Çocuklarda Migren Semptomları ve Tedavisi

Çocuklarda migren elden ayaktan düşüren bir hastalıktır ve çocuğun günlük görevlerine müdahale edebilir. Bu durum genellikle okulda kötü bir performansa neden olur. Peki bu durumu nasıl tanıyabilirsiniz?
Çocuklarda Migren Semptomları ve Tedavisi
Karina Valeria Atchian

Yazan ve doğrulayan doktor Karina Valeria Atchian.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çocuklarda migren yaygındır ve onları herhangi bir yaşta etkileyebilir. Hatta, Migren Araştırmaları Derneğinin istatistiklerine göre, okul yaşındaki çocukların yaklaşık %10’u migrenlerden muzdariptir ve 15 ila 19 yaşları arasındaki ergenlerin ise %28’e kadarı bu durumdan etkilenmektedir.

Bu baş ağrısı türü genellikle elden ayaktan düşüren bir ağrıdır ve günlük aktivitelere müdahale edebilir. Çocuklar söz konusu olduğunda ise, sosyal performanslarını ve okul performanslarını azaltabilecek türde bir rahatsızlığa yol açar.

Genel olarak, çocuklar yetişkinlere kıyasla daha az nöbet yaşarlar. Ancak, bu durum iki yaş grubu için de eşit derecede zayıflatıcı olabilir. Elbette, uygun tedavi olmadan çocuğun yaşam kalitesini hatırı sayılır bir biçimde etkiler.

Çocuklarda Migren Semptomları

İki migren formu bulunmaktadır:

 • Sporadik bir şekilde gerçekleşen epizodik migrenler
 • Sürekli yaşanan kronik migrenler

Şimdi tipik migren ataklarından bahsedeceğiz. Ancak, bunların yetişkinlerde olanlardan farklı olabileceğini açıklığa kavuşturmalıyız.

Genellikle, yaşları dolayısıyla çocukların semptomlarını tanıması kolay değildir, bu hissettikleri şeyleri kelimelere dökebilmeleri ise daha da zordur. Migrenler orta ila yüksek arasında şiddetlerdedir ve farklı semptomlar ile birlikte gelir.

Bunlar, saatler ile günler arasındaki bir sürede gerçekleşen bir dizi olay ile ortaya çıkarlar. Örneğin, aurasız, tipik bir migren atağı üç aşamada ilerler.

 • Haber verici aşama
 • Baş ağrısı aşaması
 • Migren sonrası aşama

Haber verici aşama ile ilişkili semptomlar şunları içerir:

 • Mide bulantısı ve kusma
 • Bir göz ya da kulak arkasında ağrı
 • Şakaklarda ağrı
 • Noktalar ya da yanıp sönen ışıklar görmek
 • Işığa ya da sese duyarlılık
 • Geçici bir görme kaybı
 • Solukluk ya da gözlerin altında gölgeler
 • Ruh hali değişiklikleri

Tüm bunlar, acı verici aşamanın başlamasından saatler önce, hatta bir gün önce, ortaya çıkabilir. Ağrı genellikle, yetişkinlerde olan tek taraflı etkinin aksine, başı iki taraflı olarak etkiler. Bu ağrı keskin olabilir ve günlük görevleri gerçekleştirmeyi engelleyebilir.

Baş ağrısı yaşayan bir çocuk.
Çocuklarda migren atakları yetişkinlerde olduğu kadar engelleyici olabilir.

Aura Aşaması

Bu atak türü baş ağrısından önce ya da ağrı ile birlikte ortaya çıkabilecek ek bir aşamadır. Aura genellikle görseldir, geliştiğinde parıldıyor gibi görünür. Bundan dolayı, küçük çocuklar bu türlü baş ağrısı şikayetlerini ifade edemeyebilir.

Bakıcılar solukluk, aktivitede azalma ya da kusma gibi semptomlar bildirmektedir. Migren sonrası aşamanın temel özelliği bir yorgunluk halidir.

Fiziksel belirtilere ek olarak, bazı çocuklar bir başka ağrılı atak daha bekledikleri için beklentisel anksiyete geliştirebilirler. Bu, ağrı yaşamadıkları zamanlarda odaklanma becerilerini etkileyebilir.

Kronik migrenler, yukarıda da bahsettiğimiz üzere, çocukların küçük bir yüzdesinde ortaya çıkabilir. Bu, 3 aydan fazla bir süre boyunca günde dört saatten uzun süren, ve ayda 15 ya da daha fazla gün devam eden bir ağrı türünü tanımlar.

Çocuklarda Migren Tedavisi

Bu durumdan etkilenen çocuklar tipik olarak sessiz ve karanlık bir odada uzanmak isteyecek ve uyuyarak rahatlayacaktır. Akut migren tedavisi için yararlı ilaçlar ibuprofen, parasetamol ya da triptanlar gibi yaygın ağrı kesicilerden diğer şeylere uzanır.

Bir hasta, kendisi için en etkili tedaviyi bulmak için çeşitli ilaçlar denemek zorunda kalabilir. İlaçları almaya ne kadar çabuk başlarlarsa ilaçlar o kadar etkili olacaktır. Buna ek olarak, antiemetikler de bazen yardımcı olabilir.

Migrenler için nihai bir tedavi yoktur, çünkü patofizyolojileri henüz tam olarak anlaşılmamıştır. Ancak, bireysel migren tetikleyicilerinizi takip etmek bunlardan nasıl kaçınabileceğiniz konusunda size yararlı bilgiler sağlayabilir. Bunların arasında aşağıdakiler bulunabilir:

 • Beslenme düzenine dikkat etmek
 • Hidrasyon seviyesi
 • Belirli ilaçların kullanımı
 • Tutarlı tutulabilmesi için uyku programında değişiklikler
Uyuyan bir kız çocuğu.
Çocuklarda uygun bir uyku düzeni migrenin rahatlamasında belirleyici bir faktördür.

Genel Değerlendirmeler

Çocuklarda migren varlığı hem çocuklar hem de onların ebeveynleri ve bakıcıları için bir anksiyete nedeni olabilir. Bundan dolayı, tavsiye her zaman doktorunuza danışmaktır, çünkü sadece o size doğru bir teşhis koyabilir ve tedavi reçete edebilir.

Son olarak, yukarıda da söylediğimiz üzere, çocuğunuzun aktif olması ve uyuması için yeterince fırsata sahip olduğundan emin olun. Ayrıca, migreni önlemeye bu da yardımcı olabileceğinden, dengeli bir beslenme düzenine erişimlerini sağlayın.

Bu yazımızı beğendiğinizi umuyoruz.

İlginizi çekebilir ...
Migren Atakları Tetikleyebilecek 5 Alışkanlık
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Migren Atakları Tetikleyebilecek 5 Alışkanlık

Migren atakları pek çok durum tarafından tetiklenebilir. Bu durumlar direkt olarak migren sebepleri olmasalar da migreni kötüleştirebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.