Ceviz Tüketmenin Mideye Sağladığı Faydalar

Ceviz, ağaç yemişleri ailesinin sağlık açısından faydalarıyla ünlü olan çok popüler bir üyesidir.
Ceviz Tüketmenin Mideye Sağladığı Faydalar

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Genel olarak, kuru yemiş tüketimini, zihinsel performansın iyileştirilmesi ya da kardiyovasküler sağlığa gösterilen özenle ilişkilendiririz. Böyle olsa bile, cevizin mide adına da çok faydası vardır. Ceviz tüketmenin yararları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yazıyı okumaya devam edin!

Bu kuru yemiş, yüksek besin değeri olan proteinler, antioksidanlar, karbonhidratlar, omega-3 yağ asitleri, E vitamini ve çoklu vitaminler bakımından oldukça zengindir. Düzenli ceviz tüketimi, yemişin içeriğinde bulunan lif sayesinde, sindirime de yardımcı olur.

Ceviz, mide ekşimesini önlemeye ya da rahatlatmaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra, midenin büzücü kaslarında meydana gelen iltihaplanmaları önler ve azaltır ama bunlar, buz dağının sadece görünen kısmını oluşturur.

Cevizin Mideye Faydaları

kavrulmuş ceviz

Yapılan birçok araştırma, cevizin kardiyovasküler sağlık için sağladığı faydaları ortaya çıkarmıştır. Aslında, uzmanlar her gün bir avuç ceviz yemenizi tavsiye ederler. Neden? Çünkü, cevizin diğer herhangi bir ağaç yemişi türünden çok daha fazla antioksidan içerdiği kanıtlanmıştır.

Cevizde bulunan omega-3, vücudunuz için çok yararlıdır. Bu bileşik sağlık durumunuza çeşitli yönlerden fayda sağlar. Kan dolaşımını ideal hale getirmeye yardımcı olur, beynin serotonin seviyelerini arttırır ve kendinizi tok hissetmenizi sağlar. Bu, tam olarak tok hissetmek için fazla yemek yememeniz gerektiği anlamına gelir.

Omega-3’ün faydalarına ek olarak, bir çalışma ceviz tüketmenin, özellikle karın bölgesindeki yağları yakmaya yardımcı olduğunu ileri sürer. Bu nedenle, cevizin beslenme planınız için ideal bir bileşen olduğu kanıtlanmıştır. Yine de cevizi kontrollü bir şekilde tüketmeniz önerilir.

Kuru yemiş içeren bir salata, mükemmel besleyici bir seçenektir; bununla birlikte, mevcut olan tek seçenek değildir. Başka kuru yemişleri de deneyin!

Kuru yemiş tüketimi, olmasını istediğiniz kadar çok yönlü olabilir. Bazı insanlar bir avuç doğal ceviz yemekten hoşlanırken, diğerleri, onları meyve ya da sebzelerle karıştırmayı tercih eder. Protein bakımından zengin olan çeşitli yemeklerle birlikte de cevizin tadını çıkarabilirsiniz. Bunun bir örneği cevizli tavuktur.

Ceviz Tüketimi Hakkında Bilgiler

soyulmamış cevizler
  • Ceviz yemek, konsantrasyonu uyarır ve zihinsel performans ve yaratıcılığı artırır. Bu nedenle, çocuklar için mükemmel bir seçimdir.
  • Ayrıca, günde 6 saatten fazla çalışan bireylere, öğün aralarında ceviz yemelerini tavsiye ediyoruz.
  • Her gün ceviz tüketmek beyindeki serotonin seviyelerini arttırır. Bu hormon, mutluluk ve haz duygularıyla ilişkilidir. Depresyondan muzdarip olan insanlar daha düşük serotonin seviyelerine sahiptir. Bu nedenle, ceviz yemek depresyona karşı savaşta size yardımcı olur.
  • Tok hissetmenize yardımcı olur. Bu da, sonrasında doymak için daha az yemek yemek isteyeceğiniz anlamına gelir. Böylelikle, kalori yakmak da kolaylaşır.
  • Cevizde bulunan omega-3, kan dolaşımını uyarır. Bu nedenle, kalp damar hastalıklarının da önüne geçebilir.
  • Estetik açıdan bakıldığında, varisli damarların (genellikle bacaklarınızda ortaya çıkan) oluşumunu engellemek adına olumlu sonuçlar verir.
  • Diyabetli insanlara ceviz tüketmeleri tavsiye edilir. Bunun nedeni, cevizin, kandaki şeker seviyelerinin düzenlemesine yardımcı olmasıdır.
  • Uzmanlara göre, kanser karşıtı özellikler içerir. Bu nedenle, meme ve prostat kanserini önlemeye ve onlarla savaşmaya yardımcı olabilir.
  • Ayrıca sperm üretimine de yardım eder. Bu tür sorunlarla karşılaşmanız durumunda şiddetle tavsiye edilen bir besin kaynağıdır.

Ceviz, tüm ağaç yemişleri arasında en güçlü olandır. İçeriğinde bulunan besin ögeleri, diyetinize, eşsiz ve güçlü bir katkı sağlar.

Diyetinize Cevizi Dahil Etmek

Kilo vermek isteyenler adına, beslenme planında belirli oranlarda bulunmalıdır. Öte yandan, sağlıklı bir kiloyu korumak isteyenler de cevizi, atıştırmalıklarına dahil edebilirler.

Her gün bir torba ceviz yemek zorunda değilsiniz. Sadece bir avuç yemeniz yeterli olacaktır. İdeal miktar, 10 ila 30 gram arasıdır. Unutmayın, fazlası zararlı da olabilir. Her ne kadar ceviz kalori yakılmasına yardımcı olsa da yüksek düzeyde yağ asitleri içerdiğini de unutmamız gerekir. Bu nedenle, eğer kilo vermek istiyorsanız daha az miktarlarda tüketmelisiniz.

Sağlıklı bir diyet takip etmek istiyorsanız, herhangi bir şüphe veya sorunuz olması durumunda en iyi seçenek, metabolizmanız ve vücut kompozisyonunuz açısından ideal olan beslenme planını belirlemek için bir beslenme uzmanına danışmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.