Şeker Tüketimi Nasıl Azaltılır

Bilim, aşırı şeker tüketiminin sayısız kronik hastalık açısından büyük bir risk faktörü olduğunu kanıtlamıştır. Bu yazımızda şeker tüketiminizi azaltmak için bazı stratejiler öğrenebilirsiniz!
Şeker Tüketimi Nasıl Azaltılır
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Şeker tüketimi sayısız karmaşık hastalığın gelişimi açısından büyük bir risktir. Çok fazla şeker tüketmenizin sağlığınız için bir tehlike oluşturduğu gösterilmiştir. Ancak, bu potansiyel tehlikesine rağmen şeker gıda endüstrisinde en çok kullanılan malzemelerden bir tanesidir. Bu da, herkesin şeker tüketimini azaltması gerekli olsa da, şekerin insanların beslenme düzenlerinde fazlasıyla var olmasına neden olur.

Şekeri azaltmak insülin direncinizi azaltır ve diyabet, obezite ve kanser gibi durumları yaşama riskinizi düşürür. Bundan dolayı aşağıda sunacağımız stratejileri kullanmanız iyi bir fikir olabilir.

İşlenmiş Ürünler Yerine Taze Ürünleri Tercih Edin

İşlenmiş ürünlerin büyük bir çoğunluğu şeker içerir; bu şeker basit şeker, şeker kamışı şekeri, hindistan cevizi şekeri ya da bal olabilir. Bu malzemelerin hepsi vücuda zarar verir ve pankreas stresine yol açar. Bundan dolayı, basitçe işlenmiş gıdalar yerine taze ürünler seçmek günlük şeker tüketimi seviyesini azaltmaya önemli ölçüde katkıda bulunur. Ayrıca taze ürünler genellikle vücuda, normal çalışması için gerekli olan protein, vitamin ve antioksidanları sağlarlar.

Ancak tüm işlenmiş gıdalar da zararlı değildir. Bunun, mesela konserve halindeki baklagiller gibi, bazı istisnaları vardır. Üzerlerinde gerçekleştirilen işlemin ana sebebi ürünün korunmasını arttırmak olan işlenmiş ürünler genellikle beslenme düzeninize katmak için iyi bir seçenek olmaya devam edecektir.

Domates kesen bir adam.

Etiketler Sizi Kandırmasın

Gıda endüstrisi bir ürünü sağlıklı olmamasına rağmen sağlıklı olarak satmak istediğinde “şeker” kelimesi yerine örtmeceler kullanır. Böylece, şekerden hepsi farklı olan, ancak aynı anlama sahip olan kelimeler kullanılarak bahsedilebilir. Bundan dolayı şeker kamışı, Hindistan cevizi şekeri, bal ve esmer şeker gibi ürünler beyaz şeker ile aynı pankreatik stres yaratma oranına ve sağlık risklerine sahip olan şeker varyantlarıdır.

Bu sebepten dolayı, gıda etiketleri ile kandırılmamak ve başka bir ürün yerine “daha sağlıklı görünen” bir ürünü almadan önce içindekiler kısmını dikkatli bir şekilde okumak önemlidir.

Şeker Tüketimi: Azaltmak İçin Daha Az Yiyin

Daha az yemek günlük şeker tüketimi seviyenizin aşırı olması riskini azaltacaktır. Bu ipucu bariz görünebilse de birçok insan günlük gereksinimlerinden daha fazla gıda tüketirler. Bu hedefe ulaşmak için birçok farklı strateji kullanabilirsiniz. Ancak, anahtar basitçe yediğiniz miktara dikkat etmek ve iştahınız gittiğinde yemeyi bırakmaktır.

Yediğiniz şeyleri kontrol etmek ve aşırı miktarları çıkartmak söz konusu olduğunda kendinizi duygusal açıdan gıdalardan ayırmak, gıdanın organoleptik etkileri dolayısıyla aklınızın çelinmesine izin vermemek de iyi ipuçlarıdır. Dahası, eğer genellikle sağlıksız şekerler ve ara maddeler ile dolu olan yiyecekleri almak yerine sadece sağlıklı ve gerekli yiyecekleri alırsanız bu da size yardımcı olacaktır.

Sağlıklı yiyecekleri gösteren bir beslenme uzmanı.

(Sağlıklı) Şeker Tüketimi Faydaları

Günün sonunda, şekerin de bir besin maddesi olduğunu hatırlamak önemlidir. Şekerin ana fonksiyonu öncelikle enerji vermektir. Bundan dolayı, konu şeker tüketimi olduğunda bu gerçek de değerlendirilmelidir. Fiziksel bir aktivite yapmanızdan hemen önce şeker tüketmek ya da hatta bunu bir fiziksel aktiviteye başladığınızda yapmak ilginç olabilir. Bunu yapmak için en iyi seçeneğiniz meyvedir.

Bu beslenme stratejisi ile birlikte atletik performansınızı arttırabilir ve fiziksel yorgunluğun başlamasını önleyebilirsiniz. Bundan dolayı, konu işlenmiş ya da şekerli ürünler tüketmeye geldiğinde bunu hareketsiz bir günde yapmak yerine fiziksel aktiviteden önce yapmak hep daha iyi olacaktır.

Bu yazımızı kaçırmak istemezsiniz: Aşırı Tuz veya Şeker Tüketimi: Hangisi Daha Kötü?

Sonuç Olarak

Şeker tüketimi sağlığınızı etkileyebilir. Bu besinin günlük tüketim miktarı genelde aşırı olma eğilimindedir. Bu fenomen sağlığınız açısından korkunç sonuçlara neden olabilir, bundan dolayı aksiyon almak gereklidir. Bunu yapmak için, işlenmiş gıda tüketiminizi azaltıp taze yiyecek tüketiminizi arttırmak iyi bir fikirdir. Ayrıca, yiyecek seçimi yaparken kandırılmaktan kaçınmak için ürün etiketlerini okumalısınız.

Genel olarak, bu probleme en iyi çözüm gıda farkındalığı ve hayatın ilk aşamalarından itibaren eğitim olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Peinado AB., Rojo Tirado MA., Benito PJ., Sugar and exercise: its importance in athletes. Nutr Hops, 2013. 4: 48-56.
  • Arulselvan P., Fard MT., Tan WS., Gotahi S., et al., Role of antioxidants and natural products in inflammation. Oxid Med Cell Longev, 2016.
  • Tappy L., Fructose containing caloric sweetener as a causa of obesity and metabolic disorders. J Exp Biol, 2018.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.