Bronzlaşmak İçin Ne Yemelisiniz?

Bronzlaşmanızın yediğiniz yiyeceklerle herhangi bir alakası var mı? Bazı insanlar yediklerinizin ve beslenme düzeninizin bronzlaşmanızla hiçbir alakası olmadığını söylüyor. Aralarında uzmanların da bulunduğu başkaları ise, yediğiniz veya yemediğiniz yiyeceklerin bronzlaşmanıza yardımcı olduğunu söylüyorlar.
Bronzlaşmak İçin Ne Yemelisiniz?

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Doktorlar güneşte kısa süre kalmanızı önerdiğinden dolayı, bronzlaşma şansınızı belirli yiyecekleri yiyerek arttırabilirsiniz. Hatta, bir sonraki öğününüzde yanlış bir şey yiyerek bronzlaşmanızı engelleyebilirsiniz bile! Peki o zaman, bronzlaşmak için ne yemek lazım?

Mango ve diğer meyveler

Mango, güneş ışınlarını cildinize çekerek bronzlaşmanızı sağlayacak ve cildinize sağlıklı bir parıltı verecek A vitamini açısından zengindir. Şeftali ve kavun da A vitamini içerir.

Karpuz pek fazla vitamin içermese de, çok fazla su içerir ve bu da bedeninizi ve cildinizi güneşe maruz bıraktığınızda sizin için çok yararlı olacaktır. Su, cildinizi güneşin ısısına karşı nemlendirir. Ayrıca karpuzun içindeki B vitaminleri ve B6 vitamini, cildinizin bronzlaşma kapasitesini arttırır.

Şu da ilginizi çekebilir: Ev Yapımı Doğal Güneş Kremi Tarifi

Havuç ve diğer sebzeler

havuc

Yüksek karoten içeriğinden dolayı, çiğ havuç bronzlaşmak için birebirdir. Havucun içindeki beta karoten tüm vücut tarafından A vitaminine çevrilir ve bu da cildinizi güneş yanıklarına karşı korur ve cildinizin güçlenmesi için gereken besini sağlar.

Ayrıca karoten, cildin güneş tarafından kararmasını sağlayan melanini de destekler. Ayrıca suni bronzlaşma ürünlerinde de kullanılır. Biber, kabak ve domates gibi diğer sebzeler de cildinizi bronzlaşmaya hazırlar.

Yumurta

Yumurta cildin ve bedenin dinçleşmesi ve yenilenmesi için gerekli olan A, B, D ve E vitaminleri açısından zengindir. Yumurta sarısı cildi dinçleştiren ve bronzlaşmak için hazırlayan B6 vitamini, Omega-3 ve Omega-6 gibi yağ asitleri içerir.

Yumurtanın içine biraz peynir, özellikle de beyaz peynir ekleyerek, kalsiyum açısından da zenginleştirip bronzlaşma ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Kalsiyum açısından zengin besinler daha çabuk bronzlaşmanızı sağlar.

Izgaralar

ızgara

Izgarada pişirilen yiyecekler, düzgün hazırlandıkları sürece bronzlaşmanıza katkıda bulunabilirler. Daha çok bronzlaşmak için et veya balığın üzerine zeytinyağı, kırmızı şarap, soya sosu veya balzamik sirke sürebilirsiniz.

Izgarada pişirmek etin yağsız olmasını sağlar, cilde sürüldüğünde cildin dinçleşmesini ve yenilenmesini sağlayan zeytinyağı ve diğer tekli doymamış yağlar da, cildinizi nemlendirip sağlıklılaştırarak içten yardımcı olur. Izgara yaparken limon, maydanoz ve rokadan uzak durun çünkü bunlar bronzlaşmanızı önleyebilir.

İlginizi çekebilir ...
Bu 5 Doğal Çözümle Güneş Yanıklarını Tedavi Edin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bu 5 Doğal Çözümle Güneş Yanıklarını Tedavi Edin

Güneşin UV ışınlarına doğrudan maruz kalmaktan kaynaklanan cilt lezyonları olan güneş yanıklarını nasıl tedavi edeceğinizi biliyor musunuz?


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.