Bu Muhteşem Lahana Çorbası Diyetini Keşfedin

Daha önce lahana çorbası diyetini duymuş muydunuz? Bir haftada nasıl kilo verebileceğinizi öğrenmek için bu yazımızı okumaya devam edin.
Bu Muhteşem Lahana Çorbası Diyetini Keşfedin
Eliana Delgado Villanueva

tarafından incelendi ve onaylandı. beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Tarafından yazılmıştır Ivan Aranaga Amengual

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kilo vermek, dünya çapında pek çok insanın istediği bir şeydir. Eğer siz de biraz zayıflamak istiyorsanız, lahana diyeti hakkında ayrıntılı bilgi vereceğimiz bu yazıyı dikkatlice okuyun.

Lahana diyeti sayesinde bir hafta içerisinde kilo verebilirsiniz. Bununla birlikte, diyet yaparken oldukça dikkatli olmak gerekir çünkü gıda alımı kısıtlanır.

Aynı şekilde, diyette belirtilen süreye uymanız da çok önemlidir. Eğer diyet 1 hafta olarak belirlenmişse, bu sürenin dışına çıkmamalısınız. Bu önemli hatırlatmalardan sonra şimdi size lahana çorbası diyeti hakkında bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz.

Lahana Çorbası Diyeti

lahana çorbası

Bu diyeti denemeden önce, bazı noktaları bilmenizde fayda var. İlk olarak, bu diyeti sadece 1 hafta boyunca uygulamalısınız. Bununla birlikte, diyete sıkı bir şekilde uymanız ve lahana çorbasını her gün tüketmeniz gerekiyor.

Diyet sadece lahana çorbasından ibaret değil, biraz sonra açıklayacağımız kriterleri karşıladığı sürece başka yiyecekler de tüketebilirsiniz.

Bu diyetin bir başka özelliği ise, 8 kiloya kadar zayıflayabilmenize olanak tanımasıdır ancak verdiğiniz kilo miktarı metabolizmanızın hızına ve yaptığınız fiziksel aktivitelere göre değişiklik gösterecektir.

Lahana çorbasının kilo verdirmesi, lahananın arındırıcı etkilerinden kaynaklanır. Lahana ayrıca vitamin ve mineraller bakımından zengindir ve tok tutar.

Son olarak, bu diyette günlük alacağınız kalori miktarının 800’ü aşmaması gerektiğini unutmayın. Diyet gıda alımını önemli ölçüde kısıtladığından uzun süre devam etmek vücudunuzda zararlı etkilere yol açabilir.

Lahana çorbası için gerekli malzemeler

 •  1  adet lahana
 •  2 adet kırmızı biber
 •  6 adet büyük boy soğan
 •  6 adet domates
 •  1 sap kereviz
 •  Tuz
 •  Karabiber

Bu yazımızı da okuyun: Daha Fazla Sebze Yemek için 8 İpucu

Hazırlanışı

 • İlk olarak tüm sebzeleri doğrayıp kaynayan suyun içerisine atın.
 • Ardından suya tuz ve karabiber ekleyin.
 • Yüksek ateşte 10 dakika kaynatın.
 • 10 dakika sonunda ocağı kısın ve yarım saat daha pişirmeye devam edin.

Diyet programı

Daha önce de söylediğimiz gibi, bir hafta boyunca özel bir diyet programına uymanız gerekecek. Aşağıda her gün ne yemeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

1. Gün

meyveler

İstediğiniz kadar lahana çorbası tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra, muz ve avokado dışında istediğiniz meyveyi de yiyebilirsiniz.

Bol bol su ve bitki çayı içebilirsiniz. Bir hafta boyunca meşrubatlardan ve alkollü içeceklerden uzak durmalısınız ancak kendinizi aç hissettikçe meyve tüketebilirsiniz.

2. Gün

sebzeler

Lahana çorbasının yanı sıra, istediğiniz miktarda çiğ veya pişmiş sebze tüketebilirsiniz. Ayrıca, arzu ederseniz patates de tüketebilirsiniz.

3. Gün

İstediğiniz zaman lahana çorbası, sebze ve meyve tüketebilirsiniz ancak bugün muzdan, avokadodan ve patatesten uzak durun.

4. Gün

Hafif bir atıştırmalıkla birlikte yağsız süt için. Gün içerisinde 4 adet muz tüketin. Eğer muz yemek istemezseniz, bunu başka bir meyve ile de değiştirebilirsiniz. Acıktığınızda lahana çorbası tüketin.

muz

5. Gün

Acıktığınızda lahana çorbası tüketebilirsiniz ancak öğle ve akşam yemeğinde bir porsiyon tavuk, balık veya kırmızı et tercih edin. Bunun yanı sıra, sarımsak, zeytinyağı ve kekikle lezzetlendirilmiş 6 adet küçük domates de tüketebilirsiniz.

fırında balık

6. Gün

Bugün, iki porsiyon tavuk, balık veya kırmızı eti sebze ile birlikte tüketebilirsiniz. Acıktığınızda lahana çorbasını tercih edin.

7. Gün

esmer pirinç

Her öğünde esmer pirinç ve çiğ veya pişmiş sebze tüketebilirsiniz. Arzuya göre lahana çorbası ve meyve de yiyebilirsiniz.

Diğer tavsiyeler

Şimdi, lahana çorbası diyeti yaparken göz önünde bulundurmanız gereken noktalardan bahsedeceğiz.

 • Her gün mutlaka en az 8 bardak su için.
 • 1 hafta boyunca likör, meşrubat veya alkollü içecekleri tüketmeyin. Bitki çayı veya siyah çay içebilirsiniz.
 • Diyet boyunca makarna tüketmeyin.
 • Sadece belirtilen günlerde patates tüketin.
 • Tüketeceğiniz sebzelere karar verirken, marul, havuç, domates, ıspanak, salatalık, brokoli ve kereviz tercih edin.
 • Meyve olarak da, ananas, şeftali, portakal, kavun, karpuz, armut veya elma tercih edebilirsiniz.
 • Son olarak, 1 hafta sonunda diyete son vermeyi unutmayın.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Eat cabbage to fight cancer. (1994). Environmental health perspectives, 102(5), 428-9.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1567139/
 • Physiological effects of cabbage with reference to its potential as a dietary cancer-inhibitor and its use in ancient medicine (1983). Albert-Puleo M.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6677818
 • Bertoia, M. L., Mukamal, K. J., Cahill, L. E., Hou, T., Ludwig, D. S., Mozaffarian, D., Willett, W. C., Hu, F. B., … Rimm, E. B. (2015). Changes in Intake of Fruits and Vegetables and Weight Change in United States Men and Women Followed for Up to 24 Years: Analysis from Three Prospective Cohort Studies. PLoS medicine, 12(9), e1001878. doi:10.1371/journal.pmed.1001878
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4578962/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.