Damar Tıkanıklığını Önlemek İçin Doğal Çözümler

Damar tıkanıklığı kalp krizine neden olabilir. Bu yüzden, yaşam kalitenizi arttırmak için damarlarınızı “temiz” ve “açık” tutmanız çok önemlidir.
Damar Tıkanıklığını Önlemek İçin Doğal Çözümler

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Her gün yediğiniz yiyecekler sağlığınıza zarar veriyor olabilir. Bu da damarlarınızı tıkayarak kalbinize olan kan akışını engelleyebilir. Bu yüzden, damar tıkanıklığını önlemek için çeşitli tedbirler almanız sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır. Damar tıkanıklığını önlemek için neler yapılabilir, öğrenmek için okumaya devam edin! 

Damar Tıkanıklığını Önlemek İçin En İyi Yiyecekler

Sarımsak

Sarımsağın ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz? Sağlığa olan yararlarından dolayı sarımsak, evde hazırlanan tedavilerin çoğunda kullanılır çünkü sarımsağın içerdiği antioksidanlar vücuttaki zararlı maddeler için birebirdir.

Damarlardaki yağın (düşük yoğunluklu lipoproteinler, LDL veya “kötü kolesterol”) azaltılmasını sağlar. Tansiyonu düşürür. Sarımsağı isterseniz çiğ isterseniz pişirilmiş olarak tüketebileceğiniz sayısız tarif vardır.

Sarımsağın yararı

Yulaf

Yulaf kendisinin yedi katı kadar sıvıyı tutabilir ve düşük karbonhidrat içerir. Genelde endüstriyel atıştırmalıklar, pastane ürünleri, kekler ve etlerde kullanılır.

Yulaf çok basit bir yiyecektir. Kolesterolün damar duvarlarına “yapışmasını” ve damar sertliği oluşmasını önler, kalp hastalığı riskini azaltır.

Nar suyu

Kaliforniya, Los Angeles, İtalya ve Nepal’de yapılan araştırmalar, nar suyunun diğer tüm meyve ve malzemelerden hatta yaban mersini, portakal ve böğürtlenden daha fazla miktarda antioksidan içerdiğini göstermektedir.

Elma

Bu lezzetli meyve yüksek oranda kolesterole bağlanan ve kolesterol seviyelerini düşüren bir lif olan pektin içerir. Ayrıca düzenli tüketildiğinde kalp krizi riskini %50 azaltan flavanoidler de içermektedir.

Elmanın faydaları

Yağlı balık

Bedenin düzgün çalışmak için ihtiyaç duyduğu, son dönemde çok popülerleşen Omega-3 yağ asitlerini içerir. Ayrıca damar tıkanıklığını önlemek için birebirdir. Bu tür balıkların arasında; sardalya, ringa, alabalık, ton balığı, uskumru ve somon bulunmaktadır.

Ceviz

Yüksek miktarda mono doymamış yağ ve Omega-3 yağ asidi içerir. Badem, fındık, yer fıstığı ve pekan cevizi gibi diğer yemişler de önerilmektedir. İster ara öğün olarak ister atıştırmalık veya meze olarak tüketebilirsiniz.

Zeytinyağı

Bir başka sağlıklı besin. Tüm özelliklerinden faydalanabilmek için soğuk preslenmiş natürel sızma zeytinyağı tüketmelisiniz. Bu yağ hem yemeklerinize lezzet katacak hem de kalp hastalığı riskini azaltacaktır çünkü zeytinyağı mono doymamış bir yağdır.

Avokado

Bu meyve, bol miktarda vücut içerisinde oksidize olmayan mono doymamış yağ içerir. Bu sayede damar sertleşmesi veya damarlarda tabaka oluşmasına sebep olmaz.

avakadonun yararları

Domates

Yüksek miktarda likopen içerir. Bu oksitleyici, kötü veya LDL kolesterolün oksitleşip damar duvarlarına yapışmasını önler. Her gün öğünlerinizde domates tüketmek sizin için çok faydalı olacaktır.

Ispanak

Temel Reis’in o kadar güçlü olmasının nedeni ıspanak yemesiydi. Ispanağın yüksek oranda kolesterolün oksitlenmesini önleyip damar sertleşmesi riskini önlediği bilinen C ve A vitamini içerdiği kanıtlanmıştır. Ispanak marul veya pazı gibi pek çok sağlıklı özelliği olan yeşil yapraklı bir bitkidir.

Tam tahıllar

Öğütülmemiş pirinç, esmer veya çavdar ekmeği, yulaf unu; tüm bunlar kalp sağlığı için çok faydalıdır. İçerdikleri çözülebilir lifler, kötü kolesterolün azaltılmasına ve damarlarda plak oluşmasının önlenmesine yardımcı olur.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz kan ve damarların temizlenmesinde başvurulması gereken en yararlı sebzedir. Damarlardaki kan basıncını azaltır, zararlı hatta ölümcül pıhtıların oluşmasını önler.

kuşkonmaz sebzesi

Damarlarınızı Temizlemeniz İçin Üç Tarif

Kendinizi yorgun hissediyor ama nedenini bilmiyorsanız, kan testleriniz kolesterolünüzün yüksek olduğunu gösteriyor ama siz ilaç kullanmak istemiyorsanız veya ilaç tedavisine doğal yollarla destek olmak istiyorsanız, sizinle paylaşacağımız bu 3 doğal damar temizleme tarifini bir kenara not edin.

  • Yarım bardak elma sirkesi ve bir diş kıyılmış sarımsağı iyice karıştırın. Sabahları kahvaltıdan önce için, ardından da bir bardak su için. Bir hafta boyunca tekrarlayın.
  • Üç tane havucun ve iki tane elmanın suyunu sıkın. Buzdolabına koyup daha sonra içebilirsiniz. Sabahları kahvaltıdan önce bir bardak için. Yedi gün boyunca tekrarlayın.
  • Üç yemek kaşığı bal ve yarım limon suyu ile bir karışım hazırlayın. İki yemek kaşığı ılık su ekleyin. İyicene karıştırın ve bir hafta boyunca her gün için.
damar sağlığı
Fotoğraflar Patrick J Lynch, Colin Davis, lowjumpingfrog, Dan Foy, Jaanus Silla ve Alan Levine’in izniyle kullanılmıştır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Carper J. Los alimentos: medicina milagrosa. Barcelona, España: Amat SL, 2008.

  • Delgado CL. Limpiando las arterias de su corazón. Bogotá: Random House, 2015.

  • Hernández-Pérez A et al. Fumadores ocasionales y ligeros, prevalencia, importancia y alternativas de tratamiento. Neumol Cir Torax. 2021; 80 (2): 89-93

  • Ramos Domínguez B, Méndez Crespo G. Comportamiento de factores de riesgo en las enfermedades del corazón y cerebrovascular. Revista Cubana de Higiene y Epidemiología. 2006; 44(3). Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1561-30032006000300005&lng=es.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.