Daha Fazla Yumurta Yemek İçin 8 Harika Sebep

28 Ocak, 2021
Bırakın sağlığınız için kötü olmayı,  yumurta iyi kolesterol seviyenizi arttırır ve katarakt ve sarı nokta hastalığını bile önleyebilir.

Güne başlamanın harika yollarından biri de kahvaltınıza yumurta eklemektir. Yumurta mükemmel bir protein ve besin kaynağı olmasına rağmen bazı insanlar yumurta yemek istemez; çünkü, fazla yumurta yediklerinde kolesterolü arttırdığını ve uzun süreçte sağlıklarını kötü etkileyeceğini düşünürler.

Bu doğru değildir. Yumurta süper gıdalardan biri olarak görülür ve modern besin piramidinin önemli bir parçasıdır. Yumurtanın çok sayıda faydası vardır ve ölçülü olunduğu sürece yiyebilirsiniz.

Sizi bu yazıyla yumurta ve sağlığınıza katkıları hakkında daha fazla şey bilmeye davet ediyoruz.

Daha fazla yumurta yiyin!

1. Yumurta yemek sağlık için kötü değildir

Yumurtanın kolesterol içerdiği doğru fakat bu sağlığınız için bir risk doğurmaz. Şunu unutmayın ki, vücudunuz, özellikle de karaciğeriniz, birçok farklı fonksiyon için gerekli olan kolesterolü üretir. 

Önemli olan, kolesterol seviyenizi normal seviyede tutmak. Yumurtanın içindeki kolesterol, sağlıklı insanlar için hiçbir risk taşımaz; çünkü, kötü kolesterol olarak bilinen LDL seviyesini arttırmaz. 

Ayrıca yumurta, sağlığınız için açıkça zararlı olan doymuş yağ içermez.

2. Yumurta iyi kolesterol içerirkalp sağlığı

Düzenli bir şekilde yumurta yediğinizde ‘iyi kolesterol’ olarak bildiğimiz HDL lipoprotein alırsınız. 

HDL kolesterol sayesinde kalp ve damar problemlerine karşı korunursunuz ve beyin sağlığınız gelişir.

Bunu da okuyun: Yumurta Kabuğunun Sürpriz Kullanımları

3. Yumurta temel bir besin içerir: kolin

Daha önce hiç kolini duymuş muydunuz? Duymamanız oldukça doğal; fakat, aslında sağlığınız ve iyiliğiniz için oldukça önemli bir besin.

Kolin, B vitamini bloğunun bir üyesidir ve hücre zarının ve beyin fonksiyonunuz için önemli diğer moleküllerin inşa edilmesine yardım eder.

Amerika’daki bir klinik çalışmaya göre, nüfusun %90’ı besin yetersizliği çekiyor. Bu sorun, daha fazla yumurta yiyerek ve sağlıklı bir hayat tarzı benimseyerek kolayca çözülebilir.

4. Yumurta besleyici bir gıdadır

Daha önce de söylediğimiz gibi, güne başlamanın harika bir yolu da kahvaltıda bir yumurta yemek ya da lezzetli bir omlet hazırlamak.

Bu sağlıklı seçim sayesinde şunları almış olacaksınız:

 • A vitamini: Günlük önerilen miktarın %6’sı
 • Folik asit: Günlük önerilen miktarın %5’i
 • B5 vitamini: Günlük önerilen miktarın %7’si
 • B12: Günlük önerilen miktarın %9’u
 • B2 vitamini: Günlük önerilen miktarın %15’i
 • Fosfor: Günlük önerilen miktarın %9’u
 • Selenyum: Günlük önerilen miktarın %22’si
 • 6 gram protein ve 5 gram sağlıklı yağ

5. Yumurta görüşünüze yardım eder

saglikli goz

Siz yaşlandıkça, görme kaliteniz düşer. Bu dejenerasyon süreci, yumurtanın içerdiği iki vitamin, lütein ve zeaksantin de dahil bazı belirli vitaminleri diyetinize ekleyerek yavaşlatılabilir. 

Bu iki güçlü antioksidan gözünüzdeki retinayı hedef alır ve katarakt ve sarı nokta hastalığını önlemeye yardımcı olur. Kendinizi bu hastalıklardan korumak için daha fazla yumurta yemek, haftada beş ya da altı tane, iyi bir fikir.

6. En iyi yumurta organik yumurta: daha az trigliserit içeriyor!

Bu herkesin bilmesi gereken bir şey: organik yumurta almak her zaman için daha iyi bir fikir, tavuğun yaşam döngüsü ve hiçbir hormon içermemesi dolayısıyla.

Fakat… doğal, özgürce dolaşmış tavuğun yumurtasının sağlık açısından faydalarını biliyor musunuz?

 • Daha fazla omega-3 yağ asidi içerir.
 • Trigliserit seviyenizi düşürür.
 • Kalp sağlığınız için daha iyidir.

Şunu da okumanızı öneriyoruz: Saçınız için Yumurta Maskeleri

7. Yumurta beyin sağlığınıza iyi gelir

Yumurtanın geçmişte kötü bir ünü olduğu doğru, fakat bugün biz bu söylentilerin hepsini defettik.

 • Yumurta kolesterolünüzü yükseltmez, kalp sağlığınız için bir tehlike değildir ve aynı zamanda bunamayı önlemeye yardım eder.
 • 10 yıldır yaklaşık 300.000 katılımcıyla yapılan büyük bir çalışmada, haftada beş ya da altı yumurta tüketen kişilerin herhangi bir beyin problemi yaşamadığı görüldü.
 • Bu çalışma öte yandan, diyabet hastalarının yumurta tüketimlerini haftada iki ya da üçle sınırlandırmalarının en iyisi olduğunu gösterdi.

8. Yumurta doyurur ve kilo vermeye yardımcı olur

kilo vermek

Şunu unutmamak önemli: yumurta yemek tek başına kilo vermenize yardımcı olmaz. Fakat tok hissetmenizi sağlar ve böylelikle yemekler arasında atıştırmaktan kaçınırsınız.

Yumurta, protein ve makro besinler açısından zengindir. Bu yüzden ideal bir kahvaltı ıspanaklı bir omlet, yanında biraz elma ve bir bardak beyaz çay içerir. Bu kahvaltı sizi öğle yemeğine kadar acıkmadan tutabilir.

 • Yumurta dünyanın en çok tok tutan yiyeceklerinden biridir ve gün boyunca daha az kalori almanıza yardımcı olur.
 • Zeisel SH. Choline: critical role during fetal development and dietary requirements in adults. Annu Rev Nutr2006;26:229–250.
 • Lisa M. Sanders et al. “Choline. Dietary Requirements and Role in Brain Development”, Nutr Today. 2007; 42(4): 181–186.
 • Fernandez ML, “Dietary cholesterol provided by eggs and plasma lipoproteins in healthy populations”, Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2006 Jan;9(1):8-12.
 • Handelman GJ et al. “Lutein and zeaxanthin concentrations in plasma after dietary supplementation with egg yolk”, Am J Clin Nutr. 1999 Aug;70(2):247-51.
 • Paddon-Jones D et al. “Protein, weight management, and satiety”, Am J Clin Nutr. 2008 May;87(5):1558S-1561S.