Çiğ Tüketildiğinde Daha Sağlıklı Olan 8 Yiyecek

Asırlarca geliştirilen farklı pişirme yöntemleri sayesinde, besleyici maddelerle dolu çeşit çeşit yemekler yapabilmenin tadını çıkarmak mümkün oldu. Pişireceğimiz yiyeceklerin besin değerini en yüksekte tutmak için kullandığımız fırınlama, buharda pişirme ve ızgara yötemleri sağlıklı olanlarından bazılarıdır.
Çiğ Tüketildiğinde Daha Sağlıklı Olan 8 Yiyecek
Eliana Delgado Villanueva

tarafından incelendi ve onaylandı. beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bazı yiyecekler %100 doğal ve çiğ halinde tüketildiğinde daha besleyici olabiliyor. Bazılarının tadı pişirince daha güzel olsa da belirli yiyeceklerin çiğ yendiğinde daha fazla vitamin ve mineral sağladığı kanıtlanmıştır.

Bunun sebebi, ısının ve pişirirken yemeğe eklediğimiz şeylerin bazı temel besin maddelerini parçalamasıyla yiyeceklerin sağlığınıza olan faydasını azaltmasıdır. Burada, pişirilmeden tüketildiğinde daha sağlıklı olan 8 yiyeceğin bir listesini hazırladık.

Ne olduklarını öğrenin!

1. Pancar

pancar ve bir bardak pancar suyu

Pancar en yüksek doğal şeker ve temel besin maddeleri oranına sahip olmasıyla ünlü bir sebzedir. Yüksek miktarda içerdikleri:

 • Vitaminler (A, B ve C)
 • Mineraller (potasyum, magnezyum, demir)
 • Lif

Buna ek olarak, düzenli tüketildiğinde bağışıklık sisteminizi, kan dolaşımınızı ve diğer önemli fiziksel ve zihinsel kısımlarınızı destekler. Pancarı pişirmemenizi önermemizin sebebi bu işlemin içeriğindeki folik asidi %25 azaltmasıdır, ki bu da beyninizin ihtiyacı olan bir bileşendir.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Pancar Suyu ile Beyninize Bakım Yapın. Bayılacaksınız!

2. Brokoli

Brokoli neredeyse diğer tüm sebzelerden daha fazla C vitamini, potasyum ve besin maddesi içerir. Vücudunuz için harikadır. Ayrıca önemli ölçüde sülforafan içerir; bu bileşenkalp ve bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklara ve kansere yakalanma riskini düşürmesiyle ilişkilendirilir.

Journal of Agricultural and Food Chemistry’de (Tarım ve Gıda Kimyası Bülteni) yayınlanan bir araştırmaya göre brokoliyi çiğ tüketen kişiler, bu maddeyi ve diğer vitamin ile mineralleri daha kolay absorbe eder.

3. Soğan

soğan

Soğan vücudunuz tarafından emildiğinde kanseri önleyen, anksiyeteye ve kalp sağlığına iyi gelen bir bileşen olan allisin içerir. Ancak pişirildiğinde bu bitkisel besin maddesinin değeri düşer ve vücudunuz tarafından emilmesi daha zor bir hal alır.

Çiğ tüketildiğinde size sunacağı tüm avantajlardan yararlanabilmek için ideal olan salatalara ve içeceklere eklemenizdir.

4. Kırmızı biber

Bu sebze tavsiyen edilen günlük C vitamini değerinin neredeyse üç katını içerir. Ayrıca harika bir B6 ve E vitamini ile magnezyum kaynağıdır. Kısa bir süre pişirmek tadını ve besin maddelerinin çoğunu korumasını sağlayacaktır. Buna karşın, yüksek ısıda pişirmek C vitamini ve diğer besin maddelerini kaybetmesine yol açar.

5. Kuruyemiş

bir kase çiğ kuruyemiş

Kuruyemiş en yüksek kalorili yiyecekler grubuna girse de önemli bir sağlıklı yağ, protein ve antioksidan kaynağıdır. Bu besin kötü kolesterolü düşürür ve kan dolaşımı sorunları ile kardiyovasküler sistemle ilgili rahatsızlıklarda yardımcıdır.

Bununla birlikte, daha fazla vitamin ve mineral sağlayacağı için çiğ yenmesi en iyisidir. Ayrıca genetiğiyle oynanmış yağ da içermez.

Lezzetli seçeneklerden birkaçı:

 • Badem
 • Kaju
 • Fındık
 • Ceviz

6. Taneli ufak meyveler

Kurutulmuş taneli meyveleri mısır gevreğine eklemek ve karışık çerez şeklinde tüketmek bir sağlıklı beslenme trendi haline geldi, özellikle de kahvaltıda ve atıştırmalık olarak. Malesef bu meyveler kurutulduğunda aynı besin değerini koruyamaz. Ayrca, bu şekilde işlendiklerinde bazen içerisindeki şeker ve kalori üç katına çıkar.

Tamamen kurutuldukları için doğal halindeyken bulundurdukları suda çözünen vitamin ve minerallerini kaybederler.

7. Hindistan Cevizi

parçalanmış hindistan cevizi

Bu lezzetli meyveyi çikolatalara, tatlılara ve pastalara kullanmaktan ziyade çiğ tükettiğimizde daha besleyicidir. Yağı ve sağlıklı suyuyla ünlü Hindistan cevizi, kalp ve beyin sağlığını güçlendiren  temel orta zincir yağı içerir. İşlendiğinde yüksek miktarda besin maddesini kaybeder ve vücudunuz için faydalarını azaltır.

8. Sarımsak

Tüm yemeklerde kullandığımız sarımsak allisin ve antioksidan bakımından zengindir. Vücudunuz için harika bir besindir. Bir araştırmada, sarımsağı çiğ tüketmenin akciğer kanserine yakalanma riskini azalttığı keşfedilmiştir.

Ancak herhangi bir pişirme işlemi içeriğindeki vitamin ve minerallerinde %90’a kadar kayba yol açar. Bu yiyecekleri pişirmeye mi alışmıştınız? Artık çiğ tüketildiklerinde vücudunuz için ne kadar iyi olduğunu öğrendiğinize göre besin maddelerinden %100 yararlanabilmek için yeni tarifler deneyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Fundación Española de la Nutrición. Broccoli Brassica oleracea var. cymosa.  fen.org.es/mercadoFen/pdfs/brecol.pdf
 • Garlic and cancer prevention. (2008, January 22). Retrieved from
  cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/diet/garlic-fact-sheet
 • Milner JA. Mechanisms by which garlic and allyl sulfur compounds suppress carcinogen bioactivation. Garlic and carcinogenesis. Advances in Experimental Medicine and Biology 2001; 492:69–81.
 • Piscitelli SC, Burstein AH, Welden N, Gallicano KD, Falloon J. The effect of garlic supplements on the pharmacokinetics of saquinavir. Clinical Infectious Diseases 2002; 34(2):234–238.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.