Deve Sütünün Özellikleri ve Faydaları

Deve sütünün özellikleri, onu özellikle belirli koşullar altında insan beslenmesinde harika bir tamamlayıcı kılar. Bugünün makalesinde, size özellikleri ve sağlık yararları hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.  
Deve Sütünün Özellikleri ve Faydaları
Florencia Villafañe

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Florencia Villafañe.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Hiç deve sütünü duydunuz mu? Dünyanın bazı bölgelerinde oldukça popülerdir. Aslında, bu yerlerdeki genellikle tek sütlü gıda seçeneğidir.

Süt, dünyanın her yerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Geleneksel olarak en yaygın olanı inek sütü olmasına rağmen, onu üreten çok çeşitli türler vardır. İnsanlar bunu diğerlerinin yanı sıra develerden, koyunlardan ve mandalardan elde ederler.

Sütün tamamı değerli besinler sağlasa da bileşimi, geldiği türe bağlıdır. Ek olarak, tüketiminin coğrafi bölgeye ve mevcudiyetine bağlı olduğunu unutmayın.

Bir inek (bu bağlamda dişi deve), yediği yemeğin kalitesine ve içtiği su miktarına bağlı olarak günde 2 ila 25 litre süt üretebilir. Bu türün ayırt edici bir özelliği, düşük gıda bulunabilirliği durumlarında sabit bir üretim oranını koruyabilmesidir.

Deve sütünün özellikleri

Tıpkı diğer herhangi bir hayvanın sütü gibi, deve sütü de insan vücuduna büyük ölçüde fayda sağlayabilecek birçok besin içerir. Pekala, kimyasal bileşimi nedir? Sığır sütünden farkı nedir? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Vitaminler ve mineraller

Sodyum haricinde, bunlar temelde sığır sütünde bulunanlarla aynı veya benzer miktarlardadır. Mineral içeriği, su kısıtlaması durumlarında konsantrasyon olarak % 5’e kadar değişir.

Bir bardak deve sütü 150 kalori sağlar; kemikli yedi sardalya ile aynı miktarda kalsiyum ve bir muz kadar potasyum içerir. Vitaminleri sığır sütünde bulunanlarla aynıdır, ancak farklı oranlardadır. Ayrıca, daha az riboflavin, folik asit ve pantotenik asit sağlarken, beş kata kadar daha fazla niasin ve C vitamini sağlar.

Dünya Gıda ve Tarım Örgütüne (FAO) göre bu süt, kurak ve yarı kurak bölgelerde yaşayan insanlar için hayati bir C vitamini kaynağıdır. Bu iyidir çünkü bu popülasyonların genellikle meyve ve sebzelere erişimi yoktur.

Bardakta süt
Deve sütü, meyve ve sebzelerin az bulunur olduğu coğrafi bölgelerde iyi bir seçenektir.

Proteinler ve lipitler

Deve sütündeki protein, sığır sütünün içerdiği proteine benzer. Konsantrasyonu 100 ml başına 3,4 ila 4,2 gram arasında değişir. Ayrıca bir bardak deve sütü, yumurta kadar protein içerir.

Yağlarla ilgili olarak, deve sütü, 100 ml başına doymamış yağ asitlerinden oluşan 1,7 ila 2,0 gram içeriğine sahiptir. Bu sütün bir bardağında, 100 gram balığa göre daha az kolesterol ve 250 gram sığır etinden daha az yağ vardır.

Karbonhidratlar

Deve sütünün laktoz içeriği, hayvanın su alımına bağlı olarak değişir. İçeriği %5’e kadar azalır ve kısıtlı tedarik edildiğinde sütün tadı daha az tatlı hale gelir.

Deve sütünün sağlığa faydaları nelerdir?

Araştırmacılar, bağırsak mukozasının iyileşmesine katkıda bulunan deve sütünün gıda alerjilerinden kurtulma süreçlerine yardımcı olabileceğini belirlediler. Ayrıca deve yoğurdu (chal veya shubat) tüketimiyle sağlık yararları daha fazladır.

Benzer şekilde, sığır sütü ile hemen hemen aynı miktarda bu maddeye sahip olmasına rağmen laktoz intoleransına neden olmaz. Araştırmalar, laktoz intoleransı olan kişilerin herhangi bir yan semptom olmadan deve sütü içebileceğini göstermektedir. Yine de bunun için henüz bir açıklama yok.

Deve sütü, tüberküloz gibi bulaşıcı hastalık vakalarında iyileşme ile de ilişkilendirilmiştir. Bu, yüksek bir antijenik afiniteye sahip olan devegillerdeki immünoglobulinlerin sonucudur. Onlara daha yüksek bağışıklık koruması sağlar.

Son olarak, deve sütünün tüketimi, genellikle laktoz içeriğiyle birlikte gelen bir etki olan optimum kemik kalsiyum seviyelerinin korunmasına katkıda bulunur. Bu, osteoporoz için yüksek risk altındaki kadınlar için bir kemik güçlendirici seçeneği temsil eder.

Sütün kemik sağlığına faydasını anlatan görsel
Osteoporoz, deve sütünde önleyici bir müttefik bulabilir.

Deve sütünün en önemli özellikleri ve sağlığa faydaları nelerdir?

Bu tür sütün tüketimi dünya çapında popüler değildir, ancak özellikleri onu insan beslenmesi için ideal kılar. Ek olarak, çeşitli sağlık sorunlarının önlenmesi ve iyileştirilmesinde mükemmel bir müttefiktir. Osteoporoz, alerji ve intoleransların önlenmesinde kesinlikle harika bir müttefiktir.

Bu tür sütü bulmak kolay değildir, ancak bir şansınız olursa deneyin. Damak tadınızı genişletmek her zaman iyidir. Özellikle insan vücudu için faydaları kanıtlandığında.

Umarız bu makaleyi beğenmişsinizdir.

İlginizi çekebilir ...
Süt İçmek: Faydaları ve Riskleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Süt İçmek: Faydaları ve Riskleri

Her zaman süt içmek gelişim açısından çok önemlidir dendiğini duymuşsunuzdur. Ayrıca kemiklerinizin ve dişlerinizin sağlıklı kalmasına da yardımcı ...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ronald de Almeida C. Leche de camello: Características y perspectivas para su uso en clínica. Rev Chil Nutr. 2011; 38(2):211-218.
  • Shabo Y, Barzel R, Margoulis M, Yagil R. Camel milk for food allergies in children. Israel Med Assoc J 2005;7:796-798.
  • Fao.org. Composición de la leche. Recuperado el 8 de junio de 2020. Disponible en: http://www.fao.org/dairy-production-products/products/composicion-de-la-leche/es/

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.