Bu Ananaslı ve Zencefilli Smoothie ile Kilo Verin

Bu ananas ve zencefilli smoothie'nin özellikleri sizi tok tutar ve termojenik bileşenleri sağlığınızı korurken ideal bir şekilde kilo vermenizi sağlar.
Bu Ananaslı ve Zencefilli Smoothie ile Kilo Verin
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bu ananaslı ve zencefilli smoothie, kilo vermek için harika bir seçenektir; çünkü içeriğinde bulunan malzemeler kalori bakımından düşüktür fakat besin ögeleri açısından çok zengindir. En iyi özelliği ise sizi uzun süre tok tutacak olmasıdır. Tüm bunlara ek olarak oldukça da lezzetlidir.

Damak tadınızı ve vücudunuzu memnun etmek için ihtiyacınız olan tek şeyin, birtakım bileşenlerin doğru kombinasyonu olduğunu göreceksiniz. Bu smoothie’yi öğle yemeği ile birlikte veya öğünler arası atıştırmalık olarak tüketebilir ya da haftada bir kez kahvaltı yerine tercih edebilirsiniz.

Unutmayın ki, daha büyük öğünlerinizi bu ya da başka herhangi bir smoothie ile değiştirmemeniz gerekir. Bu smoothie de besin ögeleri açısından zengin olsa da, vücudunuzun birçok çeşitte besine ihtiyacı vardır.

Bu yazıda size ananaslı ve zencefilli smoothie hakkında bilinen her şeyi anlatacağız. Neler sunabildiklerini öğrendikten sonra, bir de bahsi geçen smoothieyi hazırlamak için bir tarif bulacaksınız.

Ananasın Faydaları

bir bardak ananaslı smoothie

Ananaslı ve zencefilli smoothie için ihtiyacınız olan ilk bileşenin içerdiği C vitamini ve lif miktarı yüksek, kalorisi ise oldukça düşüktür. Bir bardak taze ananas (150 g), herhangi bir kahvaltıya sağlıklı bir katkı sağlar. Aynı zamanda öğleden sonraları için mükemmel bir atıştırmalık olma özelliğini taşır.

Ananas, kilo vermek için harika bir meyvedir, çünkü yağ içermez ve kalorisi düşüktür: bir bardak ananas yaklaşık 80 kalori içerir. Bu nedenle, enerji seviyenizi sabit tutmak ve dikkati dağıtan açlık hissiyatından kurtulmak için gereken özelliklere sahiptir.

 • Ananas, meyveler arasında en yüksek su içeriğine sahip beşinci meyvedir. Net ağırlığında % 87 oranında su taşır. Bu da, sıcak yaz günlerinde yapay olarak tatlandırılmış içeceklere ihtiyaç duymadan sizi nemli tutacağı anlamına gelir.
 • Son olarak, ananas, sindirim sisteminiz için iyi olan, bromelayin adı verilen bir enzim içerir.

İyi bir sindirim sistemine sahip olmanın, iltihaplanmaya ve ekstra kiloya neden olabilen, atık ve toksinlerin birikimini önleyeceğini unutmayın.

Zencefilin faydaları

dilimli ve rendelenmiş zencefil

Ananaslı ve zencefilli smoothie’deki ikinci malzemenin de büyük birer hayranıyız çünkü karışıma herhangi bir kalori eklemez. Bununla birlikte, zencefil aslında termojenik bir maddedir. Bu, vücudunuzun sıcaklığını yükselttiği, metabolizma hızınızı artırmaya yardımcı olduğu ve böylece daha fazla yağ yakmanızı sağladığı anlamına gelir.

 • Zencefil de kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur, bu da toplamda tüketeceğiniz gıda miktarını azaltır. İşte tam da bu yüzden doğal bir iştah kapatıcı olarak görülmektedir. Doğal iştah kapatıcılar güvenlidir ve yan etkileri yoktur.
 • Zencefil kortizol hormonunu bastırır. Kortizol, enerjinin düzenlenmesi ve harekete geçirilmesi için ihtiyaç duyduğumuz bir steroid hormonudur. Bununla birlikte, kortizol yüksek seviyelerde, depolanan karın yağı miktarını artırır, bu da kilo alımına yol açar.
 • Zencefil tüketmek, obeziteye büyük katkıda bulunan yüksek kolesterol seviyelerini de düşürür. Zencefil, serum kolesterolü önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

Zencefil genel olarak sindirim sisteminiz için oldukça iyi bir gıdadır. Mide ve bağırsaklardaki hareketleri düzenlemeye yardımcı olur.

Ananaslı ve zencefilli smoothie

iki bardak sarı smoothie

İşte ananas ve zencefilli smoothie tarifi. Bu karışımın çok basit, bütçeye uygun ve lezzetli olduğunu siz de göreceksiniz. En iyi özelliği ise sadece birkaç malzeme içeriyor olması; böylelikle istediğiniz zaman hazırlayabilirsiniz.

Chia tohumu, tarife, diyet lifi, omega 3 yağ asitleri ve protein ekler. Bu tohumlarda bulunan antioksidanlar, serbest radikallere karşı savaşır ve hücre hasarını önler.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi, chia tohumlarında bulunan karbonhidratlar aslında liftir. Böylece, onları tükettiğiniz zaman kendinizi tok hissedersiniz; bu tohumlar kilo vermenize yardımcı olur ve sindiriminizi düzenler.

Malzemeler

 • 1 bardak taze ananas (150 g)
 • 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil (5 g)
 • 1 bardak su (250 ml)
 • 1 çay kaşığı chia tohumu (15 g)

Hazırlık

 • Tüm malzemeleri bir blender veya meyve sıkacağı içerisinde karıştırın.
 • Düz bir doku elde edene kadar her şeyi yüksek hızda karıştırın.
 • Smoothie’yi bir bardağa dökün ve besin ögelerinden en iyi şekilde yararlanmak için hemen için.

Eğer ananasın çok asitli olduğunu düşünürseniz smoothie’yi biraz bal ile tatlandırın. Ancak, biz bunu önermiyoruz. Zencefil normalde asitliği dengeleyici işlevi görecektir.Bu tarifi hazırladıktan hemen sonra içmelisiniz. Ananas, zamanla oksitlenir ve serbest radikallere karşı savaşırken daha az etkili olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Attari V. E, Mahdavi A. M, et al. A systematic review of the anti-obesity and weight lowering effect of ginger (Zingiber officinale Roscoe) and its mechanisms of action. Phytotherapy Research. Abril 2018. 32 (4): 577-585.
 • El-Shazly S, Ahmed M. M, et al. Physiological and molecular study on the anti-obesity effects of pineapple (Ananas colossus) juice in male Wistar rats. Food Science and Biotechnology. Octubre 2018. 27 (5): 1429-1438.
 • Gupta, C., & Prakash, D. (2014). Phytonutrients as therapeutic agents. Journal of Complementary and Integrative Medicine. https://doi.org/10.1515/jcim-2013-0021.
 • Ma Y, Olendzki B, et al. Single-component versus multicomponent dietary goals for the metabolic syndrome: randomized trial. Annals of Internal Medicine. Febrero 2015. 162 (4).
 • Mayo Clinic. Weight loss: choosing a diet that’s right for you. Junio 2020.
 • Pavan R, Jain S, et al. Properties and therapeutic application of bromelain: a review. Biotechnology Research International. Diciembre 2012: 976203.
 • Phytonutrients. https://www.webmd.com/diet/guide/phytonutrients-faq#1.
 • Piña o ananá, beneficios y propiedades nutricionales. https://www.botanical-online.com/pina.htm.
 • Propiedades medicinales del jengibre. https://www.botanical-online.com/medicinalsgengibre.htm
 • Saravanan, G., Ponmurugan, P., Deepa, M. A., & Senthilkumar, B. (2014). Anti-obesity action of gingerol: Effect on lipid profile, insulin, leptin, amylase and lipase in male obese rats induced by a high-fat diet. Journal of the Science of Food and Agriculture. https://doi.org/10.1002/jsfa.6642

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.