Tam Yağlı Süt Ürünleri Mi Az Yağlı Süt Ürünleri Mi?

Tam yağlı süt ürünleri, az yağlı olanların aksine, düşündüğünüzden daha sağlıklıdır. Kilo almanıza neden olmazlar ve sağlığınıza iyi gelirler.
Tam Yağlı Süt Ürünleri Mi Az Yağlı Süt Ürünleri Mi?
Marta Guzmán

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Marta Guzmán.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Yıllarca, az yağlı süt ürünlerinin daha iyi olduğu söylenmiştir, çünkü tam yağlı süt ürünleri hakkında insanların kilo almasına neden oldukları ve içerdikleri yağ nedeniyle kardiyovasküler hastalıklara neden olduklarına dair inançlar vardır. Bununla birlikte, giderek daha fazla çalışma bu gerçeği yalanlamaktadır. Bu makalede, tam yağlı süt ürünlerinin mi yoksa az yağlı süt ürünlerinin mi daha iyi olduğunu açıklayacağız.

Tam yağlı süt ürünleri mi yoksa az yağlı süt ürünleri mi?

Tam yağlı ürünler halk arasında her zaman kötü bir üne sahipti:

  • Kalori. Tam yağlı süt ürünleri, az yağlı olanlardan daha fazla kalori içerir, çünkü yağ daha fazla kalori sağlayan bir makrobesintir. Süt ürünlerinden yağı çıkarmak kolaydır. Bu nedenle, daha az kalori içerdiklerinden, daha düşük bir obezite riski temsil etmeleri mantıklı görünmektedir.
  • Doymuş yağlar. Doymuş yağlar her zaman “kötü” yağlar olarak bilinir çünkü diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar gibi hastalıklara neden olabilirler. Bu nedenle, bunları ortadan kaldırmak ek bir avantajdır.

Bununla birlikte, diyetinizden yağı kestiğinizde, yağda çözünen vitaminlerin (A, D ve E) yanı sıra birçok minerali de kesersiniz.

vitaminler

Uzmanlar, tam yağlı ürünlerin insanların kilo almasına neden olup olmadığını ve genel sağlığı iyileştirip iyileştirmediğini kontrol etmek için çok sayıda çalışma yapmıştır. Burada size farklı çalışmalardan bahsedeceğiz:

Kilo ve süt

Amerikan Beslenme Dergisi‘nde yayınlanan bir çalışmada, tam yağlı veya az yağlı ürünler tüketenler arasında kilo farklılıkları gözlemlenmiştir. Sonuçlar, tam yağlı ürünler tüketen grubun aşırı kilolu veya obez olma riskini %8 oranında azalttığını göstermektedir.

Makale, süt ürünlerinden yüksek miktarda yağ alımının, daha düşük oranlarda merkezi obezite riski ve kardiyovasküler risk ile ilişkili olduğunu, aynı şekilde süt ürünlerinden düşük miktarda yağ alımının, artan merkezi obezite riski ile ilişkili olduğunu belirtmektedir.

Sağlık ve süt ürünleri

Çoğu çalışma, tam yağlı veya az yağlı ürünler arasında hiçbir fark bulamamıştır veya tam yağlı ürünler daha iyi sonuçlar vermiştir. Aslında, tam yağlı süt ürünleri aşağıdakiler gibi bazı hastalıkları iyileştirebilir:

Çocuklar tam yağlı süt ürünlerini mi yoksa az yağlı süt ürünlerini mi tercih etmeli?

tam yağlı süt ürünleri tüketen çocuk

Çocukların tam yağlı süt tüketmesi önemlidir, çünkü yukarıda belirttiğimiz gibi az yağlı süt ürünlerinde önemli miktarda vitamin ve mineral kaybolur. 2745 çocukla yapılan bir çalışmada, uzmanlar tam yağlı süt alımının kanda daha yüksek D vitamini konsantrasyonları ve daha düşük bir vücut kitle indeksi ile ilişkili olduğunu gözlemledi.

Bu süt ürünlerinin ilave şeker içermemesi gerektiğini belirtmeliyiz, çünkü çocuklar için birçok süt ürününde çok fazla şeker ve koruyucular vardır.

Sonuç

Genel olarak, süt ürünleri aşırı kilolu veya obez olmanın ana nedeni olmadığından, her bir vakayı özel olarak ele almalısınız. Vücudunuzun tam yağlı süt ürünlerini sindirmesi zor ise, az yağlı süt ürünlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca, günde birkaç bardak süt içiyorsanız da bu durum geçerlidir.

Ancak, herhangi bir nedenle az yağlı bir diyet uygulamanız gerekiyorsa, az yağlı süt ürünleri tüketmeniz en iyisi olabilir. Ayrıca, günün ilerleyen saatlerinde fiziksel bir aktivite yapacaksanız da bu geçerlidir. Sonuç olarak, bazı temel kavramları dikkate almalısınız:

  • Tüm yağlar “kötü” değildir; sadece kökenlerini bilmelisiniz. Gördüğünüz gibi, sütten gelen doymuş yağlar obezite veya kardiyovasküler hastalığa katkıda bulunmaz.
  • Tam yağlı süt ürünleri yağ içerdiğinden, gün boyunca daha az yemenizi sağlayabilecek bir tokluk sağlarlar.
  • Az yağlı süt ürünleri daha tatsız olma eğilimindedir ve bu nedenle insanlar onlara şeker ve rafine tahıllar ekler. Başka bir deyişle, yağı kaldırırlar fakat sağlığa daha zararlı diğer bileşenleri dahil ederler.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rautiainen, S., Wang, L., Lee, I. M., Manson, J. E., Buring, J. E., & Sesso, H. D. (2016). Dairy consumption in association with weight change and risk of becoming overweight or obese in middle-aged and older women: a prospective cohort study. The American journal of clinical nutrition103(4), 979-988.
  • Kratz, M., Baars, T., & Guyenet, S. (2013). The relationship between high-fat dairy consumption and obesity, cardiovascular, and metabolic disease. European journal of nutrition52(1), 1-24.
  • Yu, E., & Hu, F. B. (2018). Dairy products, dairy fatty acids, and the prevention of cardiometabolic disease: a review of recent evidence. Current atherosclerosis reports20(5), 24.
  • Vanderhout, S. M., Birken, C. S., Parkin, P. C., Lebovic, G., Chen, Y., O’Connor, D. L., … & TARGet Kids! Collaboration. (2016). Relation between milk-fat percentage, vitamin D, and BMI z score in early childhood. The American journal of clinical nutrition104(6), 1657-1664.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.