Cildinizi Doğal Bir Makyaj İçin Hazırlayın

Doğal bir makyaj görüntüsü elde etmek için öncelikle cildinizi koruyacak bazı ürünler uygulamak önemlidir. Bu yazımızda cildinizi nasıl hazırlayabileceğinizi açıklayacağız.
Cildinizi Doğal Bir Makyaj İçin Hazırlayın

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Doğal bir makyaj görüntüsüne ulaşmak için önceden cildinizi nasıl hazırlayacağınızı bilmeniz önemlidir. Bu kusurları gizlemenizi sağlar ve bu arada cildinizi daha yumuşak bırakır ve kozmetik ürünler uygulamadan önce korur. Peki bunu nasıl yapmalısınız?

Makyaj yapmadan önce cildinizi parlak bir hale getiren bir dizi alışkanlığı uygulamaya başlamak için uzman olmanıza gerek yoktur. Cildinizin neye ihtiyacı olduğunu ve durumunuz için en uygun ürünlerin neler olduğunu gözlemlemek yeterlidir. Aşağıda bazı ipuçlarını keşfedebilirsiniz.

Cildinizi Doğal Bir Makyaj İçin Nasıl Hazırlarsınız

Cildinizi doğal bir makyaj için hazırlamak için özel ürünlere ihtiyacınız yoktur. Bu amaç için kullanılan özel kremler ve fondötenler olsa da, aslında bunun için normal güzellik rutininizde bulunan temel ürünleri kullanabilirsiniz.

Basitçe cildinizin özelliklerine dikkat etmelisiniz. Bu ürünlerin diğer kusur ya da lekelerin yanı sıra sebum, pul pul alanlar, sivilceler ya da genişlemiş gözenekler gibi şeylere neden olup olmadığına dikkat edin. Ayrıca, alerjiler ya da kırışıklıkların var olup olmadığına da bakın. Bundan sonra, aşağıdakileri yapabilirsiniz.

Temizleyici

Yüzünü yıkayan bir kadın.
Temizleyici, herhangi bir güzellik ritüelinin temelidir.

Şüphesiz ki, doğal bir makyaj elde etmenin ilk adımı yüzünüzü düzgünce temizlemektir. Önceki gece makyajınızı çıkarmış olup olmamanız fark etmez. Siz bunu fark etmeseniz de, cildiniz toksinleri ve yağları gece boyunca gözenekleriniz yoluyla atar, bundan dolayı cildinizi tekrar temizlemeniz gerekir.

Adımlar

 • Öncelikle, cilt tipiniz için uygun olan bir ürün seçin (bir sabun ya da temizleyici bir süt)
 • Sonrasında ürünü yüzünüzün her yerine masaj yaparak yayın, bunu yaparken problemli alanlara odaklanın (siyah noktalar ya da aşırı yağ).
 • Kalıntıları nemli bir bez ya da ılık su ile temizleyin.
 • Son olarak yüzünüzü bir havlu ile hafif hareketler kullanarak kurulayın.

Eksfoliyasyon

Bileşenleri cildinizi tahriş edebileceğinden dolayı, eksfoliantları aşırı kullanmamalısınız. Ancak, bu ürünleri haftada bir ya da iki kere kullanmanız önerilir, çünkü lekeleri azaltmak için yardımcı olurlar. Bileşenleri gözeneklerinizi derinlemesine temizler ve cildinizi daha pürüzsüz bırakır.

Adımlar

 • Bir eksfoliantı (peeling) yüzünüzün her tarafına dairesel hareketler ile uygulayın.
 • Beş dakika boyunca bekletin, durulayın ve kurulayın.
 • Eğer isterseniz doğal bir eksfoliant kullanabilirsiniz. Örneğin, bal ve toz şekeri birleştirerek evde böyle bir şey yapabilirsiniz.

Yüz Toniği

Cildine tonik uygulayan bir kadın.
Tonik gözeneklerinizi ve lekelerinizi en aza indirmeye yardımcı olur.

Daha genç bir yüz ve doğal bir makyaj sahibi olmak için temizleyicinizi bir yüz toniği kullanarak desteklemelisiniz. Özellikleri sayesinde, bu ürün cildin aşırı yağlar ve genişlemiş gözenekler yüzünden parlak görünmesini engeller. Ayrıca cildinizin gevşekliğini de azaltır.

Adımlar

 • Öncelikle bir parça pamuğu ya da bir bezi yüz toniği ile nemlendirin. Bu ürünü salatalık suyu ya da gül suyu ile de değiştirebilirsiniz.
 • Sonrasında hafifçe cildinize sürün.
 • Durulamayın ve cildinizin ürünü emmesine izin verin.

Serum

Serum kullanmak, uzun süre kalıcı olan, doğal bir makyaj elde etmek isteyen insanlar arasında popüler hale gelmiştir. Doğal ya da ticari olabilen bu ürün her cildin ihtiyaçlarına adapte olabilen maddeler içerir: İfade çizgileri, akne ya da lekelerin azaltılması bu ihtiyaçlardan bazılarıdır.

Adımlar

 • Serumdan birkaç küçük damla alın ve yüzünüzün problemli bölgelerine sürün.
 • Birkaç saniye boyunca, cilt ürünü iyice emene kadar masaj yapın.

Nemlendirici

İyi bir nemlendirici seçmek için cilt tipiniz nasıl tanımlayacağınızı bilmeniz önemlidir. Bunun nedeni bazı nemlendiricilerin diğerlerinden daha fazla yağlı bileşikler içermesidir, bu da yağlı bir cildi olan insanlar için zararlı olabilir.

Adımlar

 • Öncelikle, parmak uçlarınıza küçük bir miktarda nemlendirici alın.
 • Sonrasında bunu yüzünüze hafif hareketlerle sürün.
 • Göz çevresine uygulamaktan kaçının, çünkü deri burada daha incedir ve başka ürünlerin kullanılması gerekir.
 • Son olarak, makyajınızı uygulamadan önce beş dakika kadar bekleyin.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Bu 3 Tarif ile Kendi Makyaj Temizleyicinizi Yapın

Doğal Bir Makyaj İçin Destekleyici Ürünler

Yüzüne fondöten süren bir kadın.
İstenmeyen topaklanmalardan kaçınmak için fondöteninizi uygun şekilde uygulamalı ve dağıtmalısınız.

Doğal bir makyaj için dikkate alabileceğiniz son şey cildinizin daha düzgün ve pürüzsüz olmasına olanak sağlayan takviyelerdir. Burada primer, fondöten ve kapatıcı gibi ürünlerden bahsediyoruz, bu ürünler kızarıklıkları ya da lekeleri gizlemenize yardımcı olacaktır.

Bu ürünleri doğru uygulamanız önemlidir, çünkü topaklar oldukça çirkin görünebilir. Buna yardımcı olmak için makyaj süngerleri ya da fırçaları kullanmalısınız. Bu araçlar ürünü düzgün bir şekilde dağıtmanıza yardımcı olurlar.

Son olarak, aşağıdakiler gibi diğer ürünler kullanabilirsiniz:

 • Kompakt ve yarı saydam pudralar
 • Göz farı (doğal tonlarda)
 • Allık
 • Aydınlatıcı
 • Rimel ve göz kalemi
 • Ruj

Makyaj rutininiz sırasında bu ipuçlarını uyguluyor musunuz? Bundan sonrası için bunları aklınızda tutun! Biraz daha fazla zaman alsa da, cildinize bakmanıza olanak tanıyacak ve daha doğal bir görüntünün keyfini çıkarmanızı sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Göz Altı Torbaları Makyaj Hileleriyle Nasıl Saklanır?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Göz Altı Torbaları Makyaj Hileleriyle Nasıl Saklanır?

Çok belirgin bir hal almışsa, göz altı torbaları gerçek bir sorun haline gelebilir. Ancak bu durum  hoşunuza gitmiyorsa katlanmak zorunda değilsini... • Allevato, M. (2006). Cosméticos-maquillajes. 200 | Act Terap Dermatol.
 • Fallis, A. . (2013). Introduccion al maquillaje. Journal of Chemical Information and Modeling. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
 • CÁMARA VALERO, S. (2014). Maquillaje Facial. Revista Funcae Digital.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.