Çocukların Anneleriyle Birlikte Uyuması İyi mi?

Birlikte uyumak bebekler için birçok fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, anneleriyle birlikte uyuyan büyük çocuklar söz konusu olduğunda birçok farklı görüş vardır.
Çocukların Anneleriyle Birlikte Uyuması İyi mi?

Son Güncelleme: 02 Ağustos, 2020

Bir çocuğun doğumu, bir gündeki dakika sayısı kadar çok şüphe ve soru üretir. Her an bir karar almayı içerir ve yeni ebeveynler sürekli yaptıkları her şey hakkında çelişkili görüşlere girerler. Ancak, birçok bilimsel çalışma bu durumlara ışık tutabilir. Örneğin bugün, anneleriyle birlikte uyuyan çocuklar hakkında araştırmanın neler söylediğine bakacağız.

Bu makalede, bu konuyla ilgili farklı bakış açılarını inceleyeceğiz. Bununla birlikte, çok çeşitli değişkenlerin olduğunu akılda tutmak önemlidir. Örneğin, bir çocuğun yaşı, kültürel konular ve sosyoekonomik faktörler, bunlardan sadece birkaçıdır.

Daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin!

Çocukların Anneleriyle Birlikte Uyuması İyi midir?

İlk önce bebeklerden bahsedelim

bebeğiyle uzanan anne
Bebekler için, birlikte uyumak gece emzirmeyi destekler.

Birçok çalışma, uyuma söz konusu olduğunda bebekler için en iyi pozisyonlar konusunda büyük ölçüde hemfikirdir. Ani Bebek Ölüm Sendromu riskini azaltmak için ebeveynlerin bu pozisyonlardan haberdar olmaları gerekir. Bununla birlikte, bebeklerin uyuması gerektiği yer konusunda görüşler farklılaşmaya başlar.

Bazı durumlarda, uzmanlar bebeklerin aynı yatakta anneleriyle birlikte uyumalarına dair riskler olduğunu belirtmektedir. Örneğin, ebeveynlerden biri sigara içiyorsa, bu bebeğe zarar verebilir. Artı, boğulma riski de söz konusudur. Bu riski azaltmak için, bebekler ebeveynleriyle aynı odada uyuyabilir, ancak aynı yatakta uyuyamazlar.

Belirtebileceğimiz şey, emzirme söz konusu olduğunda annelere birlikte uyumanın büyük avantajlar sağladığıdır. Yani, bebekler anneleriyle birlikte uyuduklarında, bu emzirmeye olumlu katkıda bulunur.

Daha fazlasını keşfedin: Bebekler Neden Oto Koltukta Uyumamalı

Çocuklar

Birlikte uyuma konusundaki araştırmaların çoğu, özellikle yaşamın ilk aylarına veya yıllarına odaklanmaktadır. Daha sonraki aşamalarda, uyku alışkanlıklarının kültürel ve sosyoekonomik faktörlerle çok ilgili olduğu görülmektedir.

Aynı verilere göre, bilişsel kapasiteler ile birlikte uyumak arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Aynı şekilde, anneleriyle uyumanın çocuğun davranış biçimini etkilediğini gösteren hiçbir kanıt yoktur. Bu araştırmadaki yaş referansı 5 yaştır.

Bu faktörler göz önüne alındığında, araştırmacılar sınırlı alan nedeniyle çocukların anneleriyle uyumasının ayrı bir şey olduğunu onaylıyorlar… Bununla birlikte, annelerin çocuklarıyla birlikte uyumak için özgürce tercihte bulunmalarının da başka bir mesele olduğunu belirtiyorlar. Bu fark, sonuçlarda bir değişikliğe ve çocuğun uyku problemlerine bağlı geçici birlikte uyumaya neden olur.

Peki, çocuklar anneleriyle birlikte uyumalı mı?

kendi yatağında uyuyan çocuk
Çocuklar ve ebeveynlerin birlikte uyumanın yararlı mı yoksa zararlı mı olduğu konusunda birçok zıt fikir vardır.

Olası olumlu yönler

  • Birlikte uyumak anne ve çocuk arasında pozitif bir bağı teşvik edebilir.
  • Aileler, gün içinde her hangi bir zamana oranla daha fazla zaman geçirirler.
  • Birlikte uyku, bir çocuğun nefes almasını düzenlemeye yardımcı olabilir.
  • Bazı özel durumlarda, birlikte uyumak çocuğun uyku problemlerinin çözülmesine yardımcı olabilir.
  • Ayrıca çocuğun özgüvenine ve stresi tolere etme yeteneğine de yardımcı olabilir.

Olası olumsuz yönler

  • Birlikte uyku aslında uyku sorunlarına katkıda da bulunabilir. Bu, özellikle ebeveynlerden biri gece boyunca uykusuzluk veya kesintili uykudan muzdaripse gerçekleşir.
  • Çocuğun özerkliğini ve sosyalleşme yeteneğini olumsuz etkileyebilir.
  • Bazı durumlarda ebeveynlerin öfkesini ve stresi artırır.

Her durumda, çalışmalar çocukların 5 veya 6 yaşından büyük ebeveynleriyle uyumaması gerektiğini öne sürmektedir. Bununla birlikte, bu aynı zamanda her anneye ve her çocuğa ve her birinin özel durumuna bağlıdır.

Bununla birlikte, bir çocuğu kendi yatağına geçirme süreci kademeli olmalıdır. Örneğin, ebeveynler dönüşümlü günlerle ya da çocukları için kendi yatağının yanında bir yatak kurarak başlayabilirler.

Çocukların daha iyi uyumasına yardımcı olacak ipuçları

Her şeyden önce, uzmanlar yatmadan hemen önce gece TV izlemeye karşı uyarıyorlar. Bu alışkanlık çocukların dinlenme saatlerini azaltır. Buna karşılık, çocuklar kitap okumak veya aile üyeleriyle sohbet etmek gibi diğer etkinliklere katılmalıdır. Masaj, aşırı heyecanlı veya endişeli çocukların yatmadan önce sakinleşmelerine yardımcı olmanın başka bir yoludur.

İkincisi, çocukların akşam yemeği için dengeli ve eksiksiz yemekler yemeleri önemlidir. Çocuklarımıza ruh halinlerini değiştirebilecek veya onları uyarabilecek ve dolayısıyla dinlenmelerini zorlaştıracak yiyecekleri vermekten kaçınmalıyız. Örneğin, akşam yemeğinde şeker ve çikolatayı ve bunların türevlerini hariç bırakmalısınız.

Sonuç

ailece uyku
Çocuklar ve ailelerin sayısı kadar çocuk yetiştirme alışkanlıkları vardır.

Bu yazıda, genel olarak çocuk yetiştirme yaklaşımları hakkında konuşmanın zor olduğunu bir kez daha gözlemleyebiliriz. Ebeveynlerin aldığı her karar hem faydalar hem de riskler içerir.

Eğitim, sevgi, sabır vb. söz konusu olduğunda her aileyi ve her bir kişiyi sınıflandırmak zordur. Ayrıca, her çocuk ebeveynlerinin kendi çocuk yetiştirme deneyimleriyle üstesinden gelmeyi öğrendikleri kendilerin ait zorluklar sunar.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Çocukların anneleriyle birlikte uyuması iyi midir?

Jüri hala karar aşamasında ve konu hakkında sonsuz sayıda görüş var.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.