Kilo Vermek için 5 Zihinsel İpucu

Bu makale kilo vermek için en iyi stratejileri öğrenmenizi sağlayacak. Haydi şimdi bu stratejileri hayatımıza uygulamaya başlayalım!
Kilo Vermek için 5 Zihinsel İpucu

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

İster fazla kilolarınızdan kurtulmak için olsun, ister vücudunuz ile ilgili kendinizi daha iyi hissetmek için; kilo vermek sağlığınıza iyi gelebilir. Kilo verme yolculuğumuzda bize yardımcı olabilecek bazı zihinsel stratejiler bulunmaktadır.

Öncelikle “ideal” veya önerilen kilomuzda olup olmadığımızı öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için beden kitle endeksimizi (BMİ) hesaplamamız gerekli. Örneğin; boyunuz 1,70 m ise ideal kilonuz 53 kg ile 72 kg arasında olmalıdır. Bu hesaplamayı yapmak için internette bir çok çevrimiçi hesaplama aracı bulunmaktadır.

Eğer boyunuz için önerilen BMİ’nin üzerindeyseniz ve kilo vermek istiyorsanız, fakat bu konuda zorlanıyorsanız bu makaledeki zihinsel stratejiler bu konuda size yardımcı olacaktır. Size yardımcı olarak yolculuğunuzun daha kolay geçmesini sağlayacak en etkili yöntemleri öğrenmek için lütfen yazımızı okumaya devam edin!

1. Açken asla market alışverişine çıkmayın

açken alışverişe çıkan çift

Uygulamanız gerek ilk zihinsel strateji asla açken market alışverişine çıkmamaktır. Her ne kadar bu bilgi yaygın bir bilgi de olsa günlük yaşantımızda çok fazla uyamayabiliyoruz.

Market alışverişine aç olarak çıkmak aslında ihtiyacımız olandan daha fazla yiyecek alışverişi yapmamıza sebep olacaktır. Kendinizi sakın tatlı yiyeceklerdeki indirimlere kaptırmayın veya sağlıksız yiyeceklere yönelmeyin. Bu durum kilo verme girişiminize engel olabilir, hatta daha fazla kilo almanıza sebep olabilir.

2. Belirli yiyecekleri kolayca görebileceğiniz yerlerde bulundurmayın

Bazı yiyecekleri gördüğünüz anda tüketmeden duramıyor ve bu sebeple kilo alıyor veya kilo vermekte zorlanıyor musunuz? Bir diğer zihinsel strateji de kilo verme stratejinize yardımı dokunmayacak tüm gıdaları gözünüzün ilişebileceği yerlerden kaldırmaktır.

Söz konusu yiyecek bir çikolata veya tatlı bir gıdaysa aslında en iyisi bu gıdayı hiç bulundurmamaktır. Eğer bu yiyeceği biri size verdiyse, bu gıdayı başka birine verin veya kilerinizin bir köşesine saklayın. Daha önce mutlaka kilerinizi araştırırken bir köşesinde bu tarz bir gıdaya rastlamışsınızdır.

Ayrıca önerdiğimiz makaleler: Kilo Vermenizi Engelleyen Hatalar

3. Yavaşça ve acele etmeyen yiyin

çatal bıçakla yemek yemek

Bazen hızlıca yemek yemekten başka çareniz olmayabilir. Yine de eğer kaçınabiliyorsanız hızlıca yemek yememeniz gerekir. Yavaşça ve acele etmeden yediğinizde midenizi kandırabilirsiniz. Böylece yemeğinizi bitirmeden midenizi doldurabilir, ve daha çabuk tokluk hissiyatı yaratabilirsiniz. Bu durum ayrıca yemek yeme sonrası şişlik hissiyatından da kurtulmanızı sağlayacaktır.

Eğer kahvaltınızı acele bir şekilde hızlıca yapıyorsanız daha erken uyanmayı deneyin. Bu durum uykunuzdan birkaç dakika ödün vermenize sebep olsa da, kilo verme hedefinize giden yolda yardımcı olacaktır.

4. Kaygıyı azaltmak kilo vermenize yardımcı olabilir

Kaygılı olmak sizi aç değilken yemek yemeye iten sebeplerden biri olabilir. Eğer stres nedeniyle yemek yemek kilo almanızı etkileyen sebeplerden biri ise, kaygı seviyenizi düşürecek çeşitli alışkanlıkları hayatınıza uygulamaya başlayabilirsiniz.

Yapılabilecek en kolay şey egzersiz yapmaya başlamaktır. Geceleri egzersiz yapmak gün boyu üzerinizde oluşan stresi atmanıza yardımcı olabilir. Hafta sonları da doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Tüm bunlar kaygı seviyenizi azaltmak için birebirdir.

5. Tamamen doyana kadar yemeyin

pizza yiyen kadın

Yemeğinizi bitirdiğinizde haddinden fazla mı tokluk hissi yaşıyorsunuz? Öğle yemeği aranızdan sonra rahatsızlık hissiyatı mı yaşıyorsunuz? Son zihinsel stratejimiz ise tamamen tok hissedene kadar yemek yemekten kaçınmak. Bunu gerçekleştirebilmek için bazı yöntemler:

  • Tabağınıza daha az yiyecek koymak
  • İkinci tabağı doldurmamak
  • Tatlı yememek
  • Sizi rahatsız edecek kadar tokluk yaratacak yemeklerden kaçınmak

Her ne kadar gerekli olmasa da, doyana kadar yemek yemeye yatkınızdır. Eğer daha fazla yersek çok fazla tokluk hissiyatı yaşayacağımız ve daha yavaş sindirim gerçekleşecek bir nokta bulunmaktadır.

Şu anda kilo vermeye mi çalışıyorsunuz? Kilo verme yolculuğunuzda bu yöntemleri denediniz mi? Sizi bu yöntemleri denemeye teşvik ediyoruz. Bu yöntemlerin yanı sıra düzenli egzersiz yapmayı ve beslenme alışkanlığınıza meyve ve sebze eklemeyi de ihmal etmeyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.