Bu 7 Yiyeceği Asla Tekrar Isıtmayın

Birçok yiyecek, tekrar ısıtıldığında toksin yaymaktadır. Bu sebeple, bu yiyecekleri salatalarda veya soğuk yemeklerle tüketmek daha risksiz bir yaklaşım olabilir.
Bu 7 Yiyeceği Asla Tekrar Isıtmayın
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Evinizde yiyecekleri çöpe atmamak için çaba sarf ediyor olabilirsiniz. Dünyada bir yerlerde her gün tonlarca besin çöpe atılırken, diğer taraftan da bazı insanlar açlık çekmekte ve yeterli besin alamamaktadırlar. Peki ama yiyecekleri tekrar ısıtmak ne kadar doğrudur?

Her zaman yiyeceklerimizi dolapta saklamamız ve bir ya da iki gün sonra ısıtarak çöpe atılmalarını engellememiz tavsiye edilegelmiştir.

Ancak birçok insan, bazı yiyeceklerin sağlık problemlerine sebep olabilecekleri için asla tekrar ısıtılmamaları gerektiği gerçeğinden bihaberdir. Peki bu yiyecekler hangileridir merak ediyor musunuz?

Aşağıdaki Yiyecekleri Tekrar Isıtmak Zararlı Olabilir

Tavuk

Tavuk, buzdolabında en çok saklanan yiyeceklerdendir; çünkü çabuk bozulmaz ve ısıtıldığında da tadını korur. Ama tavuk, aslında ya taze pişmiş ya da soğuk olarak tüketilmelidir.

Tavuğu tekrar ısıtmak, protein kompozisyonunun değişmesine, dolayısı ile de düzgünce sindirilememesine sebep olur. Eğer hazırlandıktan hemen sonra tüketilmezse, ısı düşük olmak kaydıyla tekrar ısıtılabilir.

Mantar

mantarı tekrar ısıtmak

Mantarı pişirmek için birçok yöntem mevcuttur ve hazırladıktan sonra da yeniden ısıtmak fikri kulağa doğru gelebilir. Ancak mantar tüketmenin en ideal yolu, henüz besin değerlerini ve sağlığa olan olumlu özelliklerini muhafaza ediyorken taze olarak hazırlayıp tüketmektir.

Eğer bir önceki öğünden az miktarda mantarınız kaldıysa, soğuk olarak tüketmeyi deneyebilirsiniz. Mantar tekrar ısıtıldığı zaman besin komposizyonu değişeceği için, karın ağrısı ve şişkinliğe de sebep olabilirler.

Patates

Patates birçok besleyici öğe içermektedir ve buzdolabında birkaç gün muhafaza edilebilir; ancak onu asla tekrar ısıtmamalısınız. Çünkü tekrar ısıtmak tadını bozabilir, içeriğini değiştirebilir, hatta zehirli hale dahi getirebilir. Kalan patatesi tüketmek için en ideal yöntemler püre yapmak veya soğuk olarak salatada kullanmak olabilir.

Ispanak

tavada ıspanak kavurma

Bu yeşil sebze, beslenmeniz için tavsiye edilen bir sebzedir. Ancak ıspanağı tekrar ısıtmaktan kaçınmalısınız; çünkü içeriğinde yüksek oranda nitrat bulunmaktadır.

Nitrat ise yüksek ısıya maruz kaldığında nitrite dönüşür. Nitrit sağlığımız açısından tehlikelidir ve ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu sebeple ıspanağı her zaman taze olarak tüketmelisiniz.

Pancar

Pancar da, yeniden ısıtıldığında nitrite dönüştüğü bilinen nitrat içermektedir. Bu sebeple, eğer sağlık problemleri ile karşılaşmak istemiyorsanız, pancar da yeniden ısıtmaktan kaçınmanız gereken besinlerdendir. Pancardan maksimum fayda sağlamak için salatalarda veya smoothie yapımında kullanmayı deneyebilirsiniz.

Kereviz

yeşil kereviz çorbası

Eğer çorbanızda kereviz bulunuyorsa, vücudunuza verebileceği zarardan dolayı tekrar ısıtmaktan kaçının. Kerevizde de tekrar ısıtıldığında nitrite dönüşen nitrat bulunmaktadır.

Bu da kerevizin yeniden ısıtılması durumunda potansiyel kanserojen bir yiyecek olması anlamına gelmektedir. Bu bağlamda, çorbanızı yeniden ısıtırken içeriğindeki kerevizi çıkarmayı deneyebilirsiniz.

Yumurta

Yumurta, aromasının ve kıvamının değişmesi sebebi ile fazlaca ısıtılan bir yiyecek değildir. Ancak her ihtimale karşın belirtmek isteriz ki; yumurtanın yeniden ısıtılması tehlikeli bir eylemdir. Çünkü yüksek ısı ile teması durumunda içeriğinin toksik maddelere dönüşme ihtimali vardır.

Yiyecekleri Güvenli Şekilde Nasıl Yeniden Isıtabilirsiniz?

yiyecekleri güvenle yeniden ısıtmak

Yukarıda söz ettiğimiz yiyecekleri yeniden ısıtmaktan kaçınmanız gerekse de; bu, kalan yemekleri ısıtamayacağınız anlamına gelmiyor. Yiyecekleri güvenli bir şekilde yeniden ısıtmak için aşağıdaki ipuçlarını aklınızda bulundurabilirsiniz:

  • Yeniden ısıtma işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Isı 65 dereceye kadar olmalıdır ve yiyeceğin ortasına denk gelmelidir.
  • Sadece yiyeceğiniz miktarda yiyecek ısıtın.
  • Çapraz bulaşmayı engellemek amacıyla pişirilmiş gıdalar ile çiğ olanların temasından kaçınmalısınız.
  • Unutmayın ki, tüm içerikler aynı değildir ve her biri aynı şekilde ısıtılamayabilir. Tek çeşitten fazla yiyeceği ısıtıyorken, bir çeşidini sarmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle o da eşit olarak ısınmış olacaktır.
  • Eğer yiyecekleri dört gün içinde tüketemeyeceğinizi düşünüyorsanız, en iyi fikir yiyeceğin bir kısmını dondurmak olabilir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.