Cristiano Ronaldo'nun Sakatlanmaları

Cristiano Ronaldo olağanüstü bir kariyere sahip. Ancak, birçok kez sahadan uzak durmak zorunda kaldı. Bu dünyaca ünlü futbolcunun geçirdiği sakatlanmaları öğrenmek ister misiniz? Hadi bir bakalım!
Cristiano Ronaldo'nun Sakatlanmaları

Son Güncelleme: 05 Temmuz, 2021

CR7 hakkında konuşmak, elit futbolun taleplerini anlayan ve alışkanlıklarını sürekli performansı artırmak için uyarlayan bir sporcuya kaçınılmaz bir şekilde atıfta bulunmaktır. Buna rağmen, Funchal doğumlu oyuncu belirli anlarda devamlılığını engelleyen fiziksel sorunlarla karşı karşıya kaldı. Bu yazımızda Cristiano Ronaldo’nun sakatlanmaları arasında en kötü sakatlıkları detaylandıracağız.

Cristiano Ronaldo’nun şimdiye kadarki kariyeri, Nacional, Sporting Lizbon, Manchester United, Real Madrid ve Juventus’un genç takımları arasında bir geçiş gösteriyor; bu takımlarda sol kanat oyuncus şu ana kadar 26 fiziksel problem geçirdiği ve bu sakatlanmaların sadece 6’sı 14 günden fazla devamsızlığa neden oldu. Bu sakatlanmaların her birine daha yakından bakalım

Cristiano Ronaldo’nun yaşadığı en kötü sakatlıklar

Cristiano Ronaldo’nun kariyerinde şimdiye kadar yaşadığı en kötü sakatlanmaların kronolojik bir turunu yapacağız. İyileşme süresini, kaybedilen maçları ve fiziksel düşkünlüğün ciddiyetini vurgulayacağız. Başlayalım!

1. Yırtılmış ayak bileği bağı

Cristiano Ronaldo’nun profesyonel futboldaki ilk kötü haberi, 2008 yılında, büyük Alex Ferguson’un teknik direktörlüğünde Manchester United için oynarken gerçekleşti. Sağ ayak bileğindeki bağın yırtılması, iyileşmesiyle ilgili pek çok belirsizliğe neden oldu.

Ancak Hollandalı cerrah Niek van Dijk hasarı onardı. Böylece, Portekizli hücum oyuncusu, 11 resmi maçın kaybını temsil eden 94 günlük bir iyileşme ile karşı karşıya kaldı.

ayak bileği sargısı
Koşarken ve topa vururken sürekli olarak aşırı yüklenen bir eklem olduğu için, futbol dünyasında ayak bileği sakatlanmaları yaygındır.

2. Ayak bileğinde kemik ödemi

2009’da, Real Madrid formasını giyen, sağ ayak bileğinin Old Trafford’a gömülmüş gibi görünen hayaletleri, Ronaldo’ya musallat olmak için geri döndü.

Bu sefer, Souleymane Diawara’nın Şampiyonlar Ligi’nde Olympique de Marsilya’ya karşı yaptığı maçın sonucu olarak sağ ayak bileğinin iç tarafında bir kemik ödemi (kemikte iltihaplı sıvı birikimi) vardı.

Merengue kulübünün doktorları tedaviden sorumlu olsa da, Cristiano Ronaldo, kendisine bir yıl önce Red Devils ile tedavi eden Niek van Dijk ile de görüştü. Kısacası 42 gün 9 maç sahalardan uzak kaldı.

3. Biseps lifi yırtılması

Nisan 2014’te, 2013-14 sezonunda, Borussia Dortmund’a karşı Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinin bitiminden 10 dakika önce sol femur pazısındaki lifleri yırttı.

Carlo Ancelotti liderliğindeki takımın kaderi için çok önemli olan 4 maça (Kral Kupası finali ve Şampiyonlar Ligi yarı finalleri dahil) eşdeğer 18 gün sahalardan uzak kaldı.

4. Patellar Tendinit

Cristiano Ronaldo’nun sakatlanmaları arasında en kötü incinmelerden bir diğeri de sol bacağındaki patellar tendinitti. 2014 yılında, bisepslerdeki lif kopmasından 4 ay sonra oldu.

Diz tendonunun mikro liflerindeki bu iltihaplanma, o sırada doktorların önerdiği gibi dinlenmediği için Brezilya 2014 Dünya Kupası’ndaki performansını etkiledi. Ayrıca, Real Madrid’de iyileşme süresi 17 gün, yani 2 resmi maçtı.

5. Diz bağ distorsiyonu

Ronaldo’nun katlandığı fiziksel zorluklar listemizde bir sonraki sakatlanma Temmuz 2016’da gerçekleşti. Sol dizdeki iç yan bağın gerilmesinden bahsediyoruz. Bu, orantısız ve ani bir esneme gerektiren eklemin içe doğru eğilmesinden sonra oldu.

Bunun sonucunda Portekiz ve Real Madrid tarihinin en çok gol atmış oyuncusu 59 gün (beyaz forma ile 3 resmi maç) sahalardan uzak durmak zorunda kaldı.

6. Uyluk yaralanmaları

Hala Juventus’tayken, Vecchia Signora taraftarları için gerilim anı, Cristiano Ronaldo Euro 2020 eleme maçında oynarken yaşandı.

Sırbistan’a karşı oynanan bir maçta sağ uyluğunun fleksörleri pes etti, ilk yarının 30 dakikası bittiğinde Ronaldo’yu sahadan ayrılmaya zorlayan bir durumdu.

Sakatlık, Cristiano Ronaldo’nun kurtarmaya çalıştığı orta saha oyuncusu Rafa Silva’nın yaptığı kötü pasla meydana geldi. Ancak, koşuda yön değiştirme zorunluluğu, durdurulamaz forvet oyuncusuna zarar verdi.

Toparlanma gün sayısı 14 olurken, Juve’nin yıldız oyuncusunun olmadığı 3 maç oldu.

7. Koronavirüs ile ilgili hastalık izni

Son olarak, bir anekdot vakası olarak ve Cristiano Ronaldo’nun profesyonel bir futbolcu olarak kariyeri boyunca yaşadığı en kötü sakatlanmalara paralel olarak, COVID-19 nedeniyle yokluğu görüyoruz.

Bu durum onun 2020-21 sezonundaki performansını etkileyerek 16 günlük bir tedavi ve Andrea Pirlo’nun onu sahaya çıkaramadığı 3 İtalya A Serisi maçıyla sonuçlandı.

futbolcu ve topu
Futbolcuların alt ekstremiteleri sıklıkla acı çeker. Her durumda, Cristiano Ronaldo’nun en son devamsızlıklarından biri COVID-19’dan kaynaklanıyordu.

Cristiano Ronaldo’nun sakatlıkları ve yaşam tarzı

Cristiano Ronaldo’nun sakatlanmaları bize onun bir makine olmadığını gösterse de Ronaldo hala bir gözde olmaya devam ediyor. 2003-04 sezonundan bu yana sezon başına 35’ten az maç oynamadığını analiz edersek, bu mantıklı. Ayrıca, sezon başına oynadığı ortalama maç sayısı 46,3’tür.

Bütün bunlar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere uzun yıllardır sürdürdüğü sağlıklı alışkanlıkları sayesindedir:

  • Sıfır meşrubat. Su onun vazgeçilmez içeceğidir.
  • Diyetinde kırmızı et veya dondurulmuş ürünlerin olmaması.
  • Tavuk ve balık tüketimine öncelik verir.
  • Günde 5 kısa uyku uyuyor. Ronaldo, önerilen 7-8 saatlik uykuyu, her biri 90 dakikalık 5 uykuya bölmektedir

Cristiano Ronaldo’nun sakatlanmaları kariyerinin geleceğinde devam eder mi bunu bize zaman gösterecek. Bu arada, istatistikler emekliliğinin hala çok uzakta olduğunu göstermektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.