Daha İyi Uyumak için Melatonin Zengini 9 Gıda!

Bu gıdalar melatonin sağlamalarının haricinde, diğer besin maddelerinden dolayı daha iyi uyumanız için size yardımcı olur. 24 saatlik ritmimizi optimize etmemize ve stresle mücadeleye yardım eder.
Daha İyi Uyumak için Melatonin Zengini 9 Gıda!
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Melatonin, vücudumuzun doğal olarak salgıladığı bir hormondur. Görevleri fiziksel ve zihinsel sağlığımız için önemlidir. Gecenin başında salgılanan bu melatonin hormonu, daha iyi uyumak için vücudumuzun ihtiyacı olan şeydir.

Diğer şeylerin yanı sıra, melatonin; nöroendokrin, nörofizyolojik ve bağışıklık süreçlerine de katılır. Bunlar, vücudun birçok hayati görevini yerine getirmesi için gereklidir. Bununla birlikte, üretimi sadece gece gerçekleşir. Buna bir müdahale olduğunda, kişiyi iyileştiren uyku ve dinlenme gibi faaliyetlerin güçlüğü yaşanabilir.

Bu nedenle, beslenme yoluyla melatonini almak ve bu konuda bize ilginç miktarlarda katkıda bulunan bazı gıdalardan yararlanmak önemlidir. Bu yazımızda, daha iyi uyumak için size yardımcı olan en iyi 9 gıdayı paylaşmak istiyoruz, kaçırmayın!

Daha iyi uyumak için yardımcı gıdalar

1. Soğan

kesilmiş soğan

Soğan, melatonin üretimini iyileştiren temel besin ögeleri bakımından zengin bir besindir. Vitaminler, mineraller ve aminoasitler içerir. Emilimi, biyolojik ritmimizin düzenlenmesini kolaylaştırır. Düzenli olarak  soğan tüketilmesi, toksinlerin vücuttan atılmasını teşvik eder. Ayrıca şişkinliği ve sıvı tutulmasını da hafifletir.

2. Daha iyi uyumak için: Kuşkonmaz

Kuşkonmaz uykusuzluk için doğal bir çare olarak önerilir. Bu, içeriğindeki triptofan gibi aminoasitlerden kaynaklanmaktadır. Bu madde, gece boyunca daha iyi bir uykunun anahtarı olan melatonin salınımını artırmaya yardımcı olur.

Öte yandan, bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini, folik asit ve gerekli minerallerin katkısını da belirtmeliyiz. Ayrıca lif içeriği sayesinde, bağırsak hareketliliğini iyileştirmek ve kabızlığı önlemek için idealdir.

Bu yazımızı da sevebileceğinizi düşünüyoruz: Uykusuzluk ile doğal yollardan savaşmak için 8 gıda

3. Daha iyi uyumak için: Muz

dilimli muz

Uykusuzluk için yatmadan önce muz yemek eski zaman ilaçlarından biridir. Bu yiyecek, vücudu uyutmaya yönlendiren madde olan melatonin sağlar. Ayrıca geceleri kas kramplarından kaçınmaya yardımcı olan triptofan ve temel minerallerin bir kaynağıdır.

4. Daha iyi uyumak için: Kiraz

Kiraz, uyku kalitesini artırmak için önerilen en iyi besinlerdendir. Antioksidan etkileri stresin olumsuz etkilerini azaltan, A, C ve E vitaminlerini sağlar. Doğal bir melatonin kaynağıdır ve ayrıca kas gevşemesini teşvik eden gerekli mineralleri içerir.

5. Daha iyi bir uyku için: Kuru Yemiş

içi açılmış ceviz

Kuru yemiş ve kurutulmuş meyve çeşitleri omega 3 yağ asitleri içermektedir. Bu yağ asitleri enflamasyon, kötü kolesterol ve kardiyovasküler sağlıkla ilişkili diğer problemlerle savaşan sağlıklı bir gıdadır.

Kuruyemiş ve kuru meyveler az miktarda melatonin ve aminoasit içerir. Bunlar bir araya gelerek uyku kalitesini artırırlar. Yine de, kalorileri yüksek olduğu için bol miktarda tüketilmemelidir.

6. Daha iyi bir uyku için: Zencefil

 • Zencefil kökü, anti-enflamatuvar özelliklere ve antioksidanlara sahip bir baharattır. Serbest radikallerin etkilerini en aza indirgemek için idealdir.
 • Gingerol de dahil olmak üzere, içindeki doğal yağlar, hücreleri toksinlerden ve çevredeki zararlı maddelerden korur. 
 • Buna ek olarak, tüketimi melatonin artışını teşvik eder ve daha iyi uyumak için size yardımcı olan bir gevşetici olarak görev yapar.

7. Esmer pirinç

esmer pirinç taneleri
 • Esmer pirinç, kilo vermek için kalori yakmaya yardımcı olan bir karbonhidrat ve doğal lif kaynağıdır.
 • B kompleks vitaminlerinin önemli bir kaynağını temsil eden bu yiyecek, kasları, kardiyovasküler sistemi ve beyni korumak için idealdir. 
 • Tüketimi, özellikle öğle ve akşam yemeğinde, beslenmenize az miktarda melatonin ilavesi yapar ve daha iyi bir uykuya neden olur.

8. Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi, vücuda fayda sağlayan besin maddeleri ile doludur. İster inanın ister inanmayın, en eksiksiz tahıl olarak kabul edilir. Melatonin üretimini teşvik etmeye yardımcı olan triptofan ve aminoasitlerden bol miktarda sağlar. Buna ek olarak, ayrıca:

 • Sindirimi geliştirmeye yardımcı olur.
 • Kardiyovasküler sağlığı korur.
 • Anksiyeteyi kontrol eder.
 • Merkezi sinir sisteminin işlevlerini geliştirir.
 • Sağlıklı kilo vermeye yardımcı olur.

9. Daha iyi uyumak için: Ananas

dilimlenmiş ananas

Ananas, vücudu şarj eden en iyi uykuya sahip olabilmek için, biyolojik ritmin düzenlenmesine yardımcı olan enzimleri ve gerekli mineralleri içerir. Bu meyve, serotonin ve melatonin düzeylerinde denge oluşturur. Bunlar, vücudun gevşemesine katılan ve iyi uyku için kullanılan hormonlardır.

Bu gıdalar beslenmenizde var mı? Şimdi bunların uykunuzu iyileştirmek konusunda ne kadar iyi olduklarını bildiğinize göre, onları düzenli olarak tüketin ve özelliklerinden yararlanın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.