Çakralar Nedir ve Ne İçindir? Çakralar Nerededir?

Çakralar, dengeli oldukları zaman yaşamsal enerjimizi geliştirmemize ve genel olarak daha iyi fiziksel ve zihinsel bütünlüğe ulaşmamıza yardımcı olan enerji noktalarıdır.
Çakralar Nedir ve Ne İçindir? Çakralar Nerededir?

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Son birkaç yılda, pek çok insan doğu tıbbına dair terapilerle daha fazla ilgilenmeye başladı. Doğu tıbbının teorileri, çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılır ve fiziksel, zihinsel ve enerjik dengeyi sağlamada merkezlenmiştir.

İster meraktan olsun, ister geleneksel tıbbın tedavi edemediği bir soruna çözüm bulma arzusu olsun, pek çok insan bu alternatifi uygulamayı seçiyor.Böylece, birçok insan “enerji” ve “çakra” gibi kelimeleri de keşfediyor.

Peki çakralar nelerdir? Bu makalede, bu soruya cevap vereceğiz.

Çakralar Nedir?

“Çakra” terimi Sanskritçedir ve “daire” ya da “disk” anlamına gelir.

Hinduizm’de de bahsedildiği gibi, çakralar insan vücudunun farklı bölgelerinde bulunan 7 enerji merkezidir.Vücudunuzda enerji akışına yardımcı olan regülatör “vanalar” olarak işlev görürler. Bulundukları yere bağlı olarak, güç ve hızlarına göre değişirler.

Hindistan’da, solunan havanın ya da “prana enerjisinin” vücudunuzdan geçerek farklı enerji noktalarına güç kattığına inanırlar.

Çakralar vücudunuzun çeşitli bölgelerindeki işlevleri optimize etmek için prana enerjisini alır, biriktirir ve dağıtırlar.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Okuyun: Ruh halinizi iyileştirecek 8 fiziksel alışkanlık

Çakralar Nerededir ve Ne Yaparlar?

Çakralar, omurga boyunca avadhuti olarak bilinen tepeye kadar çeşitli noktalarda bulunur.

Budizm ya da Hinduizm’i takip edenler için, bu enerji noktaları vücudun aşağısından yukarı doğru 6 bölgede sayılır.Ancak, diğerleri başın tepesinde bulunan yedinci bir çakranın olduğuna inanırlar.

Şimdi, çakraların her birine ve amaçlarına bir göz atacağız.

Muladhara ya da Baz Çakralar

baz çakra resmi

Bu çakra anüs ve cinsel organlar arasında yer almaktadır. Adrenal korteks ile bağlantılıdır.Buna atanan renk kırmızıdır ve elementi dünyadır.Korku onu bloke eder. Bu çakrayı serbest bırakmak için korkularınızı açığa kavuşturmanız gerekir.

Svadhisthana ya da Sakral Çakralar

çakralar ve meditasyon

Bu çakra sakrumda bulunur. Suprarenal bezlere bağlıdır.Portakal rengidir ve atanan elementi sudur.Suçluluk bu çakrayı bloke eder. Bu enerji engelini kaldırmak için suçluluk hissinden kurtulmayı ve ne zaman affedeceğinizi bilmelisiniz.

Manipura ya da Solar Pleksus Çakralar

manipura çakralar

Bu çakra göbek deliğinin içinde bulunur. Dalağınıza, karaciğerinize ve midenize bağlıdır.Rengi sarıdır ve ateş elementi ile ilişkilidir.Utanç onu engeller.

Anahata ya da Kalp Çakraları

kalp çakralarını açmak

Bu çakra, kalp bölgesinde bulunur. Timüs bezine bağlıdır.Yeşil renktir ve hava ile ilişkilidir.Acılar, onu engeller ve bu çakra kalbinizdeki hislerle ilgilidir.

Vishuddha ya da Boğaz Çakraları

boğaz çakraları

Boğaz bölgesinde bulunur. Tiroid bezine bağlıdır.İlgili renk mavidir ve elemeti eterdir.İletişim ile ilgilidir.

Ajna ya da Üçüncü Göz Çakraları

üçüncü göz çakraları

Bu çakrayı iki gözün arasında bulabilirsiniz. Hipofiz bezine bağlıdır.Rengi mavidir. Sezgilerle ilişkilidir.Yanılsamalar bu çakrayı bloke eder.

Sahasrara ya da Taç Çakraları

Bu çakrayı başınızın tepesinde bulabilirsiniz. Ayrıca, kozmik enerjinin merkezi olan hipofiz bezine de bağlıdır.Mor ve çivit onu temsil eder.Dünyevi meseleler tarafından engellenir.

Çakralarınızı Temiz Tutmak Neden Önemlidir?

çakraları dengelemek için meditasyon yapan kadın

Çakralar düşünceleriniz, duygularınız ve alışkanlıklarınızla bağlantı kurar. Onlarla denge kurduğunuzda, yaşamsal enerjiniz güçlenir ve güçlü bir fizik ve sağlıklı refah duygusunun tadını çıkarabilirsiniz.

Duygularınız ya da yaşam tarzınız sağlıklı değilse, çakralarınız bozulmaya başlar ve bu durum bir dengesizlik yaratır. Daha sonra, bu dengesizliği, zihniyetinize, sağlığınıza ve ilişkilerinize yükleyebilirsiniz.

Çakralarınız temiz olduğunda (hiçbir şey enerji akışınıza engel olmuyorsa), yukarıda bahsettiklerimizin yanı sıra aşağıdaki durumlardan da yararlanabilirsiniz:

 • Daha iyi zihinsel berraklık,
 • Daha iyi uyku kalitesi,
 • Sürekli yaşamsal enerji,
 • Daha iyi sağlık ve uzun ömür,
 • Duyarlılık ve sezgi,
 • Daha iyi konsantrasyon,
 • Evrenle daha büyük bağlantı kurmak,
 • Korku ve alınmadan arınmak.

Çakralarınızı Nasıl Temizleyebilirsiniz?

çakralar için terapi taşları

Günümüzde çakraları dengelemek için uygulanan çeşitli terapiler vardır. En popüler olanlardan bazıları:

 • Meditasyon ve yoga,
 • Kuvartz banyoları
 • Derin solunum egzersizleri.

Çakralarını kendi başlarına dengeleyemeyeceğini düşünen insanlar, günlük meditasyon yapabilir ya da destek alıp özel merkezlere gidebilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Huang WL. (2021). Energy Alterations and Chakras’ Energy
  Deficiencies in Dementia Patients. J Neurol Sci Res. 2(1)-07
 • Krishnakumar PR. The sri chakra as a symbol of the human body. Anc Sci Life. 1993;12(3-4):316–319.
 • Ling HW (2020) Chakras and energy alterations in patients with oligospermia. Arch Urol Res 4(1): 010-016. DOI: 10.17352/aur.000009
 • McMurray, S. (2005). Chakra talk: Exploring human energy systems. Holistic Nursing Practice19(2), 94. https://doi.org/10.1097/00004650-200503000-00012
 • Ross CL. Energy Medicine: Current Status and Future Perspectives. Glob Adv Health Med. 2019;8:2164956119831221. Published 2019 Feb 27. doi:10.1177/2164956119831221
 • Tuan L. (2019). El gran libro de los chakras. Barcelona, España: Ed. De Vecchi.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.