Tarçın Elması Suyu İçmenin 10 Faydası

Daha önce hiç tarçın elması yediniz mi? Eğer cevabınız hayır ise, işte size denemeniz için 10 neden!
Tarçın Elması Suyu İçmenin 10 Faydası

Son Güncelleme: 08 Nisan, 2019

Tarçın elması, vücudumuzu güçlendiren C, B1, B2 vitaminleri ve magnezyum, potasyum, bakır ve demir mineralleri bakımından zengin olan tropik bir meyvedir.

Sindirim sürecini hızlandıran yüksek lif içeriği de bu meyveyi oldukça ideal hale getiriyor. Çok sık görülen bir bitki değildir ancak lezzetli ve çeşitli meyve suları ve içecekler hazırlamak için idealdir.

Lezzetli olmasının yanı sıra, tarçın elmasını tüketmek sağlığınız için de oldukça faydalıdır.

Tarçın Elması Suyu İçmenin 10 Faydası

1. Kanseri önler

Tarçın elması suyunun kanseri ve diğer kötü huylu tümörleri önlediği kanıtlanmıştır.¹

Üstelik, başta göğüs, kolon, prostat ve akciğer kanseri olmak üzere her türlü kanserin önlenmesinde etkili olan birkaç doğal ilaçtan biridir.

 • Tarçın elması suyu, kanser gibi kronik hastalıklara neden olan toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu için vücuda antioksidan etki sağlar.
 • Bu nedenle, kanserli hastalarda tıbbi prosedürlere eşlik eden doğal bir terapi olarak tarçın elması suyu tüketmek önerilir.

2. Tarçın elması kilo vermek isteyenler için idealdir

tarçın elması suyu

Bu meyve az kalori içerdiğinden kilo vermeye yardımcı olur. Bu meyvenin 100 gramında yalnızca 65 kalori vardır. Yani, bu meyve ile yapılan bir meyve suyu kilo vermenize yardımcı olabilir.

Malzemeler

 • 1 adet olgun tarçın elması
 •  ½ fincan buharlaştırılmış yoğun süt veya su
 • 1 çay kaşığı muskat unu (4.7 gr) (isteğe bağlı)
 • 1 yemek kaşığı vanilya (14,3 gr) (isteğe bağlı)
 • ½ çay kaşığı rendelenmiş zencefil (2.4 gr) (isteğe bağlı)
 • 1 çorba kaşığı bal (25 gr) (isteğe bağlı)

Yapılışı

 • Meyveleri soyun ve sütle birlikte bir kaba koyun.
 • Meyveyi elinizle sıkın, böylece suyu süte akacaktır.
 • Eğer bu çok karmaşık geliyorsa bu işlemi bir blender ile yapabilirsiniz, fakat o zaman tohumları ve meyvelerin lifli kısmını çıkarmak için suyu süzmeniz gerekecektir.
 • Daha sonra kalan malzemeleri tat vermek için ekleyin.
 • Bu karışımı soğuk olarak ya da buzla içerseniz daha lezzetli olacaktır.

3. Organlarınızı korur ve yaşlanma sürecini yavaşlatır

Tarçın elması, sinir hasarını önlemeye ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

 • Yüksek B1 vitamini içeriği sayesinde, bu meyve metabolizmanızı hızlandırabilir ve bu da kan dolaşımınızın ve kan basıncınızın normal seviyede olmasını sağlar.
 • Buna ek olarak, B2 vitamini içeriği, vücuda enerji üretmek, sinir sisteminin işlevini artırmak ve kalbi korumak için gereklidir.
 • Büyük miktarda C vitamini içermesi, mükemmel bir antioksidan etki yaratır. Böylece, vücut direncini arttırmaya yardımcı olur ve yaşlanma sürecini yavaşlatır.

4. Gribi tedavi eder

tarçın elması

Yukarıda bahsedilen C vitamini içeriği sayesinde tarçın elması,soursop, grip ve soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olur.  Bu, aynı zamanda, virüslere ve bakterilere karşı savunmayı arttırdığı için, bağışıklık sistemini güçlendirme üzerinde de pozitif bir etkiye sahiptir.

Üstelik besleyici özellikleri sayesinde de vücudunuzun sağlıklı kalmasını sağlar.

5.  Kemiklerinizi güçlendirir ve osteoporozu önler

Fosfor ve kalsiyum bakımından zengin olan bu meyve, kemik ve diş sağlığını korumak için idealdir.

Menopoz dönemindeki kadınlar için idealdir çünkü östrojen hormonu azaldıkça kemik yoğunluğu hasar görür ve bu meyve bu hasarı önler.

6. Tarçın elması karaciğerinizi korur

karaciğer sağlığı

Düzenli olarak bu meyveyi tüketmek hem karaciğer hem de safra kesesi işlevlerini desteklemek için sağlıklı bir yoldur.

Antioksidanlar bakımından zengin olması, karaciğerinizi arındırır ve daha iyi çalışması için yağların sindirilme sürecine yardımcı olur.

7. Diyabet hastaları için oldukça sağlıklıdır

Bu meyvede bulunan şekeri sindirmek kolaydır ve içerdiği bileşenler kan glikozundaki artışları dengelemektedir. Şekersiz tarçın elması suyu diyabet hastaları için doğal bir tercihtir. Bu içecek, şeker seviyelerini değiştirmeden gerekli kaloriyi sağlayacaktır.

8. Tarçın elması bağırsak geçişini kolaylaştırır

bağırsaklar

Doğal elyaf içeriği sayesinde, tarçın elması suyu kabızlığa iyi gelir. Öte yandan, sindirim sistemimizi en üst seviyede çalıştırır, bağırsak florasını yeniler ve sağlıklı tutar.

9. Uyumanıza yardımcı olur

Uykusuzluk problemi yaşayan pek çok kişiye bu problemi çözmek için tarçın elması tüketmeleri önerilir. Bunun nedeni ise bu meyvenin rahat ve derin bir uyku uyumanıza yardımcı olmasıdır.

Bu meyve endişeli ve stresli insanlar için de önerilir çünkü sinir sistemini etkileyen besin maddeleri içerir. Ayrıca, yatmadan önce dinlenmenizi sağlayacak doğal bir sakinleştirici görevi görür.

10. Vücudunuzun enerjisini artırır

tarçın elması ve suyu

Piyasada satılan enerji vericilerden ve içerdikleri yoğun uyarıcı bileşiklerden uzak durmak için, tarçın elmasının iyi bir alternatif olacağını göz önünde bulundurmalısınız.

Bunun nedeni, hem fiziksel hem de zihinsel olarak vücudu harekete geçiren ve meyvelerde bulunan doğal bir şeker olan fruktozun bu meyvede yüksek miktarda bulunmasıdır.

Güne enerjik başlamak için kahvaltıda tüketmenizi öneririz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Paul, Jeno, et al. “Anti Cancer Activity on Graviola, an Exciting Medicinal Plant Extract vs Various Cancer Cell Lines and a Detailed Computational Study on Its Potent Anti-Cancerous Leads.” Current Topics in Medicinal Chemistry, U.S. National Library of Medicine, 2013, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23889049.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.