Citronella ve Bilim Tarafından Desteklenen Sağlık Faydaları

Citronella yağı böcekleri doğal bir şekilde uzak tutabilmesi ile bilinir. Ancak, bunun ötesinde, diğer ilginç kullanım alanları da vardır. Bunların hepsini keşfetmek için okumaya devam edin!
Citronella ve Bilim Tarafından Desteklenen Sağlık Faydaları

Son Güncelleme: 31 Ağustos, 2020

Citronella yağının faydaları son birkaç yılda popüler bir araştırma konusu olmuştur. Bu sebepten dolayı, bazı enfeksiyonlara ve cilt problemlerine karşı bazı ilginç etkileri olduğu belirlenmiştir. Hatta kilo kaybı, gastrointestinal problemler ve çürükler ile ilgili yardımcı olabileceğini dahi öne süren insanlar vardır. Daha fazlasını öğrenmek istiyor musunuz? O halde okumaya devam edin!

Başlangıçta, citronella’nın Cymbopogon cinsinden bir Asya bitkisinin distilasyonu ile üretildiğini belirtmek önemlidir. Karakteristik turunçgil kokusu dolayısıyla “limon otu” olarak da bilinir. Bitki bir buçuk metreye kadar büyüyebilir ve çizgili yeşil yaprakları sayesinde kolayca tanınabilir.

Citronella Yağının Faydaları: Bilim Ne Diyor?

Güncel İlaç Keşfi Teknikleri dergisinde yayınlanan bir inceleme citronella yağının terapötik potansiyelini vurgulamaktadır. Spesifik olarak sitronelal, sitronelol, ve geraniyol gibi maddeler içerir, antioksidan, antimikrobiyal ve iyileştirici etkilerini de bunlardan alır.

An itibariyle, Çevre Koruma Ajansı (EPA) etkili olduğunu ve toksik olmadığını bildirdiği için, citronella yaygın olarak doğal bir böcek kovucu olarak kullanılır. Ancak, bunun ötesinde, diğer amaçlar için de kullanılmıştır. Hadi bilimin desteklediği bazı kullanımlarına bir göz atalım.

Böcek Kovucu

Citronella yağının en iyi bilinen faydalarından birinin böcek kovucu olarak kullanımı olması bir tesadüf değildir. Araştırmalar sivrisinek ısırıklarını engellemeye yardımcı olabileceğini kanıtlamıştır.

Tropikal Tıp & Uluslararası Sağlık dergisinde yayınlanan bir çalışma vanilya çekirdeklerinden elde edilen organik bir madde olan vanilin ile citronella yağı karıştırıldığında bu karışımın sivrisineklere karşı üç saate kadar koruma sağladığını belirlemiştir.

Bir kişiyi ısıran sinek.
Citronella yağının en yaygın kullanımlarından biri sivrisinek kovucu olarak kullanılmasıdır.

Mantarlarla Savaşmak

Son zamanlarda yapılan, Uygulamalı Mikrobiyoloji ve Biyoteknoloji dergisinde yayınlanan çalışma gibi çalışmalarda citronella yağının mantar karşıtı özellikleri olduğu bulunmuştur. Yani sağlık problemlerine neden olan, örneğin Aspergillus niger gibi bazı mantar türlerini zayıflatmaya ya da ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Bu mikroorganizma, özellikle de zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan hastalarda, solunum enfeksiyonlarının yaygın bir nedenidir. Çalışmada, citronella yağı mantarın hücre duvarını yok etmeye ve hücrelerdeki mikroorganizma ile savaşmaya yardımcı olmuştur. Bundan dolayı, araştırmacılar bunun doğal ve ekolojik bir mantar öldürücü olarak kullanılabileceğini belirlemişlerdir.

An itibariyle bu etkileri kanıtlamak için hala daha fazla araştırma yapılmasına gerek vardır. Ancak, 2016 yılında tıbbi dergi Acta Odontologica Scandinavica‘da yayınlanan bir çalışmanın bu maddenin Candida Albicans gibi mantarları tedavi etmek için de kullanışlı olabileceğini bulduğunu belirtmek önemlidir.

Yaraları İyileştirmek

Citronella yağının iyi bilinen bir diğer faydası ciltteki yaraları iyileştirmesidir. Doktorlar bunu yaraları zor iyileşme eğiliminde olan diyabetik nöropati hastası olan kişiler için dahi önerir. Farmakolojide Sınırlar adlı dergide yayınlanan bir çalışmada bu esansiyel yağın yaraların iyileşmesini hızlandırma potansiyeli olduğu bulunmuştur.

Araştırmacılar, diyabetik farelerde Candida ile enfekte olmuş yaraları iyileştirmek konusunda ilginç etkileri olduğunu özellikle gözlemlemişlerdir. Genel olarak, mantar karşıtı ve anti-enflamatuvar özellikleri olduğu sonucuna varmışlardır.

Bu yazımızı da okuyun: Kilo Vermek için 5 Zihinsel İpucu

Kilo Kaybı

Kendi başına citronella yağı kilo vermek için mucize bir çözüm değildir. Ancak, kilo vermeye çalışan insanlara yardımcı olabilir. Besin Öğeleri dergisinde yayınlanan bir çalışma citronella yağı solumanın iştahı azalttığını ve bundan dolayı kilo alımını da azalttığını belirlemiştir.

Omzunun arkasında bir yara izi olan bir kadın.
Citronella’nın bir diğer ilginç özelliği, iyileştirici gücüdür.

Citronella Yağının Diğer Faydaları

Citronella yağı ayrıca terapötik sebeplerden dolayı aromaterapide de kullanılır. Ancak, bu kullanımların pek çoğu araştırmalar tarafından desteklenmemektedir. Durum ne olursa olsun, anektodal kanıtlar bu yağın aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli problemlerin tedavilerinde bir tamamlayıcı olarak kullanılabileceğini öne sürmektedir:

 • Mide spazmları ve sinirsel gastrit
 • Artrit yüzünden ortaya çıkan ağrılar gibi romatizmal ağrılar
 • Kas ağrıları
 • Gerginlik baş ağrıları ve migrenler
 • Hiperhidroz
 • Fiziksel bitkinlik ve stres

Kullanımı, elde etmek istediğiniz faydalarına bağlı olarak değişir. Bir böcek kovucu olarak, 30 ml suya 10 ila 15 damla yağ kullanmanızı öneriyoruz. Ayrıca, kokusunu odalarınıza yaymak için bir difüzöre ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Benzer şekilde 15 damlasını 30 ml vücut kremi ya da taşıyıcı bir yağ ile (Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ya da jojoba yağı) karıştırarak cildinize masaj yapabilirsiniz. Bunu denemeye hazır mısınız?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Sharma, R., Rao, R., Kumar, S., Mahant, S., & Khatkar, S. (2018). Therapeutic Potential of Citronella Essential Oil: A Review. Current Drug Discovery Technologies, 16(4), 330–339. https://doi.org/10.2174/1570163815666180718095041
 • Kongkaew, C., Sakunrag, I., Chaiyakunapruk, N., & Tawatsin, A. (2011). Effectiveness of citronella preparations in preventing mosquito bites: Systematic review of controlled laboratory experimental studies. Tropical Medicine and International Health16(7), 802–810. https://doi.org/10.1111/j.1365-3156.2011.02781.x
 • Li, W. R., Shi, Q. S., Ouyang, Y. S., Chen, Y. B., & Duan, S. S. (2013). Antifungal effects of citronella oil against Aspergillus niger ATCC 16404. Applied Microbiology and Biotechnology97(16), 7483–7492. https://doi.org/10.1007/s00253-012-4460-y
 • de Almeida, L. de F. D., de Paula, J. F., de Almeida, R. V. D., Williams, D. W., Hebling, J., & Cavalcanti, Y. W. (2016). Efficacy of citronella and cinnamon essential oils on Candida albicans biofilms. Acta Odontologica Scandinavica74(5), 393–398. https://doi.org/10.3109/00016357.2016.1166261
 • Kandimalla R, Kalita S, Choudhury B, Dash S, Kalita K, Kotoky J. Chemical Composition and Anti-Candidiasis Mediated Wound Healing Property of Cymbopogon nardus Essential Oil on Chronic Diabetic Wounds. Front Pharmacol. 2016;7:198. Published 2016 Jun 30. doi:10.3389/fphar.2016.00198

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.