3 Doğal ve Ev Yapımı Sivrisinek Kovucu

Dışarıdayken cildiniz uygun bir şekilde koruma altında olmadığında sivrisinek ısırıkları sık görülür. Genelde ciddi olmasalar da son derece sinir bozucudurlar. Bu ev yapımı sivrisinek kovucu seçenekleri ile bu ısırıkları nasıl engelleyebileceğinizi bu yazımızda öğrenebilirsiniz.
3 Doğal ve Ev Yapımı Sivrisinek Kovucu

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Cildinizi sivrisinek ısırıklarından korumak için kimyasal bileşenler ile yapılmış bir sivrisinek kovucu kullanmanız zorunlu değildir. Bu tip ürünler piyasada bulunsa da benzer özelliklere sahip doğal alternatifler de bulunur.

İnsanlar koku, ışık, sıcaklık, ve nem gibi sebeplerin bir kombinasyonu dolayısıyla sivrisinekler tarafından ısırılır. Çoğu ısırık sadece ciltte küçük rahatsızlıklara neden olsa da bazen, dünyanın bazı bölgelerinde hastalık da bulaştırabilirler.

Kendi ev yapımı sivrisinek kovucu karışımlarınızı nasıl hazırlayabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin!

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz: Sinekleri Uzaklaştıran 10 Aroma

Kendinizi Ev Yapımı Sivrisinek Kovucularla Koruyun

Cildinizi sivrisinek ısırıklarından kimyasal formüllere baş vurmadan koruyabilmek için ev yapımı bir sivrisinek kovucu kullanabilirsiniz. Pek çok insan, birçok sebepten dolayı sivrisinek ısırıkları için bu tip solüsyonlar seçmektedirler. Sağlığınız için daha güvenli olmalarının ve istenmeyen yan etkileri engellemelerinin yanında bu çözümler çevreyi de kirletmez.

En ilginç olan şey bu solüsyonların hazırlamanın kolay olması ve malzemelerin kolayca bulunabilmesidir. Bu ev yapımı sivrisinek kovucu tarifler ayrıca daha ucuzdur ve genellikle tüm cilt tipleri için uygundur.

Siz hala bunların hiçbirini denemediniz mi? Aşağıda üç farklı tarifi keşfedebilirsiniz!

1. Okaliptüs ve Limon Yağı İçeren Sivrisinek Kovucu

Okaliptüs ve limon yağı.
Bazı çalışmalara göre bu yağ türü sivrisinekleri 3 saate kadar uzak tutan özelliklere sahiptir.

Bu yağ cildinizi sivrisinek ısırıklarından korumak için en popüler karışımlardan bir tanesidir. Hatta, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi gibi organizasyonlar tarafından geleneksek böcek spreylerine bir alternatif çözüm olarak önerilir.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar %32’lik bir limon ve okaliptüs yağı karışımının sivrisineklere karşı 3 saate kadar %95 koruma sağlayabileceğini göstermektedir. Ancak, bu iddiaları desteklemek için daha fazla çalışma yapılması gereklidir.

Tarif

Bu karışım pek çok ticari üründe bulunmasına rağmen evde de %100 doğal malzemeler ile kolayca hazırlanabilir. Ancak, üç yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmez.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı okaliptüs ve limon yağı (5 ml)
 • 10 yemek kaşığı ayçiçeği yağı (100 ml)

Hazırlanışı

 • Öncelikle limon ve okaliptüs yağını bir kaba dökün.
 • Sonrasında homojen bir ürün elde edene kadar ayçiçeği yağı ile bu yağları karıştırın.

Nasıl Kullanılır

 • Ürünü cildinizin açık kısımlarına sürün ve durulamadan bırakın.
 • Dış mekan aktiviteleri yaparken kullanın.

2. Lavantalı Sivrisinek Kovucu

Lavanta kokusu sivrisinekler ve diğer böcekler için rahatsız edicidir. Bu yüzden insanlar lavantayı yıllardır böcek ısırıklarını engellemek için alternatif bir çözüm olarak kullanmaktadır. Hatta farelerle yapılan bir çalışma bile lavanta esansiyel yağının yetişkin sivrisinekleri uzaklaştırmak için etkili olduğunu belirlemiştir.

İnsanlar üzerindeki etkisini onaylamak için daha fazla araştırma yapılması gerekli olsa da pek çok insan lavantayı bu amaç için sıklıkla kullanır. Lavantanın, diğer şeylerin yanında, eğer bir ısırık gerçekleşirse cildi sakinleştirip iyileştirmeye yardımcı olan analjezik ve antiseptik etkileri vardır.

Malzemeler

Hazırlanışı

 • Öncelikle lavanta çiçeklerini ezip bir kavanoza alın.
 • Sonrasında çiçeklerin üstüne yağı döküp marine olmaya bırakın.

Nasıl Kullanılır

 • Yağ hazır olduğunda kollar ve ayak bilekleri gibi ısırıklara hassas olan bölgelere sürün.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz: Geceleri Sivrisinek Isırıklarından Nasıl Korunursunuz

3. Tarçınlı Sivrisinek Kovucu

Çubuk tarçın ve tarçın yağı.
Eğer uygun şekilde seyreltirseniz böcekleri uzaklaştırmaya yardımcı olmak için tarçın yağı da uygulayabilirsiniz.

Tarçın esansiyel yağı insanlar için bazı ilginç kullanım alanlarına sahiptir. Sadece aromaterapi seansları için bir favori olmakla kalmaz, ancak pek çok doğal çözüm için bir temel olarak da kullanılır. Bu durumda cildinizi sivrisinek ısırıklarından korumak için bir kovucu olarak kullanmanızı öneriyoruz.

Malzemeler

Hazırlanışı

 • Malzemeleri bir kaba alın ve iyice karıştırın.

Nasıl Kullanılır

 • Kovucuyu kıyafetlerinize ve cildinizin açık kısımlarına püskürtün.
 • Ayrıca evinizin etrafına, mobilyalarınıza ve bitkilerinizin etrafına da sıkabilirsiniz.

Uyarı:  Seyreltilmemiş tarçın yağı kullanmaktan kaçının, çünkü konsantre bir dozu istenmeyen cilt reaksiyonlarına neden olabilir.

Ev Yapımı Sivrisinek Kovucular: Sonuç

Özellikle de ormana ya da kırsal kesime giderken, dışarıda iş yaparken ya da tropik bölgelere giderken cildinizi mümkün olduğu kadar koruyan kıyafetler giyerek sivrisineklere karşı korumanızı arttırmayı unutmayın.

Eğer ısırılırsanız komplikasyonlardan kaçınmak için kendinizi kaşımaktan kaçının. Enfeksiyon ya da ciddi alerji belirtileri görülmesi durumunda bir doktora görünün.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Frances, S. P., Rigby, L. M., & Chow, W. K. (2014). Comparative Laboratory and Field Evaluation of Repellent Formulations Containing Deet and Lemon Eucalyptus Oil Against Mosquitoes in Queensland, Australia 1 . Journal of the American Mosquito Control Association. https://doi.org/10.2987/13-6366.1
 • Fradin, M. S., & Day, J. F. (2002). Comparative Efficacy of Insect Repellents against Mosquito Bites. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/nejmoa011699
 • Choi, W.-S., Park, B.-S., Ku, S.-K., & Lee, S.-E. (2002). Repellent activities of essential oils and monoterpenes against Culex pipiens pallens. Journal of the American Mosquito Control Association.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.