Çocuklar Neden Enerji İçeceği Tüketmemeli?

Enerji içecekleri çocukların gerektiği gibi sıvı tüketmesini sağlamaz ve sinir ve kardiyovasküler sistemlerini etkiler. Ayrıca, yalnızca geçici bir uyarı sunarlar.
Çocuklar Neden Enerji İçeceği Tüketmemeli?
Leidy Mora Molina

Yazan ve doğrulayan hemşire Leidy Mora Molina.

Son Güncelleme: 20 Kasım, 2021

Çocuklar arasında enerji içeceği tüketimi son yıllarda katlanarak arttı. Bu ürünler hiç kimse için sağlıklı değildir, ancak küçüklerde daha ciddi sonuçları vardır. Ne yazık ki, düzenli tüketicilerin yaklaşık yarısının 18 yaşın altında olduğu tahmin ediliyor.

Enerji içecekleri uyarıcı içerir. Çok miktarda şeker, kafein ve kafeinin kendisinin bir arttırıcısı olan taurin içerirler.

Enerji içeceklerinde bulunan maddeler çocukların ve gençlerin sağlığına zarar verebilir. Bu nedenle tıbbi açıdan yetişkin olmayanlar bu tür ürünleri asla tüketmemelidir.

Bu yazıda nedenini açıklayacağız.

Enerji içecekleri nelerdir?

İlk söylenecek şey, enerji içeceklerinin spor veya izotonik içeceklerle aynı olmadığıdır. Sporcular, zorlu bir fiziksel aktiviteden sonra tekrar su kazanmak ve şeker ve mineralleri yenilemek için ikincisini kullanırlar.

Enerji içecekleri ise yüksek oranda uyarıcı madde içeriğine sahiptir. Özellikle kafein içerirler. Aslında, her şişe 27 ila 164 miligram kafein içerir.

Bu içecekler ayrıca kafeinin etkilerini artıran taurin ve guarana gibi bileşikler içerir. Ayrıca bilişsel işlevi veya atletik performansı artırma yetenekleri olduğuna da inanılır. Ancak, bunu doğrulayacak sağlam bir bilimsel kanıt yoktur.

Başka bir şey de bu ürünlerin uyarıcı etkisinin bu hisleri oluşturmasıdır. Ancak enerji içecekleri güvenli olmayan kafein ve uyarıcı etkileri olabilecek bitkisel takviyeler içerir.

Enerji içeceklerinin sağlığa zararları

Bu içeceklerin sinir sistemi ve kardiyovasküler sistem üzerinde olumsuz etkileri vardır. Genel olarak konuşursak, ani sonuçlar genellikle dengesiz uyku düzenleri ve paradoksal olarak artan yorgunluk hissidir.

Taurin , artan kalp hızı ve ajitasyon ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, önceden herhangi bir anksiyete veya manik bozukluk varsa, semptomlar şiddetlenir. Öte yandan, enerji içeceklerindeki yüksek şeker seviyeleri insülin direncini artırabilir.

alkol ve enerji içeceği.
Ergenlerde, enerji içecekleri, sosyal baskı ve içmeye başlama nedeniyle sıklıkla alkolle birleştirilir.

Çocuklara enerji içecekleri neden önerilmez?

Çocuklar ve ergenler kişiliklerini geliştirmektedir. Bu nedenle, bu içeceklerin etkileri onlar için daha şiddetli olabilir. Genel olarak, bu yaş grubu, bu ürünlerin tüketiminden kaynaklanan yan etkiler ve uzun vadeli sonuçlar açısından daha büyük risk altındadır.

Ne olduklarını görelim.

Bu makaleyi kesinlikle beğeneceksiniz: Enerjinizi Artıracak 5 Doğal Uyarıcı

Ani olumsuz etkiler

Bu içeceklerin yan etkileri daha çok çocuklarda ve ergenlerde görülmektedir. Bunlar baş ağrısı, çarpıntı, mide bulantısı, kusma, ishal, uyku sorunları ve nöbetleri içerir.

Avustralya’da Telethon Çocuk Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmada, düzenli olarak enerji içeceği tüketen çocukların %55,4’ünün tıbbi müdahale gerektiren yan etkiler yaşadığı tespit edildi.

Davranış sorunları

Neuroscience Biobehavior’da yayınlanan bir başka çalışmada, düzenli olarak enerji içeceği tüketen çocuk ve ergenlerde davranış sorunları rapor edilmiştir. Genel olarak, hiperaktif olma ve riskli davranışlarda bulunma eğilimindedirler.

Ayrıca, davranış düzenleme ile ilgili daha fazla sorunları vardır ve kendilerine zarar veren davranışlar geliştirirler. Öte yandan, alkol ve psikoaktif maddeleri refakatçi veya karışım olarak tüketme olasılıkları daha yüksektir.

Son olarak, daha az besleyici yiyecekler yeme ve daha fazla duygudurum bozukluğuna sahip olma eğilimindedirler. Ayrıca okulda daha az iyi performans gösterebilir ve daha zayıf sosyal becerilere sahip olabilirler.

Kardiyovasküler sağlık

Amerikan Kalp Derneği (AHA) tarafından yayınlanan araştırma, enerji içeceklerinin sık tüketilmesinin kalbin elektriksel aktivitesini değiştirdiğini gösteriyor. Bu, ventriküler taşikardi adı verilen bir anormallik geliştirme olasılığını artırır.

Şekerin zararları

Bu içecekler yüksek düzeyde şeker içerir. Prensip olarak, bu diş çürüğünün gelişimini kolaylaştırır. Ancak, bu en zararlı etki değildir.

Gerçekte, bu bileşikler çocukları diyabet ve obeziteye daha yatkın hale getirir. Şu anda dünyada yaklaşık 158 milyon obez çocuk ve ergen olduğu tahmin edilmektedir.

İntoksikasyon

Çocuklarda yüksek miktarda enerji içeceği tüketimi zehirlenmeyi mümkün kılmaktadır. Sonuçlar, bilinç kaybı, halüsinasyonlar, kasılmalar, felçler ve hatta ani ölümle birlikte ciddi olabilir. Çoğu durumda, bu içeceklerden vazgeçmek yoksunluk belirtilerine yol açar.

odanın köşesinde bir çocuk.
Enerji içeceği tüketen çocuklarda duygudurum bozuklukları daha sık görülmektedir.

Alternatif içecekler

Birçok çocuk ve ergen ve çok sayıda ebeveyn, enerji içeceklerini izotonik içeceklerle karıştırıyor. İlk şey farklılıkları anlamak ve spor içeceklerinin yalnızca yoğun fiziksel aktivite sonrasında veya sırasında kullanılması gerektiğinin farkında olmaktır.

Bununla birlikte, her genç sporcu saf su ile iyileşebilmelidir. Doğru miktarda tüketilirse dehidrasyon riski yoktur. Fiziksel aktivite sırasında her 15 ila 20 dakikada bir su içmek en iyisidir.

Ancak çocuğunuz farklı bir şeyler içmek istiyorsa, bunlar iyi birer alternatif olabilir:

  • İzotonik veya sporcu içecekleri: Bunlar karbonhidrat ve elektrolit içeren ve önemli miktarda kalori içeren içeceklerdir.
  • Vitaminli sular: Bu içecekler ayrıca genellikle fazladan kalori, kafein, yapay tatlandırıcılar ve şifalı otlar içerir. Tavsiye edilmezler, ancak enerji içeceklerinden biraz daha iyi bir alternatiftirler.
  • Doğal meyve suları, şekerleri düşük olduğu sürece iyi bir seçenektir.
  • Taze meyveler ayrıca vücudun hidrasyonunu dengeli tutmaya yardımcı olur.
  • Bununla birlikte, su hala en sağlıklı alternatiftir.

Okumayı seveceğinizi biliyoruz: Yeterince Su İçmemek ve Bunun 7 İşareti

Çocuklar için enerji içeceklerinin reklamını yapmaktan kaçının

Son olarak, çocukların ve ergenlerin genellikle tükettiği içecekler hakkında çocuk doktorunuza danışmanız önemlidir. İyi bilgi, bu alanda iyi kararlar almak için en iyi destektir.

Bu içeceklerin üreticileri genellikle çocuklara yönelik çok ikna edici reklamlar kullanır. Kanunlar bunu kontrol etmiyorsa, yapılacak en iyi şey çocuklarla konuşarak onları iyi bilgilendirmek ve kendilerini bu yanıltıcı mesajlarla manipüle etmelerine izin vermemektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Trapp Et. Al., G. (2018, 5 octubre). Call for a ban on the sale of energy drinks to children (<18 years of age) due to the significant negative impact these drinks have on children’s health. Telethon Kids Institute. https://www.nslhd.health.nsw.gov.au/HealthPromotion/Documents/cs.ccs.074.181005.sub.Telethon+Kids+Institute.pdf.
  • Temple J. L. (2009). Caffeine use in children: what we know, what we have left to learn, and why we should worry. Neuroscience and biobehavioral reviews, 33(6), 793–806. https://doi.org/10.1016/j.neubiorev.2009.01.001.
  • Shah Et. Al., S. (2019, 29 mayo). Impact of High Volume Energy Drink Consumption on Electrocardiographic and Blood Pressure Parameters: A Randomized Trial. JAHA. https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/JAHA.118.011318.
  • Contreras, K., & Villada, W. (2017). Efectos médicos del consumo de bebidas energéticas. Revisión de la literatura. Int. J. Med, 4(2), 1167-1173.
  • Manrique, Clara Inés, Claudia Lucía Arroyave-Hoyos, and David Galvis-Pareja. “Bebidas cafeínadas energizantes: efectos neurológicos y cardiovasculares.” Iatreia 31.1 (2018): 65-75.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.