Candida Auris: Bilmeniz Gereken Her Şey

Candida auris, tıbbi araştırmacıları tedirgin eden bir mantardır. Enfeksiyonlar tüm dünyada gerçekleşir ve genellikle olağan tedaviye dirençlidir. Size bu konuda her şeyi anlatacağız!
Candida Auris: Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 16 Mayıs, 2020

Candida auris, candida ailesinden bir mantarın adıdır. Bilimsel toplulukta kötü bir ünü vardır, çünkü yaygın antifungallere karşı dayanıklıdır.

Bu mantarın salgınları neredeyse her zaman yaşlı yetişkinler için hastanelerde veya evlerde görülür. Ek olarak, çok şiddetli olabilirler ve hatta sepsis noktasına ulaşabilirler. Yani, enfeksiyonun hastanın kanı tarafından yayılması noktasına ulaşabilirler.

Araştırmacılar bu organizmayı ilk kez 2009’da tanımladılar. Hatta, Güney Kore doğumlu bir hastanın kulak kanalından bir örnek olduğu için buna auris adını verdiler. Ardından, hastanelerdeki salgınlar 2016 ve 2017 yıllarında alarm seviyesini artırdı.

En ciddi salgınlar yoğun bakım ünitelerinde meydana geldi. Bu, bulaşmayı kontrol etmek için aşırı önlemlere yol açtı. Ancak, bu mantarın son derece dirençli olduğunu fark ettiler.

Araştırmacılar, hastane ortamlarında yaşayarak ilaca direnç geliştirdiklerini düşünmektedir. Hastane zeminlerinden örnekler, klinik odalarından mobilyalar ve hatta bilgisayarlar bile Candida auris için pozitif test vermiştir.

Dünyadaki Candida auris vakaları

2009 yılında Candida auris’in ilk vakasını doğruladıktan sonra, araştırmacılar daha önce tanımlanmamış enfeksiyonların muhtemelen bu patojenden geldiğini fark ettiler. Özellikle 2008’den beri Güney Kore’de de bir vaka bundan kaynaklanmış olabilir.

Bu noktadan sonra, bilim adamları Hindistan, Güney Afrika, Venezuela, İngiltere, İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri’nde vakaları katalogladılar. Bu son iki ülke, İspanya ve Kolombiya ile birlikte 2016’da vakaları kaydetti. Hatta, o yıl çeşitli salgınlar vardı.

İki önemli hastaneye yatış vardır. İlki 2015 yılında Londra’daki Royal Brompton Hastanesi’nde gerçekleşti. Diğeri 2016 yılında İspanya’nın Valensiya şehrindeki La Fe Hastanesindeydi. Her salgın önemli sayıda hastaneye yatış kaydetmiştir.

candida hücreleri

Candida auris risk faktörleri

Candida auris ile temas eden herkes enfeksiyon kapmaz. Ayrıca, herkesin ciddi semptomları olmayacaktır. Ek olarak, mantarları vücutlarında taşıyan ve asla semptom geliştirmeyen insanlar vardır. Buna kolonizasyon denir. Taşıyıcılar için ciddi olmasa da, bunu diğer insanlara bulaştırabilirler.

Enfeksiyon için ana risk faktörü hastaneye yatırılmaktır. Ayrıca, bir kateter takılması gerekebilir. Diğer risk faktörleri:

  • Huzurevinde karantinaya alınma
  • Çok sayıda mantar önleyici ilaç
  • Birçok hastane ziyareti

İlaca direnç

Şaşırtıcı bir özellik, antifungal ilaçlara direnme yeteneğidir. Aslında, bu enfeksiyon hastalıkları uzmanlarını endişelendiriyor. Hastane salgınları alarm seviyelerini artırır çünkü mantardan kurtulmanın ne kadar zor olacağını bilmiyoruz.

Hemen hemen tüm Candida çeşitleri flukonazole duyarlıdır. Örneğin, Candida albicans‘ı bu ilaçla tedavi etmek yaygındır. Bununla birlikte, Candida auris buna dayanıklıdır.

Amfoterisin B ve vorikonazol gibi diğer anti-fungal ilaçlara karşı dayanıklıdır. Bilimsel çalışmalara göre, kayıtlı Candida auris suşlarının yaklaşık %90’ı bir sınıf antifungale karşı dirençlidir. Ek olarak, üçte biri ikiden fazla farklı ilaca dirençlidir.

laboratuarda test

Tedavi

Şu ana dek, Candida auris öldürmeye yardımcı olabilecek özel bir ilaç grubu vardır. Bu ilaçlar ekinokandinlerdir.

Ancak, bunlar her zaman mevcut değildir. Ayrıca, bazı suşlar da bunlara dayanıklıdır. Bu olursa, doktorlar normalden daha yüksek dozlarda antifungal karışımı kullanırlar.

Ayrıca, bu hastalarda daha önce hastaneye yatmayı gerektiren bir hastalık bulunmaktadır. Bu nedenle, bağışıklık sistemleri zayıftır, aslında bazılarının aynı anda birden fazla hastalığı vardır. Doktorlar her sorunun nasıl tedavi edileceğini bulmalıdır.

Candida auris ile bu kritik durum, ilaç alırken ihtiyatlı olmamızı bize hatırlatır. Hem hastaların hem de doktorların ilaçlara karşı direnç geliştirmekten kaçınmak için reçeteli yönergelerini izlemeleri gerekir.

İlginizi çekebilir ...
Candida Mantarı: Çoğalmasını Önlemek için Yöntemler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Candida Mantarı: Çoğalmasını Önlemek için Yöntemler

Candida mantarı, insan vücudunda bulunan en yaygın mantar türüdür. Bu mantarı önlemek için bazı doğal yöntemleri paylaştık. Hemen okuyun!  • Jeffery-Smith A, Taori SK, Schelenz S, et al. Candida auris: a review of the literature. Clin Microbiol Rev. 2017;31(1). PMID: 29142078.
  • Schelenz, Silke, et al. “First hospital outbreak of the globally emerging Candida auris in a European hospital.” Antimicrobial Resistance & Infection Control 5.1 (2016): 35.
  • Clancy, Cornelius J., and M. Hong Nguyen. “Emergence of Candida auris: an international call to arms.” (2017): 141-143.
  • Sherry, Leighann, et al. “Biofilm-forming capability of highly virulent, multidrug-resistant Candida auris.” Emerging infectious diseases 23.2 (2017): 328.
  • Kordalewska M, Perlin DS. Identification of Drug Resistant Candida aurisFront Microbiol. 2019;10:1918. Published 2019 Aug 20. doi:10.3389/fmicb.2019.01918

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.