Çocuklar İçin Crossfit Egzersizleri: Faydalarını Keşfedin

Crossfit, dünya çapında yayılmış bir antrenman metodudur. O kadar ki çocuklar için fiziksel ve duygusal açıdan pek çok faydası olan crossfit egzersizleri bulduk. 
Çocuklar İçin Crossfit Egzersizleri: Faydalarını Keşfedin

Son Güncelleme: 18 Aralık, 2020

Çocuğunuzun spor yapmaya başlamasını istiyor musunuz? Çocuklar için crossfit egzersizleri öneriyoruz çünkü bu küçükler için çok faydalı bir antrenman sistemidir.

Ama konuya girmeden önce crossfit’in ne olduğundan bahsetmeliyiz? Bu yüksek yoğunlukta ve sürekli değiştirerek uygulanması gereken fonksiyonel hareketleri içeren bir antrenman ve fiziksel kondisyon sistemidir.

Crossfit’in çocuklar için olan versiyonuyla ilgili ilginç şey olimpik jimnastik ve koşu gibi disiplinleri bir araya getiriyor olmasıdır. 4-12 yaş arası çocuklarda kullanılır.

Normal crossfit’ten farklıdır. Bunda yoğunluk düzeyi minimaldır ve egzersizlerde vücut ağırlığından yararlanılır. Bunun yanında motor eylemleri geliştirmeye odaklanılır.

Çocuklar için crossfit egzersizleri: Faydaları nelerdir?

Burada önemli olan küçüklerin bir yandan eğlenirken bir yandan onlara fiziksel ve zihinsel açıdan faydalar sağlayacak bir rutine başlamalarıdır. Çocuklar için crossfit egzersizleri, oyuna odaklanır. Çünkü daha sonra eğitmenleri, onlara, kaslarını ve eklemlerini güçlendirmeye odaklanan rutinlerde rehberlik edebilir. Bazı çocuklar aynı zamanda yarışmalara da katılabilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, çocuklar için crossfit yapmanın birden fazla fiziksel faydası vardır. Bu yöntem aracılığıyla, kendilerini yüksek performanslı sporcular olarak düşünerek yetişkinliğe kadar fiziksel kapasitelerini bile teşvik edebilirler.

egzersiz yapan farklı yaşta kadınlar ve kız çocuğu
Spor, her yaşta faydalıdır ve çocukların edindiği bu alışkanlık, yetişkinlikleri boyunca devam edebilir.

Aerobik kapasiteyi artırır

Aerobik kapasite, orta veya düşük yoğunlukta uzun süre egzersiz yaparken devreye girer. Bu noktada vücut enerji kaynağı olarak karbonhidratları ve yağı kullanır. Yani Crossfit uygulaması ile çocuklar aerobik kapasitesini artırır. Aynı zamanda hız-çeviklik indekslerini, kas gücünü ve vücut kompozisyonunu geliştirir.

Genel fiziksel durumu iyileştirir

Çocuklar için Crossfit egzersizleri fonksiyonel ve multiartikülerdir. Yani onları aynı anda çalıştırarak vücudun farklı alanlarını kapsarlar. Bu, daha eksiksiz bir gelişime izin vererek genel fiziksel durumun gelişimini etkiler.

Kemik ve kas gelişimini destekler

Çocukların kemikleri ve kasları hala gelişmekte olduğundan, Crossfit, onların esnemelerine ve herhangi bir aktivite için daha fazla güce sahip olmalarına yardım edecektir. Aynı zamanda kalsiyumun, kemiklere kolayca ve etkili bir şekilde bağlanmasına yardımcı olarak kemik yoğunluğunu artırır.

Koordinasyonu geliştirir

Çocuklar için Crossfit egzersizleri, vücudu, onun sınırlarını ve olanaklarını da tanımaya odaklanır. Crossfit’in kullandığı hareketler, bu yöntemin içerdiği kombinasyonlar ve varyasyonlar sayesinde koordinasyonu ve psikomotor becerileri geliştirmeye yardımcı olur.

Gelecekteki sakatlıkları önler

Çocuklar, crossfit yaparak güçlerini geliştirirler. Nöromüsküler mekanizmalara dayanarak kaslar, enerjiyi serbest bırakabiliyorlar. Bunun yanında erken yaşta gücün dahil edildiği bu rutin türü, geleceğin sporcularında sakatlanma oluşumunu azaltır.

Çocuklar için crossfit egzersizlerinin duygusal faydaları

Çocuklar için crossfit, küçüklerin başarıya ulaşmak için birlikte çalışmalarını isteyen eğlenceli grup egzersizleri içerir. Böylece duygusal açıdan faydalar elde ederler. Aşağıda en önemli olanlar hakkında yorumlar yapacağız.

Enerjilerini boşaltmalarına yardımcı olur

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) bazı ülkelerde okul çağındaki çocuklarda çok yaygın olan bir ruh sağlığı sorunudur. Bu patoloji çocuklarda dikkatsizlik, hiperaktivite ve dürtüsellik ataklarına yol açarak öğrenme sorunları gelişmesine neden olur.

Bu durumun tedavisine eşlik edebilecek iyi bir yöntem, aşırı enerji yüklenmesini serbest bırakmaya ve dengelemeye yardımcı olduğundan çocuklar için crossfit egzersizlerini kullanmaktır. Bu, anksiyeteyi azaltır ve konsantre olma ve odaklanma becerisini artırır.

Disiplin alışkanlıkları yaratır

Crossfit pratiği yapan çocuklar, hedeflerine ulaşmalarını sağlayan disiplin alışkanlıkları geliştirirler. Bir amaca ulaşmak için çalışmayı öğrenir ve hedeflerine ulaşmak için çok çalışmak gerektiğini ancak yine de bunun imkansız olmadığını anlarlar.

Uyku kalitesini iyileştirir

Çocuklar büyüdükçe onlar için istikrarlı bir uyku düzeni kurmak çok önemlidir. Bunu yapamamak, fiziksel ve duygusal açıdan sorunlar geliştirmelerine neden olabilir. Crossfit egzersizleri fiziksel efor sonrası uyku kalitesini artırmaya katkıda bulunur.

Özgüveni geliştirir

Günümüzde, erken yaşta her zamankinden daha fazla, sosyal ağlara ve zorbalığa maruz kalmak, çocukların vücutları ve yetenekleriyle ilgili kendilerinden şüphe etmelerine yol açabilir.

Ancak spor yapmak, yeni beceriler keşfetmelerine, onları başarmak için motive olmalarına ve fiziksel görünümlerini etkilemelerine öncülük ederek özgüvenlerini geliştirir.

Sosyal ilişkileri iyileştirir

Çocuklar için yaşıtlarıyla olan ilişkileri çok önemlidir. Hatta gelecekte kuracakları sosyal bağlar, büyük ölçüde buna bağlıdır.

Crossfit egzersizleri yapan çocukların, kendileriyle aynı yaştaki çocukların bulunduğu gruplarda yer aldığını ve bunun takım çalışmasını desteklediğini göz önüne alarak, çocukların bu sayede birbirleriyle ilişki kurma şekillerini de geliştirebileceklerini söyleyebiliriz. Şüphesiz bu, yarının yetişkinleri için büyük bir avantaj olacaktır.

ağırlık resmi tahta çocuk
Çocuklar için crossfit egzersizleri, fiziksel ve duygusal gelişimi destekler.

Çocuklar için genel crossfit önlemleri

Çocuklar, crossfit egzersizlerini uygularken uzman bir eğitmenin her zaman onları denetlemesi gerekir. Böylece eğitmen, kemik veya kas sakatlanmalarından kaçınarak hareketleri düzgün bir şekilde uygulamaları için çocuklara rehberlik edebilir.

Ebeveynlerin, küçük çocuklarının fiziksel ve psikolojik durumları hakkında koçları bilgilendirmeleri önemlidir. Böylece koçlar, bireysel kapasitelere karşılık gelen alıştırmalarda çocuklara rehberlik edebileceklerdir. Gelişmekte olan kemiklere ve kaslara çok fazla baskı yapmamak için 12 yaşına kadar çocukların ağırlık kullanmaması çok önemlidir.

Crossfit, yoğunluk seviyesinin önemli olduğu bir yöntemdir. Gelecekte oluşabilecek sorunlardan kaçınmak için olası kardiyak veya konjenital hastalıklar bulunup bulunmadığını belirlemek gereklidir. Dikkatli olmazsanız bu hastalıklar ölümcül olabilir. Bu durum genç ya da yetişkin fark etmez dünyadaki her türlü sporcuda tespit edilmiştir.

Çocuklar için crossfit egzersizleri: Evet mi hayır mı?

Bu makalede çocuklar için crossfit egzersizlerinin, onların becerilerini nasıl geliştirdiğinden ve fiziksel ve duygusal açıdan nasıl faydalar sağladığından bahsettik. Şimdi çocuğunuzun spor ve sağlıklı alışkanlıklarla ilişkisini başlatması için doğru yolun bu olup olmadığına daha güvenli bir şekilde karar verebilirsiniz.

Spor yapmanın veya fiziksel kondisyonun, bir çocuğun gelişimini büyük ölçüde etkileyeceğini unutmayın. Aynı zamanda uzay boşluğuyla ilişkili olarak kendi vücut algılarını veya kavrayışlarını kolaylaştıracak; yaşamın her aşamasında hayati önem taşıyan bir beceri.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.