Daha Mutlu Olmak İçin 4 Hile: Keşfedin

Daha mutlu olmak istiyorsanız, bazı değişiklikleri ve uygulamaları yerine getirmeye başlayın. Çok radikal değiller ancak dünyayı görme şekliniz üzerinde olumlu etkileri olabilir.
Daha Mutlu Olmak İçin 4 Hile: Keşfedin

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Ne kadar mutlu olduğunuzu düşünüyorsunuz? Daha da önemlisi, neden bu kadar mutlu olmak istiyorsunuz? Mutlu olmanın çok para, çaba ve takdir gerektirdiğini mi düşünüyorsunuz? Gerçek şu ki herkesin mutluluk anlayışı birbirinden farklıdır. Tek bir fikir oluşturmak hiç kolay değildir.

Ancak, mutlu olmak ya da genel olarak iyilik anlayışınızı geliştirmek için uygulayabileceğiniz birkaç hile vardır. Bunun nedeni, bunların uygulaması kolay olan genel hileler olmasıdır. Bu hileler, bakış açınızı değiştirmenize bile yardımcı olabilir.

Size sunduğumuz bu hilelerin hiçbiri çok radikal ya da tuhaf değildir. Mutluluğunuzun nasıl küçük eylemlere bağlı olduğunu keşfedin.

1. Aşırıya kaçmadan yemek yiyin ve sağlıklı yiyeceklere öncelik verin

dengeli beslenmek

Mutlu olmak için uygulayacağımız hilelerden ilki sizi şaşırtabilir. İnsanlar genellikle yiyeceği mutluluğun dayanak noktası olarak kullanıyorlar. Ancak bunu çoğu zaman bu şekilde görmüyoruz.

Yanılıyor olduğumuzu düşünmeden önce kendinize bir şey sorun. Kaç defa daha iyi hissetmek için yiyeceğe sarıldınız? Sosyalleşmenizi kolaylaştırması için bir bardak şaraba… Depresif hissettiğinizde bir parça çikolata ya da büyük bir porsiyon dondurmaya…

Mutlu olmak için yemek yemek insanların fazla kilo almasına neden olur. Ardından bu kilolar yüzünden kendilerini suçlu hissederler. Bununla birlikte, bu anlar için seçtiğiniz yiyeceklerin genellikle sağlığınıza zarar verdiğini de inkar edemezsiniz.

Sizi mutlu eden şeyleri yemeyi bırakmanız gerektiğini söylemiyoruz. Buradaki kilit nokta, mutlu hissetmek için yemek yeme zorunluluğundan kurtulmaktır. Sağlıklı beslenirken mutlu olmaya odaklanmak çok daha iyidir. Herkes bilir ki; mutluluk hissi veren yiyecekler genellikle yağlı, tuzlu ya da kızartılmıştır.

Her zaman sağlıklı bir diyet uygulamaya alışmanızı tavsiye ederiz.

2. Bir şeyleri sorumluluğunuzu bilerek satın alın

Evinizde, ayağınıza dolanan ama hiç kullanmadığınız kaç tane şey biriktirdiniz? Ne kadar kredi kartı borcunuz var? İlk bakışta, alışveriş yapmanın daha mutlu ya da daha mutsuz olmakla bir ilgisi yokmuş gibi görünebilir.

Çoğu zaman, “alışveriş yapmak beni rahatlatıyor” ya da “hadi alışverişe çıkalım, daha iyi hissetmeni sağlar” ifadelerini duyarız. Bu, zihninizin alışveriş ve mutluluğu bağdaştırmasına neden olur. Bu sağlıklı değildir.

Buna ek olarak, muhtemelen gereksiz harcamalar yapıyorsunuzdur. Bunlar, uykularınızı kaçıracak borçlara dönüşür. Aslında, çok fazla borcu olan insanların kaygı ve stres hissetmeye başladığını görmek yaygın bir durumdur. Yavaş yavaş, bu daha ciddi sorunlara sebebiyet verir.

Tamamen para harcamayı bırakmanızı istediğimizi söylemiyoruz. Sonuçta, arada sırada kendinize sevdiğiniz bir şeyi almakta sakınca yoktur. Ancak, sizi daha mutlu edecek ikinci hile ise harcamalarınız hakkında bilinçli olmayı öğrenmektir.

3. Rahatlamayı öğrenin

deniz kenarında meditasyon yapan adam

Boş zamanlarınızın tadını çıkarmayı ne kadar iyi biliyorsunuz? Fark etmemiş olabilirsiniz ancak yaşadığımız dünya stresle doludur. Ayrıca, artık rahatlamaya önem veriyor gibi görünmüyoruz. Neredeyse kendinize birkaç saat boş vakit ayırmak kötü bir şeymiş ya da tembel olduğunuza dair bir işaretmiş gibi bir algı vardır.

Böyle mi düşünüyorsunuz? Sizin için dinlenmek zamanınızı iyi değerlendirmediğiniz anlamına mı geliyor? Hobi sahibi olmanın ya da hiçbir şey yapmadan birkaç saat geçirmenin beyninize yardımcı olduğunu söyler misiniz?

Gerçek şu ki başarılı insanlar yapmanız gereken şeyler olduğunun bilincindedir ve bunların en önemlilerinden biri dinlenmektir. Daha başarılı, mutlu olmak, dinlenmek ve zihninizi rahatlatmak için günde 30 dakika – 2 saat arası kadar bir vakti kendinize ayırmaktır. Bu zamanı tüm endişelerinizden kurtulmak için kullanın.

Bu yazımıza da bir göz atın: İkigai: Japonların Mutluluk Sırrı

4. Daha az yargılayın

Daha mutlu olmanın dördüncü hilesi, kendinizi daha iyi tanımanıza da yardımcı olacaktır. Ayrıca, sizi daha iyi bir insan yapacaktır. Öncelikle, başkalarını anlamak için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olmadığınızı anlamalısınız. Ayrıca, insanları yaptıkları bir şeyden dolayı yargılayacak güce de sahip değilsiniz.

İkinci olarak, yargılama eylemiyle kendinizi sınırlandırırsınız. Çünkü başkalarını eleştirmek için zaman harcadığınızda, bunun yaygın bir şey olduğunu öğrenirsiniz. Ardından, başkalarının da sizin için aynı şeyi yapacağına inanacaksınız. Bu, yeni şeyler yapmaktan kaçınmanıza neden olabilir.

Sonuç olarak, bu eleştirinin bir ayna olduğunu unutmayın. Başka bir deyişle, başkaları hakkında beğenmediğiniz şeyler aslında kendiniz hakkında beğenmediğiniz şeyler olabilir. Neden yargıladığınızı inceleyin. Bugünden başlayarak neden ve nasıl değişeceğinizi bulun.

Bir savunma mekanizması olarak ya da daha iyi hissetmek için yargılama alışkanlığını benimsemiş insanlardan biriyseniz, sizi buna iten nedeni inceleyin. Bu uygulamanın sizi düşündüğünüz gibi mutlu etmediğinden eminiz.

Başta da söylediğimiz gibi, daha mutlu olmanın hileleri çok kolay, hatta mantıklıdır. Bununla birlikte, öğrenmesi ve uygulaması biraz zaman alabilir ama kesinlikle çaba harcamaya değer.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.