Diyetinize Chia Tohumları Eklemeniz için 8 Neden

Diyetinize Chia Tohumları Eklemeniz için 8 Neden

Son Güncelleme: 05 Nisan, 2019

Chia tohumları, süper gıda adı verilen popüler yiyecek grubunun bir parçasıdır. Bu yiyecek türlerine, onları karakterize eden besin özellikleri nedeniyle süper gıdalar denmiştir.

Chia tohumları, Orta Amerika kökenlidir. Vücuda sağladıkları pek çok avantaj nedeniyle, son 20 yılda dünyanın birçok yerinde ün kazandılar. Küçük boyutları ve lezzetli çıtır çıtır tadıyla ile karakterize edilirler. Yemekleri daha özel bir hale getirmek için bunları diğer malzemelere ekleyebilirsiniz.

En ilginç şey, taşıdıkları lifler, yağ asitleri ve aminoasitler nedeniyle en iyi doğal kilo verme takviyelerinden biri haline gelmiş olmalarıdır.

Ancak chia tohumları mucizevi bir gıda değildir. Bununla birlikte, onları düzenli olarak tüketmek sağlıklı kilo vermeyi teşvik eder.

Chia tohumları yemenin sağladığı faydaların birçoğunu hala bilmediğimizi göz önünde bulundurarak onları yemeye başlamak için 8 nedeni paylaşmak istiyoruz.

Bu fırsatı kesinlikle kaçırmayın!

1. Chia tohumları kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olur

kalp sağlığı

kolesterolAyrıca, “iyi kolesterol” (HDL) varlığını da arttırır.

Düzenli olarak tüketilmesi, yüksek tansiyon kontrolünü ve bununla ilgili dolaşım sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

2. Kemik sağlığını iyileştirir

Bu lezzetli tohumlardaki gerekli mineraller kemiklerin sağlıklı ve güçlü tutulmasına yardımcı olur.

İki çorba kaşığı (28 g) tohum, önerilen günlük kalsiyum miktarının % 18’ini sağlar. Ayrıca potasyum ve magnezyum da sağlar.

Bu minerallerin vücutta emilmesi erken yıpranma ve zarar görme riskini, yaşlanma ve serbest radikallerin oluşturduğu kemik yoğunluğundaki değişimleri ve diğer riskleri azaltır.

3. Kilo vermeye yardımcı olur

kilo vermek

Buna karşılık, bu dokularda zaten depolanmış olan yağların yok edilmesine de yardımcı olurlar.

Dahası, salata ya da smoothie kombinasyonlarında, chia tohumları kullanmak aşırı kalori almaktan kaçınmak için tokluk hissi yaratır.

4. Kas kitlesi kazanmanıza yardımcı olur

Chia tohumlarındaki esansiyel aminoasitler kas kütlesini arttırmada çok faydalıdır.

Bu proteinler vücutta kolayca emilir. Enerji seviyelerini arttırdıkları için, daha iyi fiziksel performans sağlamak için idealdirler.

5. Sindirim sağlığına iyi gelir

sindirim için tohumlar

Üstelik, bu tohumları tüketmek sindirim sistemini geliştirir ve vücutta biriken atıkların atılmasını kolaylaştırır.

Buna ek olarak, bakteri florasının pH seviyesini düzenlemek için mükemmel bir destektirler. Bunun nedeni sağlıklı bağırsak bakterileri için yiyecek işlevi görmeleridir.

6. Eklem ağrısını azaltır

Bu gıdanın omega 3 içeriği, eklem ağrısını gidermeye katkıda bulunan bir anti-inflamatuar etki yapar.

Bu besin, antioksidanlarla birlikte hareketlilik sorunlarını ve eklem yangısı riskini azaltır.

7. Chia tohumları vücuda enerji verir

mutlu uyanmak için chia

Dahası, bu gıdadaki antioksidan bileşikler, çevredeki serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını önlemek açısından da yararlıdır.

Ayrıca, içeriğindeki Omega 3, E vitamini ve aminoasitler, hücreler üzerinde koruyucu bir etki sağlar. Böylece, erken yaşlanmayı önlemek için hücre aktivitesini güçlendirirler.

8. Dehidrasyonu önler

Son olarak, chia tohumlarının en ilginç özelliklerinden biri, ağırlıklarının 10 ila 12 katı su emme kapasitesine sahip olmalarıdır. Bu, vücutta su kaybını önlemede faydalıdır.

Buna ek olarak, potasyum ve magnezyum içeriği, aşırı sıvı kaybı nedeniyle dengesizlik yaşayan vücutların elektrolitlerini dengelemeye yardımcı olur.

Chia tohumlarının faydaları konusunda ikna oldunuz mu? Chia tohumlarını henüz denemediyseniz, onları en yakın süpermarkette ya da aktarda aramaktan çekinmeyin. Biraz chia tohumunu en sevdiğiniz yemeklere ekleyin ve burada sıraladığımız faydalarının tadını çıkarın. İlginizi çekebilir ...

Chia Tohumu Ve Yulaf Ezmesi İle Sağlıklı Bir Kahvaltı
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Chia Tohumu Ve Yulaf Ezmesi İle Sağlıklı Bir Kahvaltı

Sizinle chia tohumu ve yulaf ezmesiyle bir önceki günden yapıp hazırlayabileceğiniz ilginç bir tarifi paylaşmak istiyoruz.  • Sharp RP., Gales BJ., Sirajuddin R., Comparing the impact of prescription omega 3 fatty acid products on low density lipoprotein cholesterol. Am J Cardiovasc Drugs, 2018. 18 (2): 83-92.
  • Stokes T., Hector AJ., Morton RW., McGlory C., et al., Recent perspectives regaarding the role of dietary protein for the promotion of muscle hypertrophy with resistance exercise training. Nutrients, 2018.
  • Sibille KT., King C., Garret TJ., Glover TL., et al., Omega 6: omega 3 PUFA ratio, pain, functioning, and distress in adutls with knee pain. Clin J Pain, 2018. 34 (2): 182-189.