iyi geldiğini bilerek, brokoliyi beslenme düzenine dahil etmeye başlamış durumdadır. Besin değerleri tam olan bir gıdadır ve günlük önerilen 100 gramlık C vitamini miktarının %150’sini sağlar.

Buna ek olarak, doğal olarak B kompleks vitaminleri, gerekli mineraller ve oksidatif hasarla mücadele eden güçlü antioksidanlar taşır. Ayrıca çok az kalori içerir, klorofil seviyesi yüksektir ve göz problemleri için etkili bir tedavi olduğu ortaya konmuştur.

Brokolinin faydaları hala iyi bilinmediği için, bu makalede vücudunuza sağladığı 8 temel faydayı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Okumaya devam edin!

1. Brokolinin faydaları: Vücudunuza detoks konusunda yardımcı olur

mikroskobik toksinler
 • Düzenli brokoli tüketimi, karaciğerinizi atık maddelerin filtrelenmesi ve yok edilmesi açısından destekler.
 • İçindeki antioksidanlar, vitaminler ve mineraller kanınızdaki toksinleri azaltır ve boşaltma sisteminiz yoluyla atılmalarını teşvik eder.
 • Hepsinden önemlisi, brokoli yedikten bir iki hafta sonra bile vücuda sağladığı yarar devam edebilir.

2. Göz sağlığınızı geliştirir

Bu sebze, göz sağlığınızın korunması ve geliştirilmesi için en iyi gıdalardan biridir. Gözlerde ışık değişimlerine uyum sağlamak için gerekli olan, B12 vitamini olarak da bilinen riboflavin açısından zengindir.

B12 vitamini eksikliği inflamatuvar sorunlara, bulanık görme ve oküler strese yol açabilir. Ayrıca lutein ve zeaksantin gibi, gözlerin sağlıklı kalmasında çok önemli bir rol oynayan iki karotenoid taşır. Her ikisi de maküla dejenerasyonu ve katarakt gibi göz bozuklukları riskini azaltmaya yardımcı olur.

3. Yaşlanma sürecini yavaşlatır

brokoli yemek genç tutar

Bir parça brokoli yediğiniz zaman, vücuda sulforafan adı verilen bir madde bırakılır. Bu, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve artrit, kardiyovasküler koşullar ve Alzheimer hastalığı gibi yaşlanmayla ilişkili yaygın hastalık riskini düşürmeye ve cildinizde de kırışıklıklar gibi erken yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olur.

4. Brokolinin faydaları: Kalp ve damar sağlığını destekler

 • Brokoli, düzenli aralıklarla tüketildiğinde damarlarınızdaki kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşüren, lif bakımından zengin bir gıda maddesidir.
 • İçindeki sulforafan isimli bileşen, arterlerindeki plak oluşumunu önleme görevini üstlenen bir proteini aktifleştirir.
 • Ek olarak, dolaşım sisteminizdeki problemleri önleyen ve hücrelerinizi koruyan güçlü bir anti-inflamatuar içermektedir.

5. Osteoartriti önler

brokoli kemiklere iyi gelir
 • Bunu bilmiyor olabilirsiniz; ancak turpgillerden olan bu sebze, en iyi bitkisel kalsiyum kaynaklarından biridir.
 • Düzenli tüketimi artrit ve osteoartrit gibi eklem ve kemik problemlerini yavaşlatır.
 • Sulforafanın, kemikleri koruyan kıkırdakların parçalanmasını hızlandıran bir enzimi bloke ettiği ortaya konmuştur.

6. Enflamasyonu kontrol eder

Enflamasyon, vücudunuzun travma, zararlı madde birikimi ya da sıvı tutulumu nedeniyle ortaya koyduğu bir savunma mekanizmasıdır. Bu, iyileşme sürecinin bir parçası olmakla birlikte, -özellikle de zamanında ilgilenilmemişse- diğer bozuklukların tetiklenmesine neden olabilir.

Sağlık uzmanları, enflamasyonu kontrol altında tutmaya yardımcı olmak için brokoli ve diğer yeşil sebzeleri yemenizi önerir; zira bunlar, izotiosiyanat adı verilen bir madde içerir.

7. Cildin sağlığını iyileştirir

sağlıklı cilt

Brokoli yemek cildinizin sağlıklı olmasını sağlar. Bu sebze cildinizin sağlam, sağlıklı ve esnek olmasına yardımcı olan doğal bir vitamin, mineral ve esansiyel yağ asitleri kaynağıdır.

Ayrıca serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önleyen antioksidanlar olarak da bilinen A ve E vitaminleri açısından çok zengindir. Aynı zamanda cildinizi genç tutan kolajen ve elastin bakımından ihtiyaç duyduğumuz besleyici C vitaminini de içerir.

Daha bitmedi! Brokolide daha fazlası da var: UVA ışınlarının neden olduğu zararı en aza indirirken, cildinizin hücre zarlarını korumaya bile yardımcı olur.

8. Anemiyi önlemeye yardımcı olur

Yüksek demir içeriği ve yüksek kaliteli protein seviyeleri nedeniyle, bu sebzeyi diyetinize eklemek, anemi ve yorgunluğun önlenmesi için mükemmel bir yoldur.

Düzenli brokoli yemek, kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin üretimini artırır. Bunlar, vücudunuzun besin maddelerini düzgün şekilde kullanması için gereklidir.

Brokoliyi normal diyetinizin bir parçası olarak tüketin ve tadını çıkarın! Yeşil smoothie’lerde ve meyve sularında bile brokoli kullanabilirsiniz. Şaşırtıcı lezzetler elde edeceksiniz! İçindeki birçok besin maddesinden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız çiğ yemenin önerildiğini unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • de Docentes, E., Pruimboom, L., Formación, P. N. I., & Plus, P. Brócoli (Brassica itálica).
 • Latté, K. P., Appel, K. E., & Lampen, A. (2011). Health benefits and possible risks of broccoli–an overview. Food and Chemical Toxicology, 49(12), 3287-3309.
 • López-Chillón, M. T., Baenas, N., Villaño, D., Zafrilla, P., García-Viguera, C., & Moreno, D. A. PAPEL DEL BRÓCOLI EN LA ALIMENTACIÓN Y LA SALUD.
 • Vasanthi, H. R., Mukherjee, S., & Das, D. K. (2009). Potential health benefits of broccoli-a chemico-biological overview. Mini reviews in medicinal chemistry, 9(6), 749-759.
 • Ye, L., Dinkova-Kostova, A. T., Wade, K. L., Zhang, Y., Shapiro, T. A., & Talalay, P. (2002). Quantitative determination of dithiocarbamates in human plasma, serum, erythrocytes and urine: pharmacokinetics of broccoli sprout isothiocyanates in humans. Clinica chimica acta, 316(1-2), 43-53.
 • Zamora, E. (2016). El cultivo de Brócoli. Serie guías–producción de hortalizas. Universidad de Sonora. Hermosillo, México. Recuperado de: http://www. agricultura. uson. mx/Zamora/BROCOLI-DAG-HORT-010. pdf.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.