Bu Ev Yapımı 4 İpucu ile Alerjilere Elveda Deyin

Okaliptus, limon ve fesleğen alerjileri tedavi etmede %100 etkilidir, en iyi tarafı ise bu doğal tedavilerin herhangi bir olumsuz etkisinin olmamasıdır.
Bu Ev Yapımı 4 İpucu ile Alerjilere Elveda Deyin
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Ne olursa olsun yıl içinde en azından birkaç kez alerji tutar. Her şeyi denemişseniz ve ilaç kullanmayı pek sevmiyorsanız, size bu sinir bozucu durumla karşılaştığınızda kullanabileceğiniz ev yapımı 4 ipucunu getirdik.

Alerjik reaksiyon bağışıklık sisteminin vücuttaki bazı maddelere karşı abartılı bir tepki göstermesi sonucunda oluşur. Bu maddeler alerjen olarak bilinir. Bağışıklık sistemi yabancı etkenlere karşı vücudumuzu korumamıza yardımcı olur, ancak bazen bazı maddelere ya da risk taşımadığını düşündüğümüz şeylere karşı aşırı bir tepki gösterir.

Ayrıca çeşitli alerji türleri olduğunu ve her birinin ayrı ayrı tedavi edilmesi gerektiğini de aklımızdan çıkarmamalıyız. Aşağıda size bunlardan bazılarını göstereceğiz.

Farklı alerji türleri vardır:

  • Gıda alerjisi.
  • Böcek alerjisi.
  • Mevsimsel alerjiler.
  • Gözle ilgili alerjiler.
  • Lateks intoleransı.

Bu alerjilerden bazıları bu ev yapımı tedavilerden herhangi biriyle iyileştirilebilir. Burada, size bu rahatsızlığı tedavi edebilmeniz için kullanabileceğiniz bir dizi ufak ve basit ipuçları anlatacağız.

Alerjilerle mücadele etmek için bu 4 ev yapımı ipucunu öğrenin

Burada %100 etkili bazı küçük sırlar keşfedeceksiniz.

1. Okaliptus, harika bir yardımcı

okaliptus yaprakları

Okaliptus balgam söktürücü özelliğiyle ünlüdür. Amerika’nın bir ucundan öbür ucuna ve dünyanın diğer bölgelerinde de alerjiden kurtulmak için okaliptus yapraklarını kaynatıp nefes alarak içine çekmek insanlar arasında yaygın bir kullanımdır.

Ayrıca okumanızı öneririz: Mevsimsel Alerjiler İçin 8 Doğal Reçete

Ayrıca özünde bulunan yağı göğüs bölgenize döküp masaj yapmak solunum yollarını açmanıza yardımcı olur. Buna ek olarak, muhteşem mukolistik ve dekonjestan etkisiyle de geniş çapta bilinen bir bitkidir.

Okaliptusun içeriğindeki citronella, ağrı kesici ve anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir; ayrıca bir balgam söktürücü olarak vücudu alerjen etki yapan toksinlerden ve zararlı mikroorganizmalardan arındırmaya yardımcı olur.

Okaliptus yağının üst solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi ettiğini ve böylece bulaşıcı maddelerin dayanıklılığını ortadan kaldırdığını (ya da en azından önemli ölçüde kısıtladığını) da belirtmek gerekir.

2. Elma sirkesi

elma sirkesi

Elma sirkesi öncelikle balgam sökmekte çok başarılıdır, bu da solunum yollarının rahatlamasını sağlar. Ayrıca, Natural Standard’a (Doğal Standart) göre boğaz ağrısı, sinüzit ve soğuk algınlığında yaygın bir şekilde kullanılır. Ancak dikkatli olun: 2 çorba kaşığı sirke ile 1 bardak suyu karıştırmalı ve günde 3 kere tüketmelisiniz, aşırıya kaçmamaya dikkat edin.

Bu ipucu, evde dilediğiniz zaman kullanabileceğeniz bir tedavi olarak işinize yarayacaktır. Unutmayın, bu doğal tedavilerin herhangi bir yan etkisi yoktur. Alerjinizi ne kadar rahatlattığını deneyip görmek size kalmış.

3. Limon

limon suyu

Limon suyu lenf sisteminin sıvı boşaltımı yapmasına yardım eder ve solunum problemlerine iyi gelir. Ayrıca, her gün limon suyu içmek bakterilerin çoğalmasını engeller ve bağışıklık sistemini destekler.

Buna ek olarak, limon suyunu ve kabuğunu bir miktar suya ekleyerek evdeki yüzeylere dökebilir ve yaşadığınız ortamı dezenfekte edebilirsiniz. Dahası limon özünün yağı bakterileri öldürürken havadaki alerjiyi tetikleyen maddeleri de yok eder. Sonuç olarak, hem suyunu, hem kabuğunu hem de kabuğundan çıkarılan özünü (yağ) kullanarak limondan her şekilde faydalanabilirsiniz.

4. Fesleğen

fesleğen  yaprakları

Fesleğen özünün yağı alerjenlere karşı oluşan enflamatuvar tepkiyi azaltır. Ayrıca, bedensel fonksiyonlarımızın neredeyse tümünü destekleyen 50’den fazla hormonun üretimini düzenleme görevine sahip böbreküstü bezleriyle de uyumludur.

Fesleğen yağı, vücudunuzun bir tehditle karşılaştığında beyninize, kalbinize ve kaslarınıza kan taşıyarak düzgün bir tepki vermesine yardım eder. Ayrıca, vücudu bakteri ve virüslerden arındırmaya yardım etmesinin yanı sıra enflamasyon, ağrı ve yorgunlukla da mücadele eder.

Unutmayın, düzenli olarak fesleğen yağı tüketmek bakterilere ve astım gibi solunum rahatsızlıklarına yol açan sorunlara karşı %100 etkili bir antimikrobiyal güç sağlar. Daha ne bekliyorsunuz? Deneyin ve istenmeyen yan etkilere maruz kalmadan ne kadar iyileşebileceğinizi kendiniz görün.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.