Çocuk Dostu Banyo Dekoru İçin Yedi Fikir

Bu yazımızda bir banyoyu çocuklarınıza uygun bir şekilde yeniden şekillendirmek ve onu küçükleriniz için çekici kılmak için bazı çocuk dostu fikirler paylaşacağız. Bu ipuçlarına bayılacaksınız!
Çocuk Dostu Banyo Dekoru İçin Yedi Fikir

Tarafından yazılmıştır Maria Jimena Freytes

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Çocuk dostu bir banyo planlamak, çocuklarınızın dişlerini fırçalamak, banyo yapmak, tuvalete gitmek gibi gerekli bakım alışkanlıklarını benimsemelerini sağlamanın en iyi yoludur.

Bu alışkanlıkları erkenden edinmeleri gerekir, bu yüzden sadece onlar için tasarlanmış bir alan onları teşvik etmenin en iyi yoludur. İşte bu odayı onlar için daha çekici kılmakla kalmayıp aynı zamanda güvenli kılacak bazı fikirler.

Aşağıdaki öneriler basit ve ekonomiktir. Bunun nedeni, küçüklerin dikkatini çekecek renk, doku, karakterler ve dekoratif nesnelere özel önem vermeleridir. Bu odayı kullanmak ve sağlıklı hijyen alışkanlıklarına eğlenceli bir şekilde alışmak istemelerini sağlayacaktır.

Çocuk dostu banyo dekorasyonu için yedi fikir

1. Çocuk dostu banyo karoları

Fayanslar banyo duvarlarında favoridir, bu nedenle sıfırdan başlıyorsanız kromatik bir patlama yaratmayı düşünebilirsiniz.

Yeşil, turuncu veya mavi fayans gibi güçlü ve iyi tanımlanmış renkler, neşeli bir banyo yaratacaktır. Bunları bazı beyaz fayanslarla birlikte karman çorman yerleştirebilir veya dama tahtası veya başka bir geometrik desen gibi bir tür tasarım yapabilirsiniz.

Şimdi, zaten sahip olduğunuz duvarları süslemek istiyorsanız, fayanslar için özel bir boya kullanın ve istediğiniz şekilde boyayın. Bu tür boya birçok renkte gelir ve kesinlikle karıştırıp eşleştirebilirsiniz.

2. Çocuk dostu banyo dekorasyonu için vinil

Bu, insanların bir süredir kullandığı dekoratif bir unsurdur. Tasarımlar, dokular, renkler ve şekiller açısından birçok avantajı vardır.

Ayrıca oldukça ekonomiktir ve yenilemek istediğiniz zaman fayanslara zarar vermeden sökebilirsiniz. Bu önemlidir, çünkü çocukların zevkleri ve ilgileri büyüdükçe değişir. Bu nedenle, belirli bir tasarımı üç yaşındayken kullanabilir, ancak iki yıl sonra güncellemek isteyebilirsiniz.

Dinozorlar, çizgi film karakterleri, harfler veya sayılar gibi sevdikleri bir tema bulun. Konu çocuk dostu banyolar olduğunda bunun en iyi fikirlerden biri olduğuna inanıyoruz.

ellerini yıkayan minik çocuk
Banyo, çocuklara ömür boyu sürecek alışkanlıklar kazandırmak için bir alandır.

3. Oyuncaklar ve diğer nesneler

Bu, banyonun görünümünü değiştirmenin ve onu çocuk dostu hale getirmenin en basit yoludur. Bu nedenle, çocuk banyosunun stratejik yerlerine bazı oyuncaklar veya benzeri dekoratif objeler ekleyin:

 • Bir banyo lavabosunda oyuncak motifleri içeren sabunluk, diş fırçası ve diş macunu tutacağı, havlular ve diğer ögeler olabilir.
 • Duş ve/veya küvet, küvetin veya duş zemininin tabanında kaymayı önleyici karakterlere sahip olabilir. Bu nesnelerden bazıları küçük bir vantuzla gelir, böylece onları fayanslara da yapıştırabilirsiniz.
 • Havlu askıları çeşitli şekil, renk ve motiflere sahiptir.
 • Kişiselleştirilmiş tuvalet panoları, kendi başlarına tuvalete gitmeyi öğrenen çocuklar için yararlıdır.
 • Parlak renklerde veya en sevdikleri karakterlerin resimleri olan havluları kullanın.
 • Suya uygun iki veya üç oyuncak seçin. Bu şekilde çocuklar banyo zamanının oyun oynamayı bırakacakları anlamına gelmediğini, sadece manzarada bir değişiklik olduğunu bilirler.

Tüm bu aksesuarlar oldukça kullanışlıdır ve bir çocuğun dişlerini fırçalama ve diş fırçasını kaldırma alışkanlığı kazanmasına da yardımcı olabilirler. Buna ek olarak, zamanla rutin hale gelecek eğlenceli bir aktivite olarak banyo yapma alışkanlığını da benimserler.

4. Uyarlanmış bir küvet

Zaten bir banyonuz var ve sadece çocuklarınızın özgürce ve bağımsız olarak kullanabilmesi için onu uyarlamak mı istiyorsunuz? Bu durumda, küvete bir tabure eklemenizi öneririz. Bu şekilde, hiçbir şeyi parçalara ayırmanız ve çocuğun boyuna indirmeniz gerekmez. Yine de güvenli ve kaymaz olduğundan emin olun.

5. Çocuğunuzun boyuna uygun depolama alanları

Çekici renklerde bazı küpler veya ahşap modüller ekleyebilirsiniz, böylece çocuklar eşyalarını orada saklayabilir. Bu ögeleri çocuğunuzun erişebileceği bir yükseklikte olan güvenli bir yere yerleştirmeye çalışın. Bu, tuvaletlerini organize etmeyi öğrenmelerini sağlamanın harika bir yoludur.

6. Çocuklara uygun bir duş perdesi

Bu, banyonun görünümünü değiştirmenin ve onu çocuk dostu hale getirmenin hızlı ve ucuz bir yoludur. Üstelik yeni perdenin motifini aile olarak bile seçebilirsiniz ki minikler de görünüş değişikliğine dahil olmuş hissedebilsin. Şu anda piyasada bulunan bazı kancalara göz atın, birçok eğlenceli tasarım ve renk var.

7. Resimler

Çocuğunuzun çizimleri ve tabloları banyoda harika görünecek ve oldukça düşük maliyetli bir alternatiftir. Onların çizimlerini veya en sevdikleri karikatürleri veya beğenebilecekleri klasik sanat eserlerinin kopyalarını çerçeveleyebilirsiniz, elinizde birçok seçenek var. Bu sadece tarzlarına en uygun olanı seçme meselesidir.

Çocuk dostu bir banyo için ipuçları

Çocuklara uygun banyoları dekore etmek için yukarıdaki fikirleri okumayı bitirdiğinize göre, şimdi bunun nasıl yapılacağına dair bazı ipuçlarına geçelim.

Renkler

Bu, hayvanlar ve geometrik şekillerle birlikte erken yaştaki çocuklar için en uyarıcı kavramlardan biridir. Başka bir deyişle, en azından bir araştırmaya göre görsel uyaranlar önemlidir. En iyisi, mümkün olan her yere renk katın.

Düzen

Banyo iyi organize edilmelidir, bu nedenle çekmeceleri, rafları ve diğer depolama alanlarını düzenli tutun. Çocuklar bu şekilde bağımsızlık ve özerklik kazanır ve bakımlarını yapabilirler.

Her şey yerli yerindeyse, onlar için çok daha kolay olacaktır. Bazı askıları vantuzlarla duvara sabitleyin, böylece daha sonra kaldırabilirsiniz.

Güvenlik

Bu, bir banyo planlarken veya tadilat yaparken dikkate alınması gereken en önemli şeylerden biridir. Örneğin, kaymaz paspasları ve yetişkinlere yönelik tuvalet malzemeleri, ilaçlar ve diğer kimyasalları sakladığınız yerlerde güvenlik kilitlerini unutmayın.

Ev kazalarının çocuklar için ciddi sonuçları olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, boğulabilecekleri küçük nesneleri ulaşabilecekleri yerlerde bırakmamalısınız. Ayrıca, su musluklarının sıcaklığını kontrol ettiğinizden emin olun.

su akan duş başlığı
Evde kaza riskini azaltmak için çocuk dostu bir banyoda su sıcaklığının düzenlenmesi önemlidir.

Banyo zamanını eğlenceli hale getirin

Banyoyu yenilemenin ve oyuncaklar gibi unsurlar eklemenin yanı sıra banyo zamanını eğlenceli, rahat ve öğrenme odaklı bir alana dönüştürmenin farklı yolları vardır.

Bebeklerin ve daha küçük çocukların oturabileceği bir tür mini havuza ihtiyacınız var. Bunun nedeni, bu rahat pozisyonun farklı elementler ve baloncuklarla oynamalarına izin vermesidir. Banyoda kalıcı bir küvet yoksa katlanır bir küvet veya büyük bir küvet kullanın.

Ancak, yukarıdaki plan daha büyük çocuklar için (5 yaş üstü) pek işe yaramaz. Bunun nedeni artık oturmayı sevmemeleridir. Ayrıca, ayağa kalkmalarını sağlamak, onlara bunu kendi başlarına yapmayı öğretmek için harika bir fırsattır. Çok sevdikleri bir oyuncakları varsa, bu oyuncağa banyo yaptırmalarına izin verin.

Çocuk dostu bir banyoda olması gereken iki önemli şey

Son olarak, çocuk dostu bir banyoyu dekore ederken en önemli iki şey belirli bir cinsiyetten kaçınmak ve temadır.

Neyin uyuşup neyin uyuşmadığını düşünmek zorunda kalmamak için bir tema seçin.

Örneğin, deniz, ülke, hayvanlar veya harf motiflerinin tümü ünisekstir.

Yukarıdakileri aklınızda bulundurun ve çocuk dostu bir banyoyu “kız” veya “erkek” motifleriyle süslememeye çalışın. Çocukların neyi sevebileceği konusunda yazılı hiçbir şey yok, bu nedenle her iki cinsiyet de süper kahramanlardan ve prenseslerden hoşlanabilir.

Küçük çocuğunuz için çekici ve eğlenceli bir banyo planlarken bu fikirleri aklınızda bulundurun!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Juan, N. (2012). Aprender jugando: las formas geométricas y los colores primarios. La Bauhaus y la educación infantil. Creative processes and childhood-oriented cultural discourses, 126.
 • Vilaboa, D. R. (2005). Educación plástica y artística en educación infantil: una metodología para el desarrollo de la creatividad. Ideaspropias Editorial SL.
 • Asociación Española de Pediatría. Sitio web.
 • Valencia Galeano, C. A., & Escobar Gallego, V. (2016). Decoración del territorio infantil: una estrategia-creativa para lograr un aprendizaje significativo(Doctoral dissertation, Pregrado (Virtual ya Distancia)).
 • Crespo Vega, P. (2008). Diseño de piezas textiles para habitaciones infantiles inspirado en el Arte Naif(Bachelor’s thesis, Universidad del Azuay).
 • Goldschmied, E., & Jackson, S. (2010). La educación infantil de 0 a 3 años. Ediciones Morata.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.