Diyetinizde Bulundurmanız Gereken Sağlıklı ve Düşük Kalorili Yiyecekler

Eğer amacınız kilo vermek ise bu sağlıklı ve düşük kalorili yiyecekler mutlaka diyetinizde bulunmalı.
Diyetinizde Bulundurmanız Gereken Sağlıklı ve Düşük Kalorili Yiyecekler
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kilo vermek tamamıyla ne yediğinize bağlıdır. Yediğiniz porsiyonları düşürebilir ve günde birkaç saat egzersiz yapabilirsiniz. Ancak sağlıklı şeyler yemiyorsanız bütün çabalarınız boşa gider. Tüketmeniz gereken sağlıklı ve düşük kalorili yiyecekler konusunda emin değil misiniz?

Bu yazıda, diyetinizde bulundurmanız gereken bazı sağlıklı ve düşük kalorili yiyecekler konusunda sizlere bilgi vereceğiz. Onların bazılarını sevmeseniz bile, içlerinden sevdiklerinizi yemek için çaba harcayın, çünkü sonuçlar kesinlikle buna değer.

1. Roka

Bu yeşil sebze hafif acılı ve kendine özgü tadıyla bilinir. Buna ek olarak lif, potasyum ve A,C ve K vitaminleri bakımından zengindir. Bir fincan rokada sadece dört kalori bulunur, bu da onu smoothieler ve salatalar için mükemmel bir besin haline getirir.

İçerisinde bulunan besin maddelerinden dolayı, yağ oranını düşürmek ve kolesterol seviyesini kontrol etmek için harika bir seçimdir. Antioksidanlar yönünden zengin olduğu için, cildinizin sağlıklı olmasını sağlar ve çevreden gelen zararları bertaraf eder. Bu yeşil sebzeyi istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

Daha kolay yenebilir hale getirmek ve acılığını etkisizleştirmek için, bir miktar limon suyu ilave ederek veya başka yiyeceklerle birlikte kombine ederek tüketebilirsiniz.

2. Kuşkonmaz: En düşük kalorili yiyeceklerden biri

kuşkonmaz

Düzenli olarak yemeniz gereken bir diğer sağlıklı yiyecek de kuşkonmazdır.

Bu sebzeyi ne sıklıkta yemelisiniz? Eğer cevabınız “çok sık değil” ise, onu daha sık tüketmeyi düşünmeye başlamalısınız.

Bir fincan kuşkonmaz yaklaşık 27 kalori içerir. Buna ek olarak, vücutta birikmiş fazla sıvıyı dışarı atabilmek için doğal bir idrar söktürücüdür.

Eğer alkol alıyorsanız ve sağlıklı beslenmiyorsanız, kuşkonmaz vücudunuzdaki alkolün ve toksinlerin atılımı için iyi bir tercihtir. Kuşkonmaz ayrıca demir, A ve E vitaminleri, folik asit ve protein yönünden de zengindir.

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz: Kuşkonmaz Çorbası: Harika İki Tarif

3. Brokoli

Brokoli gerçekten sağlıklı bir sebzedir. Onu pişirmek çok kolaydır ve protein yönünden zengindir. Brokoli, fincan başına 31 kaloriye sahiptir.

Aslında süper bir besin olarak bilinir ve haftada birkaç kez yemeniz tavsiye edilir. Vitaminler, mineraller, lif ve antioksidan yönünden de zengindir. Ayrıca, kansere yakalanma riskini de azaltır.

Yediğinizde ona biraz daha tat katmak için peynir, yoğurt ve bir avuç başka sebzeler ilave edebilirsiniz. Böylece lezzetli ve çok besleyici bir brokoli salatası yapmış olursunuz.

Kalori artışından kaçınmak için, onu işlem görmüş salatalara eklemenizi tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine yoğurt veya zeytinyağı ilave edin ve hazır satılan mayonez ve soslarla birlikte tüketmekten kaçının.

4. Dutsu meyveler

sağlıklı ve düşük kalorili yiyecekler

Dut, böğürtlen ve çilek mümkün olduğunca yemeniz gereken dutsu meyvelere en iyi üç örnektir.

Bu meyveler çeşitli antioksidanlar bakımından zengindirler. Bu sebepten dolayı da iltihaplanmayı önler ve kanser hastalığı riski ve kalp sorunları yaşama olasılığını azaltır. Ayrıca bağışıklık sisteminizi de güçlendirirler.

Yarım fincan dolusu dutsu meyve sadece 32 kalori içerir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Vücudu Toksinlerden Arındıran Çilek Suyu

5. Çay

Şüphesiz, bu günlerde tüketilen sağlıklı besinlerden bir de çaydır. Çin ve Japon gibi birçok kültürde, çayın faydaları antik çağlardan beri bilinmektedir.

Yeşil çay, beyaz çay, siyah çay ve kokulu çay en faydalı çeşitlerindendir. En iyi yanı da yapay tatlandırıcılar eklenmediği sürece hiçbir kalori içermemeleridir. Hücrelerinizin sağlığını koruyan bir antioksidan olan polifenoller yönünden de zengindir.

Peki bu sağlıklı ve düşük kalorili yiyecekler içinde hangilerini çoğunlukla tüketiyorsunuz? En iyi tariflerinizi lütfen bizimle paylaşın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Vanduchova A., Anzenbacher P., Anzanbacherova E., Isothiocyanate from broccoli, sulforaphane, and its properties. J Med Food, 2019. 22 (2): 121-126.
  • Burton Freeman BM., Sandhu AK., Edirisinghe I., Red Raspberries and their bioactive polyphenols: cardiometabolic and neuronal health links. Adv Nutr, 2016. 7 (1): 44-65.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.