Neden Her Gün Antep Fıstığı Yemelisiniz?

· 24 Nisan, 2018
Her gün Antep fıstığı yemenin genel sağlığınıza iyi geldiğini, diyabet ve hipertansiyon gibi birçok hastalığı da önlemenize yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz?

Antep fıstığı sadece lezzetli bir kuru yemiş türü değil, aynı zamanda birçok sağlıklı özellikleri olan bir gıda kaynağıdır. Bu, onun tam besin değerleri sayesindedir. Vücudun neredeyse tüm fonksiyonlarını kapsayacak kadar çok yarar sağlar.

Öyleyse, bu yazımızda neden her gün onları yemeniz gerektiğini keşfedin.

Antep fıstığı

Tüm kuru yemişler çok sağlıklı ve besleyici olmalarına rağmen, özellikle Antep fıstığı, tam besin değerleri ve vücudumuz için sunduğı büyük yararlar nedeniyle öne çıkmaktadır.

En çok lif ve yağ içeren yemişlerden biridir ve aynı zamanda vitaminler, mineraller, proteinler ve temel yağ asitleri bakımından da zengindir.

Bu fındık Doğu’ya özgüdür ve binlerce yıldır yenmektedir. Şu anda en çok Antep fıstığını üreten ülke İran’dır.

Buna da bir göz atın: Protein ve lif açısından zengin 5 lezzetli vegan smoothie

Sağlığa faydaları

Bu yazımızda, bu lezzetli kuru yemişin temel sağlık özelliklerini sizinle paylaşacağız.

Diüretiktir

antep fıstıkları

Antep fıstığı tüketmek, yüksek potasyum içeriği sayesinde, sıvıların atılmasını teşvik eder.

Bu, özellikle midede ve bacaklarda görülen şişkinliği azaltmamıza ve kilo vermeye yardımcı olur. Bu aynı zamanda ödem durumlarında da etkilidir.

İyi kardiyovasküler sağlığı destekler

Antep fıstığı, kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi için mükemmel bir çözümdür.

Yüksek fitosterol, arginin, resveratrol ve lutein içeriği sayesinde, bu kuru yemiş:

  • Yüksek kan basıncını düşürür.
  • Kolesterolü düşürür.
  • Kalp kaslarına iyi bakar.
  • Arteriyosklerozu önler.

Sinir sistemini dengeler

nöronlar

Antep fıstığı, yüksek magnezyum içeriğiyle öne çıkar. Bu mineral sinir sistemini dengelemek için onu besler.

Bu sayede anksiyete, sinir, depresyon, stres ve uykusuzluk gibi rahatsızlıkları önleyebiliriz.

Antioksidandır

güzel cilt

Bu kuru yemiş, C ve E vitamini, selenyum ve resveratrol gibi antioksidanlardan bolca içerir.

Bu besinler bizi hem hücresel düzeyde hem de dışarıdan, serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korurlar. Bu şekilde erken yaşlanmayı önleriz.

İncelticidir

Yağ ve kaloriler açısından zengin bir kuru yemiş kilo vermemize nasıl yardımcı olabilir? Eğer aşırıya kaçmadan yerseniz, kuru yemişler çok besleyici gıdalar, lifler ve çözünür yağlar bakımından zengindirler.

Sonuç olarak, onları yediğimiz zaman tok hissederiz, metabolizmayı hızlandırırız ve zararlı yağları yemeye olan isteğimiz azalır.

Anti-diyabetik özellikleri vardır

Antep fıstığı özelliklerinin yanı sıra tip 2 diyabeti önlemek için en iyi kuru yemiş olarak göze çarpar, bunun sebebi de yüksek miktarda betakarotenler, prosiyanidinler ve lifler içermesidir.

Bunun nedeni; düzenli olarak Antep fıstığı yemenin kandaki şeker seviyelerini düşürmesi ve insüline karşı direnci artırmasıdır.

Görüşün sağlıklı olmasını sağlar

göz çevresi kremi

Antep fıstığının lutein, riboflavin ve zeaksantin içeriği, görme problemlerini önlemek ve iyileştirmek için onu mükemmel bir seçenek haline getirir.

Laksatiftir

Antep fıstığı lif bakımından çok zengindir, bu da bağırsak işlevini destekleyen ve düzenleyen bir besin maddesidir.

Bu şekilde, meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet ile birlikte kabızlık problemini çözebiliriz.

Afrodizyak özellikleri vardır

Bu süper yiyecek, cinsel yaşamınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Diğer besin maddelerinin yanı sıra yüksek seviyelerde sağlıklı yağlar, antioksidanlar ve steroller içerdiğinden,  libidoyu yükseltir ve cinsel organların işlevini artırır.

Anti-kanserojendir

Antep fıstığındaki E vitamini ve resveratrol gibi antioksidanlar, bazı kanser türlerini önlememize yardım eder, örneğin akciğer kanseri.

Nörodejeneratif problemleri önler

Antep fıstığı yemek, Parkinson ve Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların önlenmesinin doğal ve lezzetli bir yoludur.

Bu, güçlü antioksidan içeriği olan resveratrol sayesindedir.

Anemiyi önler

Antep fıstığı, demir bakımından zengin bir gıdadır, demir; ferropenik anemiyi önlemek için günlük olarak yememiz gereken bir mineraldir.

Bununla birlikte, çeşitli besinlerle dolu bir diyet takip etmenizi ve ayrıca demirin emilimini artırmak için C vitamini (turunçgiller, biberler vs.) tüketmenizi tavsiye ederiz.

Gün içinde ne kadar Antep fıstığı yemeliyiz?

Kuru yemişler sağlıklı ve dengeli beslenmenin bir parçasını oluşturur. Ancak, çok besleyici gıdalar oldukları için onları ılımlı bir şekilde tüketmeliyiz.

Genel olarak, günde bir avuç kuru yemiş yemek tavsiye edilir. Bununla birlikte, Antep fıstığı için ise, kabuksuz 30 grama karşılık gelen, günde 49 adet Antep fıstığı yemeniz tavsiye edilir.

Ayrıca, vücuttaki fazla sodyumdan kaçınmak için bunları tuzsuz olarak yemenin en iyisi olduğunu hatırlamalıyız, eğer tuz ile yersek bu kuru yemişin bazı faydalarından yararlanamayız.