Diyetinize Chia Tohumları Eklemeniz için 8 Neden

Diyetinize Chia Tohumları Eklemeniz için 8 Neden
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Chia tohumları, süper gıda adı verilen popüler yiyecek grubunun bir parçasıdır. Bu yiyecek türlerine, onları karakterize eden besin özellikleri nedeniyle süper gıdalar denmiştir.

Chia tohumları, Orta Amerika kökenlidir. Vücuda sağladıkları pek çok avantaj nedeniyle, son 20 yılda dünyanın birçok yerinde ün kazandılar. Küçük boyutları ve lezzetli çıtır çıtır tadıyla ile karakterize edilirler. Yemekleri daha özel bir hale getirmek için bunları diğer malzemelere ekleyebilirsiniz.

En ilginç şey, taşıdıkları lifler, yağ asitleri ve aminoasitler nedeniyle en iyi doğal kilo verme takviyelerinden biri haline gelmiş olmalarıdır.

Ancak chia tohumları mucizevi bir gıda değildir. Bununla birlikte, onları düzenli olarak tüketmek sağlıklı kilo vermeyi teşvik eder.

Chia tohumları yemenin sağladığı faydaların birçoğunu hala bilmediğimizi göz önünde bulundurarak onları yemeye başlamak için 8 nedeni paylaşmak istiyoruz.

Bu fırsatı kesinlikle kaçırmayın!

1. Chia tohumları kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olur

kalp sağlığı

Her şeyden önce, Chia tohumları sağlıklı omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Bu, kalbi, kolesterol ve arter problemlerinden koruyan temel bir yağ asididir. Bu sağlıklı yağ, aynı zamanda balık gibi gıdalarda bulunur ve aşırı zararlı lipidlerin yok edilmesine yardımcı olur. Ayrıca, “iyi kolesterol” (HDL) varlığını da arttırır.

Düzenli olarak tüketilmesi, yüksek tansiyon kontrolünü ve bununla ilgili dolaşım sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

2. Kemik sağlığını iyileştirir

Bu lezzetli tohumlardaki gerekli mineraller kemiklerin sağlıklı ve güçlü tutulmasına yardımcı olur.

İki çorba kaşığı (28 g) tohum, önerilen günlük kalsiyum miktarının % 18’ini sağlar. Ayrıca potasyum ve magnezyum da sağlar.

Bu minerallerin vücutta emilmesi erken yıpranma ve zarar görme riskini, yaşlanma ve serbest radikallerin oluşturduğu kemik yoğunluğundaki değişimleri ve diğer riskleri azaltır.

3. Kilo vermeye yardımcı olur

kilo vermek

Diyetinize çok az chia tohumu ekleyerek, yağları yakmak için yaratacakları ilginç etkilere tanık olabilirsiniz. İçeriğindeki lif ve antioksidanlar vücuttaki dokularda yağ birikimini önlemeye yardımcı olur. Buna karşılık, bu dokularda zaten depolanmış olan yağların yok edilmesine de yardımcı olurlar.

Dahası, salata ya da smoothie kombinasyonlarında, chia tohumları kullanmak aşırı kalori almaktan kaçınmak için tokluk hissi yaratır.

4. Kas kitlesi kazanmanıza yardımcı olur

Chia tohumlarındaki esansiyel aminoasitler kas kütlesini arttırmada çok faydalıdır.

Bu proteinler vücutta kolayca emilir. Enerji seviyelerini arttırdıkları için, daha iyi fiziksel performans sağlamak için idealdirler.

5. Sindirim sağlığına iyi gelir

sindirim için tohumlar

Chia tohumlarının taşıdığı diyet lifleri, sindirim süreçlerini desteklemek için idealdir. Bu özellikle kabızlık ya da husursuz bağırsak sendromu vakalarında geçerlidir. Günlük olarak tüketmek sindirim sisteminde şişmeyi kontrol etmeye yardımcı olur. Üstelik, bu tohumları tüketmek sindirim sistemini geliştirir ve vücutta biriken atıkların atılmasını kolaylaştırır.

Buna ek olarak, bakteri florasının pH seviyesini düzenlemek için mükemmel bir destektirler. Bunun nedeni sağlıklı bağırsak bakterileri için yiyecek işlevi görmeleridir.

6. Eklem ağrısını azaltır

Bu gıdanın omega 3 içeriği, eklem ağrısını gidermeye katkıda bulunan bir anti-inflamatuar etki yapar.

Bu besin, antioksidanlarla birlikte hareketlilik sorunlarını ve eklem yangısı riskini azaltır.

7. Chia tohumları vücuda enerji verir

mutlu uyanmak için chia

Buna ek olarak, bu tohumların içerdiği esansiyel yağ asitleri ve proteinler vücudunuzdaki enerjiyi arttırır. Bu, günden güne performansınızı iyileştirmenize yardımcı olur. Chia tohumları sporcular ve yüksek enerji gerektiren işler yapan kişiler için önerilir. Bunun nedeni, yorulmayı önlemesi ve fiziksel ve zihinsel verimliliği arttırmasıdır.

Dahası, bu gıdadaki antioksidan bileşikler, çevredeki serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını önlemek açısından da yararlıdır.

Ayrıca, içeriğindeki Omega 3, E vitamini ve aminoasitler, hücreler üzerinde koruyucu bir etki sağlar. Böylece, erken yaşlanmayı önlemek için hücre aktivitesini güçlendirirler.

8. Dehidrasyonu önler

Son olarak, chia tohumlarının en ilginç özelliklerinden biri, ağırlıklarının 10 ila 12 katı su emme kapasitesine sahip olmalarıdır. Bu, vücutta su kaybını önlemede faydalıdır.

Buna ek olarak, potasyum ve magnezyum içeriği, aşırı sıvı kaybı nedeniyle dengesizlik yaşayan vücutların elektrolitlerini dengelemeye yardımcı olur.

Chia tohumlarının faydaları konusunda ikna oldunuz mu? Chia tohumlarını henüz denemediyseniz, onları en yakın süpermarkette ya da aktarda aramaktan çekinmeyin. Biraz chia tohumunu en sevdiğiniz yemeklere ekleyin ve burada sıraladığımız faydalarının tadını çıkarın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Sharp RP., Gales BJ., Sirajuddin R., Comparing the impact of prescription omega 3 fatty acid products on low density lipoprotein cholesterol. Am J Cardiovasc Drugs, 2018. 18 (2): 83-92.
  • Stokes T., Hector AJ., Morton RW., McGlory C., et al., Recent perspectives regaarding the role of dietary protein for the promotion of muscle hypertrophy with resistance exercise training. Nutrients, 2018.
  • Sibille KT., King C., Garret TJ., Glover TL., et al., Omega 6: omega 3 PUFA ratio, pain, functioning, and distress in adutls with knee pain. Clin J Pain, 2018. 34 (2): 182-189.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.