Çocuklarda Bağırsak Parazitleri: Ne Yapmalısınız?

Çocuğunuzda parazit varsa ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?  Bu, çocuğunuzun sağlığını ve huzurunu etkileyen oldukça yaygın bir enfeksiyondur. Doğru bir şekilde tedavi edilmezse veya doktora gitmezseniz enfeksiyon her an tekrarlayabilir. 
Çocuklarda Bağırsak Parazitleri: Ne Yapmalısınız?
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Daniela Colmenares

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bugün çocuğunuzda bağırsak paraziti varsa ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için buradasınız. Bağırsak parazitleri dünyada çok sayıda çocuğu etkiler. En yaygın bağırsak parazitleri yer solucanlarının ve kıl kurtlarının sebep olduğu parazitlerdir.

Parazitler çocuklarda herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Ancak vakaların çoğunda çocukların yaşı 14’ün altındadır. Eğer çocuğunuzun geceleri kıpır kıpır olduğunu ve rahatsız göründüğünü fark ederseniz onu dikkatle gözlemleyin. Çünkü bunlar bu tür vakalarda görülen yaygın belirtilerdir.

Çocuğunuzda parazit varsa ne yapacağınızı öğrenin

1. Onu doktora götürün

Çocuğunuzda parazit varsa ne yapacağınızı öğrenmek için onu önce bir doktora götürmelisiniz. Bağırsak parazitlerinden kurtulmanın zor olduğu söylentisi doğru değildir.

Hatta bu sorun göründüğünden çok daha yaygın bir sorundur. Ancak gereken adımları atmalı ve tekrarlamasını engellemek için tedaviye harfi harfine uymalısınız.

küçük bebeği muayene eden doktor

Çocuk doktorunuz ağız yoluyla alınan ilaçlar yazabilir. Ancak ilk aşamada hiçbir ilaç, yumurtaların çocuğunuzu yeniden enfekte etmesini engelleyemez. Bu yüzden, iki hafta sonra ilaç alımını tekrarlamalısınız.

Çocukta kurt olduğunda tüm ailede kurt görülme ihtimali vardır. Bu durumda herkes tedavi edilmelidir. Aşağıdaki basit ve faydalı tavsiyelerden bazılarını deneyin:

  • Tüm aile üyeleri sabahları banyo yapmalıdır. Bu çok sayıda yumurtanın yok olmasına yardımcı olacaktır.
  • Tahriş ve kaşıntı ılık suyla banyo yapılarak ve hafif bir merhem kullanılarak yatıştırılabilir.
  • İç çamaşırlarını ve yatak çarşaflarını sık sık değiştirin. Bu bulaşma ve yeniden enfekte olma riskini düşürecektir.
  • Tırnaklarını kısa kesin ve onları bir fırça yardımıyla yıkayın.
  • Ailedeki herkes özellikle tuvaletten sonra ve yiyeceklere dokunmadan önce olmak üzere ellerini sık sık yıkamalıdır.

Bunu da okumalısınız: Bağırsak Parazitiniz Mi Var?

2. Yediklerine dikkat edin

Parazitlerle ilgili bir diğer efsane şeker tüketimiyle ilgili olandır. Büyük ihtimalle duymuşsunuzdur; çocuk bir anda çok fazla tatlı yemek istemeye başlamışsa onda parazit olabileceği söylenir. Bu tamamen yanlıştır.

Ancak çocuğunuzun ne yediğine dikkat etmek önemlidir. Şekerli yiyecekler tüketmeleri parazitleri olduğunu göstermez; ancak sağlıkları açısından da iyi bir alışkanlık değildir.

reçel yiyen bebek
Çocuklarınızın yiyeceklerini yıkarken kullandığınız suyun bakteri ve mikrop içermediğinden emin olun. Çünkü çocuklarda parazit görülmesinin ana sebeplerinden biri atık bulaşmış suyun kullanılmasıdır. Yine de parazitler söz konusu olduğunda ilk akla gelen suçlu yiyecekler değildir.

Parklardaki kumlar, oyun alanları, yüzme havuzları, klozetler, oyuncaklar, eller ve tırnaklar parazitlerin bulunduğu başlıca yerlerdir. Bu yüzden çocuğunuza iyi hijyen alışkanlıkları kazandırmanız çok önemlidir.

3. Uyku kalitelerine dikkat edin

Parazit yumurtaları ağız yoluyla vücuda girer, sindirim sistemine ulaşır ve ince bağırsağa yuva yaparlar. Parazitlerin larvaları kalın bağırsağa geçene kadar gelişir. 

Birkaç hafta sonra dişi kurtlar sindirim sisteminin sonuna ulaşırlar ve daha fazla yumurta bırakmak üzere vücudu terk ederler. Bu süreç genellikle gece gerçekleşir.

odasında uyuyan çocuk
Bu da çocuğun huzursuz rüyalar görmesine, kaşınmasına, kabus görmesine, dişini gıcırdatmasına hatta uyurgezer olmasına sebep olur. Bu yüzden çocuğunuzun iyi uyuyup uyumadığını kontrol etmelisiniz.

Eğer bu belirtilerden birinin varlığını fark ederseniz, çocuğunuzun genital bölgesini; özellikle de rektumu kontrol edin. Parazitleri küçük beyaz iplikler halinde görebileceğiniz dışkısını da kontrol edebilirsiniz.

Çocuklarda Bağırsak Parazitleri: Sonuç

Çocuğunuzda parazit varsa ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bu, çocuğunuzun sağlığını ve huzurunu etkileyen oldukça yaygın bir enfeksiyondur. Doğru bir şekilde tedavi edilmezse veya doktora gitmezseniz enfeksiyon her an tekrarlayabilir.

Parazitler yalnızca çocuklarda görülmez. Onlar enfekte olduklarında evdeki herkesin parazit kapma ihtimali vardır. Neyse ki bu basit ve hızlı bir şekilde çözülebilen bir sorundur.

Enfeksiyon temizlendiğinde, evdeki hijyen kuralları konusunda dikkatli olun. Bu yalnızca parazitlerden kaçınmanıza yardımcı olmakla kalmayacak; aynı zamanda ailenin tümünü etkileyebilecek diğer hastalıklardan kaçınmanızı da sağlayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.