Birkaç Yıl İçinde Pişmanlık Duyabileceğiniz 5 Şey

Her gün ofiste olmak zorunda değilsiniz. Kendinizi sıkıştırmayı bırakın.  Eğer bugün hayatın tadını çıkarmayı öğrenmezseniz ileride pişman olabilirsiniz.
Birkaç Yıl İçinde Pişmanlık Duyabileceğiniz 5 Şey

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Çoğumuz, şimdiki zamanın tadını çıkarmanın ne kadar önemli bir şey olduğunu unutmamıza sebep olanmodern yaşam tarzları içinde yaşıyoruz. Aynı zamanda, eninde sonunda kaçırdığımız için pişmanlık duyacağımız bazı şeyler var.

Hayatınızdaki insanlara ya da şeylere hak ettikleri değeri bugün vermezseniz, bunun için yarın zamanınız var diye düşünebilirsiniz.

Ama yarınlar ya hiç gelmezse?

1. İlişkilerinizi ihmal etmeyi bırakın

Öyle çok işiniz ve yapacak şeyiniz var ki, arkadaşlarınızla buluşmak ya da akşam yemeği yemek gibi sizi mutlu eden aktiviteleri sürekli erteliyorsunuz. Sorumluluklarınızı öncelik verme ihtiyacı duyuyorsunuz.

Ancak bu süreçte arkadaşlarınızı ihmal etmeniz ilişkilerinizi biraz sarsılmasına yol açabilir. Sonrasında arkadaşlığını kurtarmak istediğiniz zaman, geriye toplayacak bir şey kalmamış olabilir.

Bu durum yıllar içerisinde sosyal çevrenizin küçülmesine sebep olabilir. Gün geçtikten sonra da, gerçek arkadaşlarınızın artık yanınızda olmadığını fark edebilirsiniz. Aynı şey ilişkilerinizin de başına gelir. Bir şeylerden vazgeçmek yarın pişmanlık duymanıza sebep olabilir. Bunun sebebi arkadaşlarınızın elinizden kaydığını çok geç fark etmenizdir.

Havlu atmadan önce en iyi elinizden gelenin en iyisini yapın. Bazen ilişkinin ilerlemesi sadece bizim elimizde ihtiyaç duymaz, bunun için dört el gerekir. Elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı yaparsanız çok daha iyi ve tatmin olmuş hissedeceksiniz.

2. Çalışmak için yaşamak ve yaşamak için çalışmak

İlişkileri ya da aileyi ihmal etmek ve boş zamanları iş için feda etmek çok ciddi bir hatadır. Sonunda kendinizi stresin kısır döngüsü içinde bulursunuz. Ara sıra bağlantıyı koparma ve kendimize zaman ayırmak iyi bir şeydir. Kaç saat ya da birkaç gün işiniz hakkında düşünmeye ara verin ve kendinize dinlenme fırsatı tanıyın.

Yaşamak için çalışmak ya da çalışmak için yaşamak arasındaki farkı bilmeyen bir çok insan var. Bu iki öge denge içerisinde olmalıdır. Bütün günü ofiste olmak zorunda değilsiniz, kendinizi sıkıştırmayıp ve zorlamayı bırakın. Hayatın tadını şimdi çıkarmazsanız ileride pişmanlık duyabilirsiniz. 

3. Korkmayı bırakın

Ne yapmak istiyorsunuz? Ne kadar ileri gitmek istiyorsunuz? Korku belirlediğimiz hedeflere ulaşmamızı önler ve hatta geriye adım atmamıza sebep olur. Artık korkuya farklı bir yönden bakmalısınız. Mesela onu, işin sonunda zaferle çıkacağınız bir mücadele olarak görmelisiniz.

Korkunun sürekli sizi kontrol etmesine izin veriyorsanız, bununla elinize ne geçiyor? Yarın buna pişman olacaksınız çünkü sizi mahveden ve yok eden korkulara boyun eğdiğinizi fark edeceksiniz.

4.  Utanç hakkında düşünmeyi bırakın ve hissettiğiniz şeyleri ifade edin

Genellikle sevdiğimiz insanlara, aslında ne hissettiğimizi söylemek konusunda utanç duyarız. Onların ne hissettiğimizi bildiğini ya da nasıl tepki vereceklerini bildiğimizi düşünürüz ve bu da söylemek istediğimiz şeyleri söylemekten vazgeçmemize sebep olur.

Onları sıktığımızı düşünür ve içine sığındığınız olumsuz duygularla kendimizi rahatlatmaya çalışırız. Daha önce hiç sevdiğiniz insana onu sevdiğinizi söylemediğiniz için pişman oldunuz mu?

Durumu birkaç yıl sonra görmek bambaşka bir bakış açısı yaratır. Zamanında taşıdığınız bütün endişelerden kurtulmamızı sağlayan daha gerçekçi bir bakış açısıdır. Birine gerçekten hissettiğiniz şeyleri söyleyerek kalbinizi açtığınız zaman kaybedecek hiçbir şeyiniz yoktur.

Hiçbir zaman hiçbirimiz karşımızdaki kişinin nasıl tepki vereceğini bilemeyiz. Belki de verecekleri tepki sizi çok şaşırtacak…

Şu makalemizi de ziyaret edin: Kapanmamış meseleler köşede bekler durur

5. Sağlığınızla ilgilenin

Bugün gençsiniz ve yaptığınız şeyler aşırı olduğunda rahatsız olmuyorsunuz. Fazla abur cubur yemek, aşırı alkol tüketmek, egzersiz yapmamak, siz söyleyin… Şimdi önemi yok değil mi?

Görünüşte sağlıklı olsanız da zaman geçtikçe yaptığınız her şeyin sonuçlar olacak. Vücudunuzun cildiniz gibi olduğunu hatırlayın: onun da bir hafızası var. Eğer kendinize şimdi bakmazsınız bunu ne zaman yapacaksınız? Yarın? Gelecek sene? Ne zaman?

Niyetler sadece şimdiki zamanda uygulandıkları zaman anlam kazanır. Öyle olmadığı zaman başarılamamış hedefler olarak kalırlar. Onlar çok hızlı geçer. Daha önce irademiz olmadığı için yapmadığımız her şeyden ileride pişmanlık duyabiliriz.

Önemli olan şimdiki zamandır. Yarın, yarına bıraktığınız her şey için pişman olacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.