Diyetinize Chia Tohumları Eklemeniz için 8 Neden

· 9 Aralık, 2017
Hipotiroidizm tiroid bezinin işleyişini değiştiren bir hastalıktır. Bu yaygın hastalığı tanımanıza ve tanımlamanıza yardımcı olabilecek 8 semptom hakkında bilgi edinin.

Chia tohumları, süper gıda adı verilen popüler yiyecek grubunun bir parçasıdır. Bu yiyecek türlerine, onları karakterize eden besin özellikleri nedeniyle süper gıdalar denmiştir.

Chia tohumları, Orta Amerika kökenlidir. Vücuda sağladıkları pek çok avantaj nedeniyle, son 20 yılda dünyanın birçok yerinde ün kazandılar.Küçük boyutları ve lezzetli çıtır çıtır lezzetleri ile karakterize edilirler. Yemekleri daha özel bir hale getirmek için bunları diğer malzemelere ekleyebilirsiniz.

En ilginç şey, taşıdıkları lifler, yağ asitleri ve amino asitler nedeniyle en iyi doğal kilo verme takviyesi haline gelmiş olmalarıdır.

Chia tohumları mucizevi bir gıda değildir. Bununla birlikte, onları düzenli olarak tüketmek sağlıklı kilo vermeyi teşvik eder.

Chia tohumları yemenin sağladığı faydaların birçoğunu hala bilmediğimizi göz önünde bulundurarak onları yemeye başlamak için 8 nedenini paylaşmak istiyoruz.

Bu fırsatı kesinlikle kaçırmayın!

1. Chia tohumları kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olur

kalp sağlığı için chia

Her şeyden önce, Chia tohumları sağlıklı omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Bu, kalbi, kolesterol ve arter problemlerinden koruyan temel bir yağ asididir. Bu sağlıklı yağ, aynı zamanda balık gibi gıdalarda bulunur ve aşırı zararlı lipidlerin yok edilmesine yardımcı olur. Ayrıca, “iyi kolesterol” (HDL) varlığını da arttırır.

Düzenli olarak tüketilmesi, yüksek tansiyon kontrolünü ve bununla ilgili dolaşım sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

2. Kemik sağlığını iyileştirir

Bu lezzetli tohumlardaki gerekli mineraller kemiklerin sağlıklı ve güçlü tutulmasına yardımcı olur.

İki çorba kaşığı (28 g) tohum, önerilen günlük kalsiyum miktarının % 18’ini sağlar. Ayrıca potasyum ve magnezyum da sağlarlar.

Bu minerallerin vücutta emilmesi erken yıpranma ve zarar görme riskini, yaşlanma ve serbest radikallerin oluşturduğu kemik yoğunluğundaki değişimleri ve diğer riskleri azaltır.

3. Kilo vermeye yardımcı olur

kilo vermek için chia

Diyetinize çok az chia tohumu ekleyerek, yağları yakmak için yaratacakları ilginç etkilere tanık olursunuz. Onların lif ve antioksidanları vücuttaki dokularda yağ birikimini önlemeye yardımcı olur. Buna karşılık, bu dokularda zaten depolanmış olan yağların yok edilmesine de yardımcı olurlar.

Dahası, salata ya da smoothie kombinasyonlarında, chia tohumları kullanmak aşırı kalori almaktan kaçınmak için tokluk hissi yaratır.

4. Kas kitlesi kazanmanıza yardımcı olur

Chia tohumlarındaki esansiyel amino asitlerinin önemli katkısı, kas kütlesini arttırmada çok faydalıdır.

Bu proteinler vücutta kolayca emilir. Enerji seviyelerini arttırdıkları için, daha iyi fiziksel performans sağlamak için idealdirler.

5. Sindirim sağlığına iyi gelir

sindirim için chia

Chia tohumlarının taşıdığı diyet lifleri, sindirim süreçlerini desteklemek için idealdir. Bu özellikle kabızlık ya da rahatsız bağırsak sendromu vakalarında geçerlidir. Onları günlük olarak tüketmek sindirim sisteminde şişmeyi kontrol etmeye yardımcı olur. Buna karşılık, bu tohumları tüketmek de sindirim sisteminin bu bölümünü geliştirir ve vücutta biriken atıkların atılmasını kolaylaştırır.

Buna ek olarak, bakteri florasının pH seviyesini düzenlemek için mükemmel bir destektirler. Bunun nedeni sağlıklı bağırsak bakterileri için yiyecek işlevi görmeleridir.

6. Eklem ağrısını azaltır

Bu gıdanın omega 3 içeriği, eklem ağrısını gidermeye katkıda bulunan bir anti-inflamatuar etki yapar.

Bu besin, antioksidanlarla birlikte hareketlilik sorunlarını ve eklem yangısı riskini azaltır.

7. Vücuda enerji verir

mutlu uyanmak için chia

Buna ek olarak, bu tohumların içerdiği esansiyel yağ asitleri ve proteinler vücudunuzdaki enerjiyi güçlendirir. Bu, günden güne performansınızı iyileştirmenize yardımcı olur. Chia tohumları sporcular ve yüksek talep isteyen işler yapan insanlar için önerilir. Bunun nedeni, yorulmayı önlemesi ve fiziksel ve zihinsel verimliliği arttırmasıdır.

Dahası, bu gıdadaki antioksidan bileşikler, çevredeki serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını önlemek açısından da yararlıdır.

Ayrıca, içeriğindeki Omega 3, E vitamini ve amino asitler, hücreler üzerinde koruyucu bir etki sağlar. Böylece, erken yaşlanmayı önlemek için hücre aktivitesini güçlendirirler.

8. Dehidrasyonu önler

Son olarak, chia tohumlarının en ilginç özelliklerinden biri, ağırlıklarının 10 ila 12 katı su emme kapasitesine sahip olmalarıdır. Bu, vücutta su kaybını önlemede faydalıdır.

Buna ek olarak, potasyum ve magnezyum içeriği, aşırı sıvı kaybı nedeniyle dengesizlik yaşayan vücutların elektrolitlerini dengelemeye yardımcı olur.

Chia tohumlarının faydaları konusunda ikna oldunuz mu? Chia tohumlarını henüz denemediyseniz, onları en yakın süpermarkette ya da aktarda aramaktan çekinmeyin. Biraz tohumu en sevdiğiniz yemeklere ekleyin ve burada sıraladığımız avantajlarından yararlanın.