Bu Şekilde Beslenerek Vücut Yağından Kurtulun

Vücuttaki yağlarda kurtulmak için, tükettiğinizden daha çok kalori yakmanız gerekmektedir. Bu sebeple, fiziksel aktivite ile etkili bir beslenme programını birleştirmeniz de fayda var.
Bu Şekilde Beslenerek Vücut Yağından Kurtulun
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

İnsanların en çok aldığı kararlardan biri, vücuttaki yağlardan kurtulmaktır. Fakat, tüm bu süreci çok zorlu bir hale getiren farklı farklı engeller olduğu için de kulağa geldiği kadar basit bir işlem de değildir.

Yetersiz fiziksel aktiviteden, genetik özelliklerden ötürü düşük bir metabolizmaya kadar hepsi aşırı yağ birikimine ve obeziteye neden olur.

Diyete başladınız ama istediğiniz sonuçları alamadığınız için şikayetçi misiniz?

Endişeye lüzum yok!

Doğru ipuçları ile, çok fazla sorun yaşamadan hedefinize ulaşabilirsiniz. Bu makalede, vücuttaki yağı azaltmanıza ve ideal vücut şekline ulaşmanıza yardımcı olacak bazı önerileri sizler ile paylaşacağız.

Vücuttaki Yağlardan Kurtulmak için Sağlıklı Beslenme Önerileri

Elma Yiyin

bir kase elma

Son yapılan bazı çalışmalara göre, elmanın içeriğindeki besinler kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Böylelikle, yüksek obezite oranı bulunan insanlarda şaşırtıcı sonuçlar vermiştir.

Elma, yüksek lif, karatene ve polifon açısından yüksek oranlarda olduğu için vücuttan yağların atılmasına yardımcı olur. Elmadaki polifon obezite ile mücadele etmede, serbest radikalleri korumada yardımcı olursa, hücrelerin ve dokuların değişimini sağlar. Akabinde lif bağırsak hareketlerini hızlandırır ve sizi daha uzun süre tok tutar.

Böylelikle, elmaları beslenme programınızdan çıkarmamanızda fayda var.

Bu meyveden günce en az bir tane yemenizi tavsiye ediyoruz. Sabah bununla bir smoothie yapabilir ya da bazı proteinler ile (yoğurt ya da peynir) birlikte sabah atıştırmalığı olarak tüketebilirsiniz.

Beslenme Programınızdan Şekeri Azaltın

Dengeli bir beslenme programı için, meyvelerdeki gibi doğal şekerleri tüketmenizde fayda var. 

Yine de, bizler işlenmiş şekerleri tüketmeyi tercih ederiz. Bu durum da, obezitenin, fazla kilonun ve diyabet gibi hastalıkların en büyük nedeni olarak görülür.

Sağlığınıza dikkat etmek, vücuttaki yağdan kurtulmak istiyorsanız, o zaman işlenmiş şekeri hayatınızdan çıkarmanız gerekir. İlk başlarda zor olacaktır, kabul ama doğal seçenekler ile bu durumu desteklemenizi öneriyoruz.

  • İdeal olarak, mutfağınızdan içeriğinde işlenmiş şeker olan tüm besinleri çıkarın. Bunların arasında, tatlandırıcılar, reçeller, ekmekler, kurabiyeler, soslar ve benzerleri bulunabilir.
  • Akabinde, meyve, bal ve şeker otu gibi doğal tatlandırıcıların aroması ile nasıl oynayabileceğinizi öğrenin.

Yeşil Çay İçin

Yeşil çay, kilo vermek için en sık kullanılan idrar söktürücü içeceklerden biridir. Bu çay, vücuttaki yağın ortadan kaldırılmasına yardımcı olan kateşin adlı antioksidanlar açısından oldukça zengindir.

Yeşil çayın idrar söktürücü özelliğinden en iyi şekilde yararlanmak için, aç karnına içilmesi önerilir. Özelliğini arttırmak için limon suyu da ekleyebilirsiniz.

Beslenme programınıza düzenli olarak eklemenizi öneriyoruz. Bazı meyveler ve baharatlar ile, ilginç aromalı içecekler yapabilirsiniz.

Bol Bol Su İçin

Şüphesiz, su içmek kilo vermenin temel kuralıdır. Buna rağmen bizler bu kuralı bazen unutuyoruz.

Su bağırsak hareketlerini güçlendirirken, kabızlık sorunu yaşayan insanları da rahatlatır.

  • Vücut yağından kurtulmak için, her bir öğün öncesi bir bardak su için. Bu sayede kendinizi daha kısa sürede doymuş hissedeceksiniz.
  • Suyu olabildiğince hareketsiz ve saf tutmaya bakın. Eğer bunu yapamıyorsanız, meyveli çaylar yapın ve rendelemekten kaçının. Aksi taktirde, meyvedeki lifi kaybederken şekeri korursunuz.

Yumurtayı Beslenme Programınızdan Çıkarmayın

bir kahvaltı tabagi

Yumurtalar, sadece 5 gram toplam yağı ile büyük oranda protein alabileceğiniz nadir sayıdaki besinlerden biridir. Ek olarak, kötü kolesterole de (LDL) sebebiyet vermedikleri için, gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Bir bütün halinde pişirebilir ya da yumurtanın beyazını tüketebilirsiniz, tercih tamamen beslenme programınızın katılığına kalmış. Yıllar boyu zararlı bir yemek olarak görülse de, sağlıklı yağlar ile vücuttaki istenmeyen yağlardan kurtulabilirsiniz.

Egzersiz Yapın

Vücut yağından kurtulmak için, aldığınızdan daha fazla kaloriyi tüketmeniz gerekir. Bunu yapmak için de, diyet ile fiziksel egzersizi bir araya getirmeniz gerekmektedir. Bu aktivite, günlük hayatınızın bir rutini haline gelmesi vurgulamak istediğimiz noktadır.

  • En çok önerdiğimiz seçenek, daha çok enerjimiz olduğu için sabahları egzersiz yapmaktır. 
  • Çok ağır bir akşam yemeği yediyseniz, aç karnına spor yapmanın daha çok kalori yaktığını sizlere hatırlatmak isteriz.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Asgary S., Rastqar A., Keshvari M., Weight loss associated with consumption of apples: a review. J Am Coll Nutr, 2018. 37 (7): 627-639.
  • Stanhope KL., Sugar consumption, metabolic disease and obesity: the state of the controversy. Crit Rev Clin Lab Sci, 2016. 53 (1): 52-67.
  • Rothenberg DO., Zhou C., Zhang L., A review on the weight loss effects of oxidizied tea polyphenols. Molecules, 2018.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.