Doğal Olarak Kuru Olan Saçlar İçin 5 Tedavi

Saçlarınız çok kuruysa onları beslemek ve nemlendirmek için doğal tedaviler hazırlayabilirsiniz. Bu tedaviler ilginizi çeker mi? 5 harika seçeneği keşfetmek için yazımızı okumaya devam edin! 
Doğal Olarak Kuru Olan Saçlar İçin 5 Tedavi

Son Güncelleme: 31 Mart, 2021

Saçlarınızın uçları kıvrık, donuk ve kırıksa, doğal hali kuru olan saçlar için çeşitli çözümleri denemeniz gerekebilir. Çoğu saç kremi iyi sonuç verir ancak uzun süre dayanmaz. Ayrıca bu saç kremleri, uzun vadede saçlara zarar verebilecek kimyasallar da içerebilir.

Doğal olan kuru olan saçlar için 5 saç çözümünü keşfetmek üzere yazımızı okuyun. Yoğurt, bal veya yağ gibi bazı doğal malzemelerle nemli ve parlak saçlara kavuşabilirsiniz.

Doğal olarak kuru olan saçlar için 5 tedavi

1. Yoğurt ve bal

Süt ürünleri, doğal hali kuru olan saçlar için mükemmel çözümlerdir. Özellikle yoğurt, saç derisini kökten besleyen çinko, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller ve B vitaminleri açısından zengindir.

Vitaminler, mineraller ve enzimler bakımından zengin olan bal, nemlendirici özellikleri nedeniyle güzellik ürünlerinde yaygın olarak kullanılan bir bileşendir. Bunun yanı sıra herhangi bir yağ içermediği için saçı, gereğinden fazla yağlandırmadan nemlendirir. Bu nedenle tüm saç tipleri için faydalıdır.

 • Yoğurdu bir kaşık bal ile karıştırın ve kuru saçlara uygulayın
 • 30 dakika bekletin ve şampuanla yıkayın
saçlar tarak kadın köpük
Yüksek vitamin ve mineral içeriği sayesinde yoğurt, kuru saçlar için en iyi doğal tedavilerden biridir.

2. Kuru olan saçlar için mayonez

Saça mayonez sürmek mi? Bu çözüm sizi şaşırtabilir. Saçları nemlendirmek için kullanılabileceğini daha önce duymuş da olabilirsiniz. Hem yumurta hem de yağ doğal hali kuru olan saçları tedavi etmek için çok faydalı bileşenlerdir.

Yumurta, yağ ve protein bakımından zengin bir besindir. Bu nedenle harika bir nemlendiricidir. Öte yandan zeytinyağı çok besleyicidir ve saç uçlarındaki kırıkları önlemeye yardımcı olur. Ayrıca mayonezin içerisinde antioksidan özelliklere sahip olan E vitamini de bulunur.

 • Halihazırda yapmış olduğunuz mayonezi kullanabilirsiniz. Katkı maddeleri içeren işlenmiş mayonezleri kullanmaktan kaçının.
 • Kullandığınız mayonezin içinde yumurta akı varsa, saçınızı ılık suyla yıkamalısınız. Sıcak su kullanırsanız saçınızda katı beyaz izler kalabilir.
 • Yumurta kokusu sizi rahatsız ederse lavanta veya biberiye gibi esansiyel yağlardan bir damla ekleyebilirsiniz.

3. Hindistan cevizi yağı ve aloe vera

Hindistan cevizi yağının, saç sağlığı açısından faydalı olduğu çeşitli çalışmalarda kanıtlanmıştır. İçerdiği laurik asit, saçın yapısıyla büyük benzerlik gösterir. Bu, saça işlemesini ve saçların kötü bakım görmesini engellemesini sağlar.

Öte yandan aloe vera, vitaminler, mineraller, amino asitler, enzimler ve antioksidanlar açısından zengindir. Hem saçların doğal nemini korur hem de güneşin zararlı ışınlarından etkilenmesini engeller. Aynı zamanda şekillendirme jellerine alternatif olabilecek doğal bir seçenektir.

 • Her iki bileşeni de eşit miktarda kullanarak karıştırın. İyice karışana kadar çözünmelerini sağlayın.
 • Saçınıza uygulayın ve gece boyunca bekletin. Sabah uyandığınızda saçınızı yıkayın.

4. Doğal olarak kuru olan saçları iyileştirmek için avokado ve muz

Saçlarımızı iyileştirmek için besin bakımından zengin olan iki meyveyi olgunlaştıkları zaman bir araya getirebiliriz. Yumuşaklık ve parlaklık sağlamalarının yanı sıra her ikisi de saç köklerini besler.

Avokado A, B, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra çok sayıda mineral bakımından zengindir. Öte yandan muzda A, C, E vitaminleri ve potasyum ve çinko gibi mineraller bulunur.

 • Yarım avokado ile bir muzu çırpın ve saçınızın her yerine iyice yayın.
 • Yarım saat bekletin ve şampuanla yıkayın.
avokadolar çekirdek
Avokado, saç sağlığı için en iyi doğal ürünlerden biridir. Sağlıklı yağlar ve E vitamini içerir.

5. Zeytinyağı ve limon suyu

Son olarak bir araya geldiklerinde saçımız için mükemmel bir karışıma dönüşen diğer iki bileşen de zeytinyağı ve limon suyudur. Zeytinyağı, hasarlı saçları derinlemesine besler ve onarır. Bunun yanı sıra limon, saçlara parlaklık katar ve zeytinyağındaki yağ yoğunluğunu dengeler. Bu çözüm, antioksidan açısından zengindir ve oldukça onarıcıdır.

 • 3 yemek kaşığı zeytinyağını bir limonun suyuyla karıştırın.
 • Saçınız ne kadar kuruysa o kadar çok yağ ekleyin.
 • Saçınızın her yerine uygulayın. Mümkünse 1 saat veya gece boyunca bekletin.

Artık doğal olarak kuru olan saçlar için ev yapımı 5 çözümün neler olduğunu biliyorsunuz. Ev yapımı doğal güzellik çözümlerinde sık sık kullanılan bu malzemelerden bazılarının halihazırda evinizde olduğuna eminiz. Evde olmayanları almayı unutmayın. Çünkü cildiniz ve vücudunuz için harikalar yaratabilirler!

İlginizi çekebilir ...
Yağlı Saçların Bakımı İçin Ne Yapmak Gerekir?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yağlı Saçların Bakımı İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yağlı saçların bakımı konusunda bazı önerileri dikkate almak gerekir. Yağlı saçlardan kurtulmak için doğru ürün kullanımak önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Zaid, A. N., Jaradat, N. A., Eid, A. M., Al Zabadi, H., Alkaiyat, A., & Darwish, S. A. (2017). Ethnopharmacological survey of home remedies used for treatment of hair and scalp and their methods of preparation in the West Bank-Palestine. BMC Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1186/s12906-017-1858-1
 • Gavazzoni Dias, M. F. (2015). Hair cosmetics: An overview. International Journal of Trichology. https://doi.org/10.4103/0974-7753.153450
 • Burlando, B., & Cornara, L. (2013). Honey in dermatology and skin care: A review. Journal of Cosmetic Dermatology. https://doi.org/10.1111/jocd.12058

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.