Cildinizin Bir Sorunu Göstermesinin 5 Yolu

28 Ocak, 2021

Bugünkü makalemizde cildinizin size vücudunuzda bir şeylerin yanlış gittiğini söylemek için kullandığı 5 yolu açıklayacağız.

En büyük organımız olan cildimiz çoğu zaman tüm vücudumuzun sağlığını gösteren en büyük pencere olarak kabul edilir.

Dermatologlara göre ciltte ortaya çıkan lekeler ve çeşitli oluşumlar çoğu zaman arka plandaki daha ciddi bir sağlık sorunun ilk belirtisi olabilir. 

Ayrıca bakınız: Güzel Bir Cilt İçin 9 Yiyecek

Cildinizin sağlık sorunlarını gösterme şekilleri

1. İsilik ve cilt lekeleri

Ateş, eklem ve kas ağrısı gibi semptomlarla birlikte oluşan cilt isiliği, bir iç hastalığın veya enfeksiyonun belirtisi olabilir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne (AAD) göre isilik, alerji nedeniyle ya da tıbbi bir tedaviye reaksiyon olarak meydana gelebilir.

Boynun alt kısmında veya kol çevresinde oluşan, kişinin normal ten renginden biraz daha koyu renkli olan kadifemsi isilik, tip 2 diyabetin ciddi bir belirtisi olabilir.

Sık sık karşılaşılan bir durum olarak,  kadifemsi bir isilik mide ve karaciğer gibi bir iç organda oluşan kanserin uyarı sinyali olabilir.

2. Ciltte sararma ve diğer renk değişimleri

cildinizin gösterdiği işaretler

Şeker hastalığı olan insanların cildinde oluşan bronza yakın bir renk vücuttaki demir dengesiyle alakalı bir problemin habercisi olabilir.

Diğer yandan sararmış cilt ise karaciğer yetmezliğinin bir belirtisi olabilir ve gözdeki beyaz kısımların da sararmasıyla beraber ortaya çıkar.

Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre çoğunlukla ciltteki lekelerde, kırışıklıklarda, dirsek ve diz gibi eklemlerde görülen koyulaşma, böbrek üstü bezlerini etkileyen Addison gibi hormonal hastalıkların belirtisi olabilir.

3. Ciltteki yeni oluşumlar

Ciltte yeni oluşumlar meydana geldiğinde her zaman bir doktora başvurmak gerekir, çünkü Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre bu, cilt kanserinin ve bazen de bir iç hastalığının ya da genetik bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.

Örneğin kollarda, bacaklarda veya kalçalarda oluşan sarı şişkinlikler trigliserit seviyesindeki yükselme sonucunda ortaya çıkabilir ve bu da kontrolden çıkmış bir diyabet hastalığı anlamına gelir.

Ayrıca bakınız: https://sagligabiradim.com/cilt-kanseri-uyari-isaretleri/

4. Tırnaklarda değişim

tırnak

Tırnakların renginde veya şeklinde meydana gelen değişimler genellikle belirli organ sistemlerinin yetmezliğinin göstergesi olabilir.

Örneğin mantar enfeksiyonu gibi görünen değişimler, tipik olarak cildi etkileyen bir durum olan sedef hastalığının sonucunda ortaya çıkabilir.

Ayrıca eklem ağrısı sorunu da yaşayan insanlarda artritin bir çeşidi olan sedef artriti görülebilir.

Bunlara ek olarak, böbrek ve karaciğer problemleri de bazen cilt ve tırnak renginde değişimlere neden olabilir.

5. Cilt sertliğinde ve kuruluğunda değişim

Yüksek kan basıncı ve böbrek problemleri bazen cildinizin kalınlaşmasına yol açabilir. Diğer yandan aşırı cilt kuruluğu ve kaşıntı hipotiroid gibi hormonal rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

Yaygın Skleroderma gibi bağışıklık sistemi hastalıkları olan insanlarda ise iltihap ve cilt kuruluğu görülebilir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre daha ciddi vakalarda, bu durum akciğer ya da kalp gibi iç organları etkileyebilir.

Diğer yandan aşırı gevşek ve ipeksi cilt, lenfoma ya da multipl miyeloma gibi kan kanseri türlerini işaret eden ve iç organları etkileyen gevşek bağ dokusu hastalığının göstergesi olabilir.

Yukarıdaki cilt problemlerinden herhangi birini gözlemlerseniz bir uzmana başvurmanız büyük önem arz eder. İşin sırrı hemen sonuçlarla ilgili varsayımlar yapmamak ve tam olarak ne olduğunu anlamadan boş yere endişelenmemektir.

  • https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/skin-problems-treatments-overview-facts
  • https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/skin-problems-treatments-symptoms-types