Declutter Yöntemi: Nedir ve Nasıl Yardımcı Olur?

Declutter, dağınıklığı giderme yöntemi ile gereksiz objelerden kurtulup yer kazanarak evinizin köşelerine yeni bir fırsat verin.
Declutter Yöntemi: Nedir ve Nasıl Yardımcı Olur?

Tarafından yazılmıştır Jonatan Menguez

Son Güncelleme: 16 Kasım, 2023

Eve varmak ve bir kaos bulmak kadar çok az durum kaygıyı tetikleyebilir. Haftada en az birkaç saatinizi temizliğe ve düzene ayırmazsanız, birkaç gün içinde evinizin her yerinin darmadağın olacağı açıktır. Neyse ki, gereksiz nesnelerden kurtularak düzenli alanlar elde etmek, dağınıklığı giderme metodu, diğer adı declutter yöntemi ile mümkündür.

Ana fikir, ister bozulduğu, ister beğenmediğiniz, ister modası geçmiş olduğu için kullanılmayan şeylerden kurtulmaktır. Büyük tüketim eğilimleri olan bir toplumda, nesnelerin birikmesi birçok evde sorun haline geldi. Bu durum, bu genel kaosu kendi başınıza ileten, cesaretin kırılmasına ve strese katkıda bulunan düzensiz ortamlara yol açabilir.

“Gidermek” yöntemi nedir?

dağınıklığı giderme yöntemi
Dağınıklığı giderme yöntemi, evinizdeki uyumu yeniden kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Düzensizlik sorunu sadece bir şeyleri kaybetmekle ilgili değildir. Nesnelerin her yere dağıldığı ve giysi dağlarının oluştuğu kaos halindeki bir ev, yorgunluk ve hayal kırıklığı hissini artırabilir.

Ancak bunun için istifçi sendromu veya kompulsif istifçilikten muzdarip olmak gerekli değildir. Mal tüketiminin mutlulukla bağlantılı olduğu bir toplumda yaşarken, işe yaramaz hale gelen veya en iyi ihtimalle kısa bir süre için kullanılan nesneler elde etmek yaygındır. Bunu tersine çevirmeye başlamak için “declutter yöntemi” adı verilen bir uygulama var.

Bu, önceliğin temizlik, düzenlilik ve her şeyden önce artık ihtiyaç duyulmayan şeylerden uzaklaşma olduğu bir yöntemdir. Declutter terimi İngilizce’de “toplamak” anlamına gelir. Böyle bir eylem için, evin tüm alanlarında görsel ve fiziksel huzuru yeniden sağlamak için günde birkaç dakika ayrılır.

Bunu da okumak isteyebileceğinizi düşünüyoruz: Taşınma Öncesi Temizlik Yöntemleri

“Declutter” yönteminin faydaları

Evin köşelerinde nesnelerin birikmeye başlamasının birçok nedeni vardır. Dağınık bir insan olma noktasına gelmek gerekli değildir. Bazen, ona hiç ihtiyaç duymama korkusu, duygusal bağlılık nedeniyle, gerçekten yararsız olan şeyleri elimizde tutarız.

Onları unutmak ve onları yalnızca taşınma günlerinde bulmak yaygındır. Dağınıklığı giderme yöntemi, önünüze çıkan her şeyi ortadan kaldırmayı öneren yönteme dayanmaktadır. Evdeki boşlukları daha kullanışlı hale getirmek için temizlemenin bir dizi pratik ve duygusal faydası vardır:

  • Daha etkili temizlik: Doğru şeylere sahip düzenli bir evde temizlik günleri daha kısadır ve iş daha kolaydır.
  • Daha az toz: Aynı anlamda köşelerde toz ve kir birikmesi azalır.
  • Daha az stres: Köşelerde nesne yığınlarının olduğu dağınık bir manzara, yorgunluk ve hayal kırıklığı hissini artırabilir ve strese katkıda bulunabilir.
  • Daha iyi konsantrasyon: Tersine, düzenli ve derli toplu bir oda konsantrasyon ve yaratıcılığı destekler.
  • Tasarruf: Derli toplulaştırma yönteminin uygulanması sırasında, onları tekrar satın almanızı engelleyecek unutulmuş nesnelerin bulunması muhtemeldir. Bazı ürünleri de satabilirsiniz.

Derli toplulaştırma yöntemini uygulamak için ipuçları

Dünyanın dört bir yanındaki birçok kültür, artık kullanmadıkları alanları temizlemek için belirli tarihlerde ritüeller uygular. Örneğin, birkaç Latin Amerika ülkesinde yenilenmiş enerjiyle yıla başlamak için, genellikle işe yaramaz nesnelerin yakıldığı şenlik ateşleri kurulur.

Dağınıklık giderme yöntemi bu ritüelleri kullanmaz, ancak alanı temizlemeye katkıda bulunan bir dizi alışkanlık önerir. Eşyaları tasnif etmek, eskileri atmak, kullanılmayanları iyi durumda olsa bile bağışlamak evin uyumuna katkı sağlayan eylemlerdir.

İşte nasıl yapılacağı.

Durum değerlendirmesi yapmak

Dağınıklığı giderme yöntemini başlatmak için yapılacak ilk şey, genel ortamı analiz etmek, nereden başlayacağınızı diyagramlamak ve öncelikleri belirlemektir. Ardından, en az üç büyük kutuya sahip olmanız önerilir. Bunlar arasında çöpe atılacak, bağışlanabilecek veya satılabilecek ve evinizin içinde yeniden düzenlenecek öğeleri ayırabilirsiniz.

Derli toplu hale getirme yöntemine bağlı kalın

Birçok uzman için uygulamanın en zor kısmı ilk adımdır. Bir kez başarıldığında, düzeni korumaya adamak için günlük veya haftalık bir zaman belirlemek iyi bir fikirdir. Ayrıca, göreve ciddi şekilde bağlı kalmaya yarayan bir zaman sınırı da düşünebilirsiniz. Bazı insanlar en kaotik alandan başlamayı ve atılacak ilk adımların listesini yapmayı önerir.

Minimalizmi tercih edin

Minimalizm, iç dekorasyonda sadece temel unsurların bulunduğu bir tarzdır. Bu eğilimi dağınıklığı giderme yöntemine uygulamak gerekli olmasa da akılda tutmakta fayda var. Yeniden düzenlerken, görünürde birkaç nesne bırakarak mümkün olduğunca minimalist olmaya çalışın. Bu şekilde, dağınık bir odaya hızla dönmekten kaçınabilirsiniz.

Dijitalleştir

Tıpkı şirketlerin ve işletmelerin arşivleriyle yaptığı gibi, dijitalleştirme de yerden tasarruf etmenin çok etkili bir yoludur. Fotoğraf albümlerine, kitaplara, defterlere, günlüklere veya filmlere uygulanabilir. Bazı fiziksel kopyalar duygusal bir bağ oluşturabilir, ancak geri kalanı bir sabit diskte veya bulutta tutulmalıdır.

Dolabınızı düzenleyin

dağınıklığı giderme yöntemi
Dolabınızı inceleyin ve hangi kıyafetleri tutacağınızı ve hangilerini bağışlayacağınızı seçin.

Dolap, dağınıklığı giderme yöntemini uygulamak için mükemmel bir alandır. Giysiler, ya bedenleri artık uymadığı ya da üzerinde leke ya da delik olduğu için artık kullanılmamaktadır. Ayrıca modası geçmiş olabilir veya sadece kişisel zevkiniz değişmiş olabilir.

Tüm bu giysiler için, neyin gerekli olduğu ve neyin kullanılmadığı konusunda dürüst olarak yeniden düzenlenmesi tavsiye edilir. İkinci durumda, giysi iyi durumdaysa bağışlayabilirsiniz. Son olarak, yeni bir birikimden kaçınmak için, dolabı düzenli tutmanız, kıyafetleri renk, beden veya türe göre ayırmanız önerilir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Şunu da okumak isteyebilirsiniz: Evinizi Düzenli Tutmak İçin 5 Temizlik Alışkanlığı

Aşırılıklardan kaçının

Tekrar genel bir düzensizliğe düşmekten kaçınmak için tüketim dürtüsünü kontrol altında tutmalısınız. Gereksiz şeyler satın almayın ve bunun yerine şüphesiz yararlı olacak şeylere odaklanın.

Ancak öte yandan her şeyden kurtulmak ya da herhangi bir öğeye bağlı hissetmemek de gerekmiyor. Hediyelerin, çoktan eskimiş eşyaların veya bir zaman ve yerin hatıralarının bize çok fazla neşe getirmesi yaygın bir durumdur. Bu nedenle, tüm mesele kişisel eşyalarınız ile gerçekten ihtiyacınız olan şeyler arasında bir denge oluşturmaktır, böylece dağınıklık evinizin huzurunu ve düzenini etkilemez.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.