Çocuklarda ve Ergenlerde Diyabet

Çocuklarda ve ergenlerde diyabet genellikle genetik bir durumdur, ancak aynı zamanda aşırı kilolu olmak ve çocukluk çağı obezitesi ile de ilgilidir. Bu yazıda size bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.
Çocuklarda ve Ergenlerde Diyabet

Son Güncelleme: 02 Kasım, 2021

Çocuklarda ve ergenlerde diyabet, toplumumuz üzerinde giderek daha büyük bir yük haline gelen bir sorundur. Diabetes mellitus, vücudun insülin üretemediği veya kullanamadığı bir hastalıktır; insülin, glikozun hücrelere girmesini sağlayan anahtardır.

Bu olduğunda, glikoz kanda dolaşmaya devam eder. Bu yüksek glikoz konsantrasyonları dokulara zarar verir. Hücrelerin enerji elde etmesi de önemlidir. Bu nedenle diyabet ciddi bir hastalık olabilir.

İki tip diyabet vardır: tip 1 ve tip 2. Son birkaç yılda vaka sayısında bir artış gördük. Bu gerçek özellikle yaşam tarzımız ve obezite vakalarındaki artış ile ilgilidir.

Gerçekte, çocuklarda ve ergenlerde diyabet, semptomatik düzeyde yetişkinlerdeki ile pratik olarak aynıdır. Ancak, nasıl ve neden geliştiği konusunda bazı farklılıklar vardır. Aşağıda, bu konuda bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız.

Çocuklarda ve ergenlerde diyabete ne sebep olur?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, genel olarak iki tip diyabet vardır. Tip 1 diyabet pankreasın insülin üretmediği durumdur, tip 2 diyabette ise kişinin organik dokusu insüline direnir ve bu nedenle insülin düzgün çalışamaz.

Çocuklarda ve ergenlerde diyabetin risk faktörleri ve spesifik nedenleri vardır. İlk olarak, tip 1 diyabeti biraz daha derinlemesine açıklayacağız.

Bir insülin enjeksiyonu.

Tip 1 diyabet

Bu tip, bağışıklık sistemindeki hücrelerin insülin üreten hücrelere saldırması nedeniyle gelişir. İkincisi pankreasta bulunur. Bu olduğunda, KidsHealth‘in açıkladığı gibi, vücut ihtiyaç duyduğu insülini üretemez.

Bu kronik bir hastalıktır. Aslında, çocuklarda en yaygın kronik hastalıklardan biridir. Tip 1 diyabet genellikle genetik nedenlerle ortaya çıkar. Uzmanlar, bunda büyük bir genetik bileşen olabileceğine inanıyorlar; bir ebeveynin diyabeti varsa, çocuğun da diyabetten muzdarip olması çok daha olasıdır.

Tip 2 diyabet

Çocuklarda ve ergenlerde bu tür diyabet, vücudun insüline karşı direnç oluşturması nedeniyle gelişir. Pankreasın insülin üretmeye devam etmesi nedeniyle tip 1’den farklıdır. Bu tür aşırı kilolu olma ve çocukluk obezitesi ile ilişkilidir.

Bunlar arasındaki ilişki karmaşıktır. Özetlemek gerekirse, İspanyol Pediatri Derneğinde (Anales de Pediatría) yayınlanan bir çalışma, bir birey aşırı kilolu olduğunda, glikozu hücrelere taşımak için pankreasının daha fazla insülin üretmesi gerektiğini belirtir. Bu, hücrelerin bu moleküle duyarlılığını kaybetmesine ve direnç geliştirmesine neden olur.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Tip 2 Diyabetin Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda ve ergenlerde diyabet ne gibi komplikasyonlara neden olur?

İspanyol Pediatri Derneği’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, çocuklarda ve ergenlerde diyabet yetişkinlerde olduğundan daha karmaşık olabilir. Fiziksel düzeyde, bireyin yaşamı boyunca başka hastalıklara yakalanma riski önemli ölçüde artar. Örneğin, tip 1 diyabet, bireyin otoimmün hastalıklardan muzdarip olma riskinin daha yüksek olmasıyla ilişkilidir.

Benzer şekilde diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, kilo dengesizlikleri ve tabii ki akut komplikasyonlarla ilişkilidir. Bunlardan tedavi veya diyabetik ketoasidoza bağlı hipoglisemik ataklar öne çıkıyor.

Çocuklarda ve ergenlerde diyabet.

Bununla birlikte, çocuklarda ve ergenlerde diyabetin en karmaşık yönü fizyolojik komplekstir. Bu hastalığa yakalanmak, özellikle insülin tedavisi çocuğun kilo almasına neden olduğu için çocuğun sosyal hayatında ve özgüveninde değişikliğe neden olur.

Bilim adamları, diyabet teşhisi konan çocukların neredeyse yarısının anksiyete veya depresyon sorunları olduğunu tahmin ediyor. Bunun nedeni, bu çocukların küçüklüklerinden itibaren, diyetleri veya tedavileri gibi şeyleri kontrol etme konusunda önemli strese maruz kalmalarıdır, yani tipik bir kaygısız çocukluk yaşayamazlar.

Ek olarak, vücut imajı o yaşta oldukça önemlidir. Bu nedenle, bu çocuk ve ergenlerin benlik saygısı üzerinde çalışmalarına yardımcı olmak gerekir. Kendilerini kabul etmeyi ve bu hastalığın neden olduğu komplikasyonları anlamayı öğrenmelidirler.

Çocuklarda ve ergenlerde diyabet…

Kesin olarak, çocuklarda ve ergenlerde diyabet, yetişkinlerde olduğu gibi pratik olarak aynıdır. Bu yaşlarda, vakaların çoğu genetik nedenlere bağlıdır. Ancak aşırı kilolu ve obez çocukların artmasıyla birlikte tip 2 diyabet vakalarının sayısı da arttı.

Aynı şekilde, bu fiziksel bir hastalık olmasına rağmen, yaşamın bu aşamasında diyabetin pek çok benlik saygısı ve duygudurum sorunu getirebileceğini bilmek önemlidir. Bu nedenle, etkilenenlerin psikolojik desteğe de ihtiyacı olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.