Cilt Kanserini Önleyen Bazı Bitkiler

Cilt kanseri, kanserin en yaygın türüdür. Güneş koruyucu krem sürmenin ve solaryumdan kaçınmanın yanında bu bitkiler cilt kanserinden korunmanıza yardımcı olur.
Cilt Kanserini Önleyen Bazı Bitkiler

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

En yaygın kanser türü cilt kanseridir. Bu yüzden, cilt kanserinden nasıl korunacağınızı bilmek önemlidir. Bu yazımızda cilt kanserini önleyen bazı bitkilerden bahsedeceğiz. Kaçırmayın!

Cildinizi sağlıklı tutmak için uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaçınmak gerektiği bilinen bir gerçektir. Güneşten uzakta kalmak için önerilen saat aralığı sabah 10 ile akşam 4 arasıdır.

Ancak işiniz gereği sürekli güneşe maruz kalıyor olabilirsiniz. Bu durumda, en az 15 faktörlü koruyucu bir güneş kremi sürmelisiniz. Güneş geçirmeyen kıyafetler giyin ve eğer mümkünse bir güneş gözlüğü ve geniş bir şapka takın. Tüm bunların yararını göreceksiniz ancak ek önlemler almak da iyi bir fikirdir.

Cilt Kanserini Önleyen Bitkiler

Kürkümin

zerdeçal beslenmeye nasıl eklenir

Kürkümin, zerdeçal ve körinin içinde bulunan parlak sarı pigmenttir. Antioksidan ve iltihap sökücü özellikleri oldukça güçlüdür. Birçok araştırmaya konu olmuştur ve bu araştırmalara göre sağlıklı dokularda cilt kanserinin oluşumunu, çoğalmasını ve yayılmasını engeller. 

Bir başka yararı da akciğerinizin toksinlerden ve atıklardan arınmasına yardımcı olur. Tüm bunlara ek olarak, kanser hücrelerini besleyen kan damarlarının büyümesini engeller ve dokuların iltihaplanmasını azaltır.

Salatalarınızın ya da çorbalarınızın üzerine dökerek tüketebilirsiniz. Hatta zerdeçal çayı bile içebilirsiniz.

Unutmayın, makul miktarda tüketilen zerdeçalın ya da körinin bir zararı yoktur. Aşırı tüketildiğinde mide bulantısına ya da ishale sebep olabilir.

Yeşil çay

cilt kanserini önleyen yeşil çay

Fareler üzerinde yapılan deneylere göre başlangıç seviyesindeki cilt, mesane, yutak, yumurtalık ve pankreas kanser hücrelerinin önlenmesinde ve yok edilmesinde önemli bir rol oynar. Bir diğer çalışmaya göre cildinize yeşil çay sürmek UV ışınlarından korunmak için etkili bir yoldur. 

Soğuk ya da sıcak tüketebilirsiniz. Eğer tadı hoşunuza gitmiyorsa içine biraz bal katarak içmeyi deneyebilirsiniz. Yiyeceklerinize eklemenin bir başka yolu da ekmek tariflerinize az miktarda yeşil çay tozu eklemektir.

Yeşil çay bazı insanlarda gaz, mide bulantısı, mide yanması, mide ve karın ağrısı, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi yan etkilere sebep olabilir. Bu yüzden vücudunuzun yeşil çaya alışması için azar azar tüketmek iyi olacaktır.

Boğa dikeni

Güneş kremi ile beraber boğa dikenini cilde uygulamak cilt kanserinden korunmaya yardımcı olur.  Boğa dikeni harika bir iltihap sökücü ve antioksidandır. Ayrca bağışıklığın güçlenmesini sağlayan özellikleri vardır. Çekirdekleri;

 • Silimarin
 • Tiramin
 • Histamin
 • Eteri yağlar
 • Protein yağları
 • Flavonoidler
 • Müsilaj

açısından zengindir.

Birçok araştırmaya göre bu bitki, çeşitli tümör türlerinin, cilt ve prostat kanserinin oluşumunu engeller.  Bu sebzenin sapı, yaprakları, kökleri ve çiçeği yenebilse de bazı insanlarda cilt kızarıklığına sebep olabilir.

Cilt kanseriyle mücadele eden diğer bitkiler

Cilt kanserini önleyen başka bitkiler de bulunmaktadır.

 • Menekşenin yaprakları antineoplastiktir ve tümör önleyicidir.
 • Şaparal dnanın mutasyona uğramasını ve kanser hücrelerinin oluşumunu engeller. 

Antioksidan açısından zengin bitkiler serbest radikallerin sebep olduğu zararları en aza indirir. Bunlara örnek olarak:

 • Biberiye
 • Kekik
 • Adaçayı
 • Ginko
 • Acı biber
 • Beyaz diken
 • Isırgan otu
 • Zencefil
 • Maydanoz

Cilt kanserini önleyen diğer tedaviler

doktor

Konu kanseri ya da diğer hastalıkları tedavi etmek olunca sadece doğal tıbbın sağlayabileceği yararlardan kaçınmak iyi bir fikir değildir.

Yapılan araştırmaların az olması sebebiyle, alternatif tıp, cilt kanserinden korunmak için tek tedavi yöntemi olarak düşünülmemelidir. 

Kendi kendini tedavi etmenin hiç bir zaman için önerilmediğini unutmayın. Eğer doktorunuz kanser teşhisini zamanında koymazsa, geri dönüşü çok zor olabilir.

Bu yüzden, sizin durumunuz için alternatif tıbbın iyi bir seçenek olup olmadığını öğrenmek için bir uzmana görünmek oldukça önemlidir. Cildinizi ve genel sağlığınızı etkileyen bir diğer faktörün de yaşam tarzınız olduğunu unutmayın.

Eğer iyi bir beslenme düzeniniz varsa, düzenli olarak spor yapıyorsanız, duygularınızı kontrol edebiliyorsanız, ruhunuzu besleyebiliyorsanız ve stres seviyenizi düşük tutabiliyorsanız, kansere yakalanma riskiniz de azalır.

İlginizi çekebilir ...
Cilt Kanserinin Göz Ardı Etmemeniz Gereken 6 Belirtisi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Cilt Kanserinin Göz Ardı Etmemeniz Gereken 6 Belirtisi

Cilt kanseri güneş ışınlarından salınan radyasyona sürekli maruz kalmanın sonucudur ancak epitel hücrelerdeki DNA mutasyonu da bu duruma yol açabil...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • “Figure 2f from: Irimia R, Gottschling M (2016) Taxonomic Revision of Rochefortia Sw. (Ehretiaceae, Boraginales). Biodiversity Data Journal 4: e7720. Https://Doi.org/10.3897/BDJ.4.e7720.” doi:10.3897/bdj.4.e7720.figure2f.
 • Mukhtar, H, and N Ahmad. “Tea Polyphenols: Prevention of Cancer and Optimizing Health.” The American Journal of Clinical Nutrition, U.S. National Library of Medicine, June 2000, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10837321.
 • “Figure 2f from: Irimia R, Gottschling M (2016) Taxonomic Revision of Rochefortia Sw. (Ehretiaceae, Boraginales). Biodiversity Data Journal 4: e7720. Https://Doi.org/10.3897/BDJ.4.e7720.” doi:10.3897/bdj.4.e7720.figure2f.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.