Diğer İnsanları Cezbetmek için 5 Psikolojik Hile

Sizi daha cazip kılan bazı psikolojik hileler olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazıda bunlar hakkında bilgi edinin!
Diğer İnsanları Cezbetmek için 5 Psikolojik Hile

Son Güncelleme: 24 Nisan, 2019

Gerçek çekim zihnimizde oluşur. Dikkatimizi çeker, bizi heyecanlandırır ve yüzler, gözler ve vücut gibi basit fiziksel yönlerin ötesine geçen bir merakla doldurur. Güzel olan her şeyin iyi olduğuna ve fiziksel olarak çekici olanın muhteşem kişisel nitelikler gizlediğine inandığımız kültürel bir ön yargı vardır. 

Bununla birlikte, yaşlandıkça ve daha fazla tecrübe kazandıkça, bu korelasyonun her zaman doğru olmadığını fark ederiz. Ayrıca aslında, iki zihnin zevkler, değerler ve projelerde uyum sağladığı, diğer çekim biçimlerini yaşamanın çok daha yoğun ve önemli olduğunu da anlıyoruz.

Bu yazımızda herkesin uygulayabileceği 5 basit psikolojik hile ile nasıl daha çekici olabileceğinizi açıklıyoruz. İşte daha etkileyici olmanıza yardımcı olacak 5 psikolojik hile:

1. Gerçek cazibe, kendine güvenmekte yatar. Öz güvenli olun!

kadın ve kuşlar çatıda

Kendinden emin olan insanlar büyüler ve cezbeder. Bununla birlikte, bu güvenlik ve özgüven hali kibir ya da narsisizmin sınırında olmamalıdır.

Gerçek özgüven, kendinizi ve güçlü yönlerinizi bildiğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, sınırlamaların farkındasınızdır. Buna ek olarak, bunları tanıma ve her gün iyileştirme becerisine sahip olursunuz.

Dahası, özgüven diğer basit ve temel boyutlarla beslenir.

Bunlar yüksek benlik saygısı, olumlu bir benlik konsepti ve başkalarına daha açık ve daha yakın olmanızı sağlayan belirli bir tevazunun kombinasyonudur.

Gerçek sihir bu boyutların dengesinde yatar.

2. Kendiniz olun!

Çoğunlukla aynı olan bir dünyada farklı olmak çekicidir. Yine de birçoğumuz farklı olmanın bizi ayrı tutacağını, eleştirilmemize ve hatta toplumdan uzaklaştırılmamıza neden olacağını düşünmeye başlarız.

Örneğin, bir kartal gagası gibi kanca burna sahip olmak ya da fazla kilolu olmak, başkalarının dikkatini çekmek için gerçek bir engel olarak görülebilir. Ayrıca simetrik olmayan bir yüz ve çok uzun ya da çok kısa olmak da bu tür engellerden biri olarak değerlendirilir.

Bununla birlikte, bu nüansların hepsine özgüven eşlik etmelidir.

Dünyaya eşsiz olduğunuzu, kendi markanız olduğunu ve olduğunuz kişiden memnun olduğunuzu gösterin.

Bu nedenle, özelliklerimizden yararlanmayı öğrenelim.

3. Bakışlarınızı konuşturun

güzel gözleri olan kadın

İlgi, bir bakışla ve başkalarıyla nasıl bağlantı kuracağını bilmekle başlar.

Buna karşılık, duruşunuzu düşünmeyi de öğrenmeniz gerekir: bağlanmış kollar ve üst üste atılmış bacaklar, konu özgüven yaratma olduğunda kocaman duvarlar gibidir.

Sakin olduğunuzu ve rahat olduğunuzu göstermek için açık bir beden dili kullanmanız gerekir. Ellerinizi jest yapmak, gülümsemenizi büyülemek, başınızı katılmak ve ilgi göstermek ve vücudunuzu güven ve yakınlık göstermek için kullanın.

4. Kaliteli iletişim kurun

Onunla yakınlaşabileceğinizi, nasıl dinleyeceğini ve duygusal ve bilişsel, empatik bir bağlantı kurulabildiğini gösteren kişi giderek daha çekici hale gelir.

Öte yandan, sadece gösteri amacıyla, kendini “satmak” fikriyle her zaman kendi hakkında konuşma alışkanlığı olan başka insanlar da vardır. Sözde erdemlerini, yeteneklerini ve inanılmaz becerilerini abartarak anlatırlar ama aslında rahatsızlık ve mesafeye sebep olurlar.

Bu nedenle, başkalarıyla nasıl yakın ilişki kuracağınızı öğrenmelisiniz. Bunu otantik davranarak, karşısındakine içten bir ilgi göstererek yapmayı bilen insanlar vardır ve asla mütevazi olmaktan vazgeçmezler. Bu onları çekici kılmaktadır.

5. Farklı olmaktan çekinmeyin

psikolojik hile

Daha önce de belirttiğimiz gibi, “uyum sağlamak” ve diğer insanlara benzer nitelikler taşımak konusuna takıyorsanız, sıradan olanların okyanusunda hiç öne çıkmadan çözülür kalırsınız.

İnsanları cezbetmek, farklı olmak ve benzer insanlarla dolu bir odada herkesin size odaklanmasını ister misiniz? O halde sizi tanımlayan kişisel bir özelliği vurgulamanız gerekir. Bu başkalarının sizi hatırlayacağı ya da öyle tanımladığı bir şey olacaktır.

“Pin-up” stilini, o orijinal tüyü ya da klasik ayakkabıları seven bir kadın olabilirsiniz. Ya da şık bir bıyığı olan, kravat takan ya da rahat elbiseler giyen bir adam olabilirsiniz.

Özgün olmak, görünümünüz ve varlığınızla uyum sağlamalıdır. Asla özünüze uymayan ya da kimliğinizden uzak olan şeyler göstermeye çalışmayın.

Güzellik, süreçte olan bir eserdir

Bu beş psikolojik hile kişinin geliştirmesi gereken şeylerdir. Bunlar, kişinin kendi bilgisiyle geliştirilebilir. Yani, yalnızca kendimizi tanıdığımızda neyi iyileştirebileceğimizi anlarız.

Güçlü yanlarımızın da farkında oluruz. Üstelik başkalarını büyüleyen ve onların bize bakmasını sağlayan çekiciliğin nerede olduğunu da öğreniriz.

Son olarak, unutmamamız gereken bir şey var: Birini cezbettikten sonra bu ilgiyi korumanız gerekir. Kendinize her zaman güvenirseniz, arkadaşlarınızla, sevgilinizle, iş yerindeki insanlarla şüphesiz ki uzun süren, verimli bir ilişki kurabilirsiniz.

Ana resim: Wikihow.com

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ferreras, E. (2007). La autoestima. Anales de Mecánica y Electricidad.
  • Atienza, F. L., Moreno, Y., Balaguer, I., & Rosenberg, M. (2004). Escala de autoestima de
  • Rosenberg. Apuntes de Psicologia. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.1016/j.biochi.2007.09.002
  • Branden, N. (1989). Cómo mejorar su autoestima. Círculo de Lectores. https://doi.org/10.1186/cc1474
  • Berntsson, E. (2004). Los seis pilares de la Autoestima. Atención Primaria. https://doi.org/10.1157/13068212

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.