Daha Çok Kereviz Yemek için 9 Şaşırtıcı Neden

Tadı biraz farklı olsa da, diyetinize kereviz eklemek sağlığınızı geliştirir ve sizi sayısız komplikasyona karşı korur.
Daha Çok Kereviz Yemek için 9 Şaşırtıcı Neden
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Bilindiği gibi daha fazla kereviz yemek hepimiz için son derece gerekli. Öyleyse bu sebze ferahlatıcı ve bir çok besleyici özelliğe sahip sebzeye neden biraz yakından bakmıyoruz.

İyi haber şu ki, bu sebze bir çok şekilde tüketilebilir. Kerevizi salatalara, çorbalara, içeceklere ve kremalara katabilirsiniz… Lezzetlidir ve ferahlatıcıdır.

Ve ilginçtir ki, antik zamanlarda bu bitki tıbbi özellikleri ile bazı hastalıkların tedavisinde kullanılıyordu: karaciğer, kalp ve sindirim sistemi problemleri bunların başında geliyordu… 

Elbette tüm ağrılarınızı ve acılarınızı tek başına gideremez, ama genel sağlığınız için çok etkili olabilir. Öğünlerinize ekleyebileceğiniz en iyi sebzelerden biridir.

Aşağıda sizlere daha çok kereviz yemek için 9 neden sunacağız. Sağlığınızdaki değişimleri fark edeceksiniz!

1. Düşük kalorilidir ve besleyici ögeler açısından zengindir

Eğer kilo vermek istiyorsanız, kereviz yemek diyetinizin bir parçası olmalı. Bu sebze, bulabileceğiniz en düşük kalorili sebzelerden biridir.

  • Su ve kalsiyum, sodyum ve magnezyum gibi mineraller açısından zengindir.
  • A, C, E, D, B6, B12 ve K olmak üzere bir çok vitamin taşır.
  • Ayrıca doğal yağlar, lif ve antioksidanlar içerir.

Tüm bu özellikler sayesinde harika bir kalp koruyucusu, antibakteriyal, idrar söktürücü, balgam söktürücü ve toniktir.

kerevizli smoothie

2. Enflamasyonu azaltmak için daha fazla tüketin

Eklem ağrısı çekiyor olabilirsiniz. Eklem yangısı veya kaslara aşırı yüklenme rahatsızlık veren enflamasyonlara yol açar.

Kereviz yiyebileceğiniz en iyi anti-enflamatuar gıdalardan biridir. 

  • Kerevizin enflamasyonu azaltması ve dokuları rahatlatması, içeriğindeki poliacetilin sayesinde gerçekleşir. Bu öge toksinleri atmaya yardımcı olur ve romatizma, eklem yangısı, gut, astım ve bronşit gibi hastalıkları tedavi eder.

3. Rahatlamaya yardımcı olur

İlginç ama etkili: kerevizdeki önemli minerallerin arasında magnezyum da vardır. Bu mineral, doğal yağlarla beraber, sinir sistemini rahatlatır ve daha iyileştirici bir dinlenmeye olanak sağlar. 

Peki, bu akşam kereviz çorbası yapmaya ne dersiniz?

4. Muhteşem bir alkali gıda

Kereviz, sıkıldığı zaman ortaya çıkan alkali ögeler içerir. Bu özelliklerin çoğunun pişirme sırasında kaybolduğunu hatırlamakta yarar var.

Yani, kerevizin alkalin özelliklerinden en iyi şekilde yararlanmak için çiğ veya sıkılmış olarak tüketin.

doğranmış kereviz

5. Kereviz yemek sindirimi geliştirir

Sindirimi rahatlamanın ve kabızlığa karşı korunmanın bir yolu da kereviz ve lahana ile bir içecek hazırlamaktır.

Asitler ve fito-besleyicilerin yanı sıra, bu mineraller, harika sindirici toniklerdir ve bağırsak gazını azaltırlar.

6. Görüşünüz için faydalıdır

Kereviz yemek için başka bir neden de, bu sebzenin görüşünüz için çok faydalı olmasıdır.

Bunun sebebi içeriğindeki mucizevi vitamindir: A vitamini. Her gün sadece bir dal kereviz sapı yiyerek günlük vitamin ihtiyacınızın %5’ini alabilirsiniz.

7. Kötü kolesterolü azaltmaya yardımcı olur

Kereviz kötü kolesterolü (LDL) azaltmak için faydalıdır. Bu, içeriğindeki fitokimyasal olan 3-N-butilfitalid adlı bir madde sayesinde gerçekleşir.

Kolayca fark edilebilir, çünkü aslında bu öge kerevize özel kokusunu verir. Bu yüzden mümkün olduğunca tüketmeye özen gösterin. Kesinlikle değer!

8. Tansiyonu azaltır

Eğer hipertansiyonunuz varsa ve bunu nasıl düzenleyeceğinizi bilmiyorsanız, beslenmenize çok dikkat edin. Kereviz etkili bir tansiyon ilacıdır ve bu da yine içindeki düşük kolesterol  3-N-butifitalid sayesindedir.

Beslenme uzmanları iyi sonuçlar almak için günde iki dal kereviz sapı yemenizi öneriyor.

tansiyon aleti

9. Kansere karşı koruma sağlar

Hepimizin bildiği gibi kanserin oluşumunu önlemek için yapılabilecek pek fazla bir şey yoktur. Ama sağlıklı beslenerek risklerini azaltabilirsiniz.

Bu sebze iki tür flavanoid içerir: apijenin ve lüteolin.

Deneysel ve Klinik Kanser Araştırma Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre bu iki antioksidan, akciğer hücrelerini etkileyen kanser türleriyle savaşta oldukça etkili olabiliyor.

kereviz suyu

Sonuç olarak gördüğünüz gibi daha fazla kereviz tüketmek inanılmaz derecede faydalıdır. 

Ama bu, kilo vermek veya kolesterolü azaltmak için sadece sebze, meyve ve lif temelli bir diyet uygulamanız gerektiği anlamına gelmez. İşin anahtarı akıllıca yemek yemekten geçer.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Lee GY, Han SN. The Role of Vitamin E in Immunity. Nutrients. 2018 Nov 1;10(11):1614
  • Hedayati N, Bemani Naeini M, Mohammadinejad A, Mohajeri SA. Beneficial effects of celery (Apium graveolens) on metabolic syndrome: A review of the existing evidences. Phytother Res. 2019 Dec;33(12):3040-3053
  • Christodoulides S, Dimidi E, Fragkos KC, Farmer AD, Whelan K, Scott SM. Systematic review with meta-analysis: effect of fibre supplementation on chronic idiopathic constipation in adults. Aliment Pharmacol Ther. 2016 Jul;44(2):103-16.
  • Pan X, Yang Z, Yang Z, Zhou S, Zhang H, Zang L. [Effect of apigenin on proliferation and apoptosis of human lung cancer NCI-H460 cells]. Nan Fang Yi Ke Da Xue Xue Bao. 2013 Aug;33(8):1137-40.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.