Cildinizi Kanserden Koruyan Altı Alışkanlık

Son yıllarda cilt kanserinin görülme sıklığı önemli ölçüde artmıştır. Bu nedenle, güneş koruyucu, rutin kontroller veya diyet takviyeleri gibi önleyici tedbirlerin uygulanması iyi bir fikirdir.
Cildinizi Kanserden Koruyan Altı Alışkanlık
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Cildinizi kanserden korumanın bir yolunu mu arıyorsunuz?

Belki çok açık renkli bir cildiniz var veya akrabalarınızdan biri bu hastalıktan muzdarip. Gerçek şu ki, cilt kanseri vakaları giderek arttı, yani önlem alınması gerekiyor.

Bu yazımızda, cildinizi kanserden korumanıza yardımcı olacak altı alışkanlığı paylaşacağız. Bu ciddi sağlık sorununun farkında olmak ve risk faktörlerini ve etkili önleyici tedbirleri bilmek önemlidir.

Cildinizi kanserden koruyan altı alışkanlık.

1. Güneş kremi kullanın

Cildinizi kanserden koruyan altı alışkanlıktan biri güneş kremi uygulamaktır.
Cilt tipinize uygun güneş koruyucuyu her gün kullanmalısınız.

Her şeyden önce, güneş kremi cildi güneş radyasyonuna karşı korumak için tasarlanmıştır. Uygulanması ultraviyole ışınlarına karşı bir engel oluşturur. Bu nedenle, son on yıllarda, sağlık çalışanları arasında kullanımı çok artmıştır.

Bununla birlikte, ciddi cilt kanseri vak’aları artmaya devam etmiştir. Bu nedenle, güneş kremi uygulamaya ek olarak, başka önleyici tedbirler almalısınız.

Ayrıca bu yazımızı da okumalısınız: Saçlarınızı Güneşten Korumanız İçin En İyi Öneriler

2. Antioksidan nemlendiriciler ve losyonlar

Duke Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, güneş kremleri etkilidir, ancak cildin korunması için ideal değildir. Bu çalışma, insanların onları doğru kullanmadıkları, düşük dereceli oldukları ve toksik etkilerinin olabileceğini belirtir.

Bunun yerine, güneş kremine ek bir tamamlayıcı olarak topikal antioksidanların da uygulamasını önerirler. Bu uzmanlar listede bahsi geçen antioksidanları insanların cilt kanserine karşı başka bir şekilde korunmasına yardımcı olduklarına dair bizleri temin ediyorlar.

Bu maddeler:

3. Rutin kontroller

Vücudunuzdaki benleri rutin olarak kontrol etmek cilt kanserinin erken tehşisini sağlar.
Özellikle risk grubundaysanız, bu çok etkili bir koruyucu önlemdir.

Düzenli kontrollere gidip gitmemeniz gerektiği hakkında düşünmeniz gerekir. Daha fazla önleyici tedbir ve kontrol gerektiren risk gruplarından bazıları:

 • Ailede cilt kanseri öyküsü olması
 • Ailede melanom öyküsü olması
 • Aşırı güneş ışığına maruz kalma
 • Cilt fototipleri I veya II
 • Artan cilt kanseri riski olan genetik bozukluklar
 • Düzenli sigara içenler
 • HIV, HPV ve polyomavirüs hastaları

4. Bazı ilaçlara dikkat edin

Ayrıca daha bilinmeyen bir faktörü de hesaba katmalısınız. Bazı ilaçlar, vücudun cildi kanserden koruma kapasitesini engelleyen ışığa duyarlılığı arttırır.

Bu ilaçlardan bazıları:

 • Tetrasiklinler (özellikle doksisiklin)
 • Tiazid diüretikleri
 • Sülfonamidler
 • Florokinolonlar
 • Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar
 • Retinoidler
 • Sarı Kantaron

Bu ilaçlardan herhangi birini kullanmadan önce her zaman doktorunuza danışabilirsiniz. Tedavinizi değiştiremiyorsanız, hassasiyetiniz daha fazla olduğundan kendinizi güneşe maruz bıraktığınızda daha fazla önlem almalısınız.

5. Etkili oral takviyeleri cildinizi korumak için

Kullanabileceğiniz destekleyiciler için önce doktorunuza danışın.
Takviyeler veya gıdalar yoluyla cildinize büyük faydalar sağlayan besinler alabilirsiniz.

Topikal antioksidanları zaten tartıştık. Bununla birlikte, gıda her zaman sağlığınız üzerinde temel bir yer tutar. Bu nedenle, cildinizi kanserden korumaya yardımcı olduğu kanıtlanmış takviyelere de başvurabilirsiniz.

Takviye alabilirsiniz. Ancak, bunu sizi güneşin zararlı etkilerinden tamamen koruyan özel bir önlem olarak düşünmemelisiniz. Etkili bir şekilde koruyabilmek için tüm bu ipuçlarına ek olarak mevcut olmalıdırlar.

Ayrıca, herhangi bir takviye almadan önce daima doktorunuza danışmanızı öneririz.

Aşağıda, en etkili takviyelerden bahsedeceğiz. Ayrıca, bu besinler açısından zengin bazı gıdaları da listeleyeceğiz:

 • A vitamini Karaciğer, havuç, ıspanak, süt ürünleri, kabak ve yumurta.
 • C vitamini Guava, turunçgiller, çilek ve kivi.
 • E vitamini Zeytinyağı, ayçiçeği çekirdeği, badem, çam fıstığı, Brezilya fıstığı, kuru kayısı, ıspanak, kinoa ve istiridye.
 • Selenyum. Brezilya fıstığı, ton balığı, istiridye, susam ve yumurta.
 • Esansiyel yağ asitleri. Yağlı balık, keten tohumu yağı, çuha çiçeği yağı ve avokado.
 • Resveratrol. Üzüm suyu veya şarap, yer fıstığı, bitter çikolata ve yaban mersini.

Ayrıca şunu da okumalısınız: Güneşin Cildinize Zararlı Etkileri

6. Cildinizi koruyan diğer faktörler

Son olarak, güneşe maruz kalmanın cilt kanserinin tek nedeni olmadığının altını çizmek önemlidir. Tabaklama yatakları ve belirli yerlerde veya işlerde kimyasal maddelere maruz kalmak da riski artırabilir.

Bu nedenle, tüm bu önlemleri almalısınız. Açık havada geçirdiğiniz bir yaşam tarzınız varsa, cildinizi kanserden, güneş gözlüğü ve güneşten korumak için her zaman uygun kıyafetler giymeniz gerekir.

Ayrıca, sigara içmek gibi zararlı alışkanlıklardan vazgeçmenin ve tam ve dengeli bir beslenme şekli uygulamanın önemini unutmayın. Son olarak, gerektiğinde rutin kontrollere gitmeyi de aklınızda tutun!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.