Ciltteki Koyu Lekeler Nasıl Aydınlatılır?

Güneşten dolayı cildinizde koyu lekeler oluşuyor ve bu lekeleri gidermek mi istiyorsunuz? Bu yazıda, cildinizdeki koyu lekelerin rengini açmanıza yardımcı olacak bazı doğal tariflerden bahsedeceğiz. Bu tarifleri evde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. 
Ciltteki Koyu Lekeler Nasıl Aydınlatılır?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Ciltteki koyu lekeler herkesin canını sıkar. Cildiniz kaç kere güneşte yandı, saydınız mı? En kısa sürede en bronz tene sahip olmak size başta çekici gelebilir, ancak bu durumun sonucunda cildinizde koyu lekeler ortaya çıkabilir. 

Sonuç olarak farklı tonlardan oluşan bir cilde ve birçok lekeye sahip olabilirsiniz. Ancak endişelenmeyin, bu yazıda bahsedeceğimiz doğal tariflerle bu koyu lekelerin rengini açabileceksiniz.

Ciltteki Koyu Lekeler Nasıl Aydınlatılır?

Öncelikle cilt tipinize uygun olan bir güneş kremi kullanmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istiyoruz. Bu şekilde güneş yanıklarından uzak durmuş olacaksınız. Böylece hâlihazırdaki koyu lekeleriniz daha fazla büyümeyecek ve çoğalmayacak. Aşağıdaki ev tedavileri size bu konuda yardımcı olabilir.

Bal ve şeker ile cildinizi ölü hücrelerden arındırın

Cildi ölü hücrelerden arındırmak en iyi aydınlatma yoludur. Ancak işe yaraması için her gün veya günaşırı bu işlemi yapmanız gerekiyor. Cildi ölü hücrelerden arındırmak için iki basit bileşene ihtiyacınız var: şeker ve bal.

  • Cildi ölü hücrelerden arındırmak için bal kullanmak oldukça önemlidir. Çünkü bal cildi nemlendirir, yumuşatır ve rahatlatır. 
  • Cildinizi ölü hücrelerden temizleyecek olan karışımın ana bileşeni şekerdir (esmer veya beyaz). Şeker granülleri cildinizdeki ölü hücreleri temizler.
  • Eğer elde ettiğiniz bal ve şeker karışımı fazla katıysa, karışımın içine biraz su ekleyin.
kase içinde bal ve ciltteki koyu lekeler

Bal ve şeker, ölü cilt hücrelerinden kurtulmak için kullanabileceğiniz iki doğal bileşendir.

Limon toniği

Limon, cildin rengini açmak için kullanılan, popüler bir bileşendir. Bu yüzden limonu güneş yüzünden oluşan koyu lekelerin rengini aydınlatmak için kullanabilirsiniz.

Ancak limon toniğini cildinize uyguladıktan sonra güneşe çıkmamanız gerekiyor. Aksi takdirde cildinizdeki güneş yanıkları ve koyu lekeler daha da çoğalabilir.

  • Limon toniğini cildinize uygulamanın en iyi zamanı gecedir. 
  • Bir adet limonun suyunu sıkın ve içine biraz su ekleyin.

Cildinizi aloe vera ile nemlendirin

Şeker ve bal karışımını veya limon toniğini uyguladıktan sonra, geriye kalan tek şey cildinizi nemlendirmek. Cildinizin düzgün bir şekilde kendini yenileyebilmesi için cilt tipinize en uygun bileşenlerle nemlendirmeniz gerekir. Aloe vera, en doğal ve popüler olan nemlendiricilerden birisidir.

Aloe vera, evde herkesin bulundurması gereken bir bitkidir. Bu yüzden herhangi bir yanık için oldukça faydalı olabilir.

  • Basitçe bir aloe vera yaprağını koparın ve içini açın. Elde ettiğiniz jeli direkt olarak lekeli alanlara uygulayın. Cildinizi nemlendirmenin yanında, aloe vera jeli anında rahatlamanızı sağlayacak.
  • Cildinizi ölü hücrelerden arındırdıktan hemen sonra aloe vera jelini koyu lekelerin üzerine uygulayın. En iyi sonucu elde etmek için istikrarlı olmalısınız ve bu cilt bakım ritüellerini sürdürmelisiniz.

Bunlara ek olarak, aloe vera jelinin iyice emilmesi ve gece boyunca etki etmesi için cildinizi yıkamayın. Gün içinde bu uygulamayı yapmak daha zor olabilir.

kesilmiş aloe vera

Aloe vera cildin yenilenmesine yardımcı olur, cildi nemlendirir ve sakinleştirir. Daha hızlı sonuçlar elde etmek için düzenli olarak bu bitkiyi cildinize sürün.

Koyu Lekeleri Önlemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Tüm bu doğal tariflere ek olarak, size tekrar hatırlatmak istiyoruz: Bazen güneş kremi sürmeniz yeterli olmayabilir. Bu yüzden uzun süre güneşe maruz kalmadığınızdan emin olun.

En iyi seçenek güneşten uzak durmak ve koruyucu kıyafetler giymektir. Kendinize sormalısınız: Yeterince güneş kremi sürdünüz mü? Cilt tipiniz için en doğru kremi kullandığınızdan emin misiniz? 

Benzer şekilde, sizi güneşten korumaya yardımcı olacak diğer önlemleri de aklınızdan çıkarmayın. Örneğin güneş gözlüğü, şapka ve şal ile güneşten korunabilirsiniz. Kısacası, bu aksesuarlar sayesinde güneş yanıklarından ve koyu lekelerden kaçınmış olacaksınız.

Güneş yanıkları sadece istenmeyen koyu lekelere neden olmaz, aynı zamanda cilt kanserine yakalanma riskinizi de arttırır. Bu yüzden kendinizi güneşten korumanız oldukça önemlidir. Neyse ki bu konuda size yardımcı olacak çok fazla seçenek var. Bu seçeneklerden en azından bir tanesini denemek istemez misiniz?

Ne de olsa en iyi tedavi, önceden önlem almaktır!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Castañeda Gameros, Paola, & Eljure Téllez, Juliana. (2016). El cáncer de piel, un problema actual. Revista de la Facultad de Medicina (México)59(2), 6-14. Recuperado en 28 de junio de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0026-17422016000200006&lng=es&tlng=es.
  • Rodríguez Domínguez, Ileana, Santana Gutiérrez, Odalis, Recio López, Orlando, & Fuentes Naranjo, Marilín. (2006). Beneficios del Aloe Vera l. (sábila) en las afecciones de la piel. Revista Cubana de Enfermería22(3) Recuperado en 28 de junio de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03192006000300004&lng=es&tlng=es.
  • Suárez, S., & Jazmín, D. (2015). Plan para elaboración y comercialización de una crema corporal aclaradora, que contenga dióxido de titanio y extracto de limón, para mujeres que presenten hiperpigmentación, en la ciudad de Guayaquil (Bachelor’s thesis, Universidad de Guayaquil. Facultad de Ciencias Químicas).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.