Dolap Odanızı Aydınlatmanıza Yardımcı Olacak 8 İpucu

Hepimiz geniş, düzenli, modern ve iyi aydınlatılmış dolap odaları isteriz. Bugün, dolap odanızı aydınlatmanıza yardımcı olacak 8 ipucu paylaşacağız.
Dolap Odanızı Aydınlatmanıza Yardımcı Olacak 8 İpucu

Tarafından yazılmıştır Luz Marina Carpio Hernández

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bir dolap odasının temel ihtiyaçları nelerdir?

Tabii ki, çoğu insan bu soruya kıyafet diye cevap verirdi. Bununla birlikte, dolap odalarımızın ihtiyaç duyduğu ve aynı derecede, hatta daha da önemli olan başka bir unsur var.

Bu unsur aydınlatmadır. Bu nedenle, bu yazımızda dolap odanızı aydınlatmak için 8 ipucu paylaşacağız.

Dolap odanız doğru bir şekilde aydınlatılırsa, kombininizin detaylarını takdir etmek için onu terk etmenize gerek kalmayacak. Ayrıca aydınlatma, kıyafetlerinizi, aksesuarlarınızı ve ayakkabılarınızı düzenlemenize de yardımcı olur. Çünkü aradığınızı hızlı bir şekilde bulabileceksiniz.

Dolap odanızın büyük veya küçük olması önemli değil, onu aydınlatmakta kullanabileceğiniz bu ipuçları dolap odanızı daha iyi hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Dolap odanızı aydınlatmak için ipuçları

Dolap odanız iyi aydınlatıldığında, daha kullanışlı bir yere dönüşür. Kimse kıyafetlerini aramak için karanlığa girmek istemez. Ayrıca kıyafetinizin ışıkta nasıl göründüğünü görmek için buradan çıkmak zorunda kalmak can sıkıcı bir durumdur.

Evinizde bir dolap alanı oluşturmayı planlıyorsanız veya zaten yetersiz aydınlatılmış bir dolap odanız varsa, bu ipuçlarını kullanmanın zamanı geldi.

1. Nötr aydınlatmayı kullanın

Dolap odanız için aydınlatma seçerken güneş ışınlarını taklit eden ve gölge oluşturmayan ışıklar kullanmalısınız. Bunun nedeni renk teorisidir.

Yaygın bir sorun, kıyafetlerimizin evdeyken dışarı çıktığımızda olduğundan farklı tonlar yansıtma eğiliminde olmasıdır. Bu yüzden nötr aydınlatma kullanmalısınız; bu, doğal ışığa en çok benzeyendir. Beyaz ışıklar da işe yarayacaktır.

dolabında bir kadın

2. Dolap odanızı aydınlatmak için sarkıt aydınlatma kullanın

Zarif bir dokunuş sağlar ve dolabınızı aydınlatmada etkilidir. LED ampullü olanlar, özellikle nötr renkli spotlara sahip olanlar, geniş dolap alanlarında mükemmeldir.

3. Doğal ışıktan yararlanın

Her dolap odasının penceresi yoktur, ancak sizin odanızın varsa, onlardan yararlanmalısınız. Onları koyu renkli perdeler veya kalın kumaşlarla kapatmaya çalışmayın. Bunun yerine, güneş ışığının dolap odanızı aydınlatmasına izin vermelisiniz.

Ayrıca duvarlarınızı yumuşak tonlarla boyayarak mekanı güzelleştirebilirsiniz. Alanınız varsa, açık renkli mobilyalar da ekleyebilirsiniz. Beyaz, bej ve pastel renkler, alanı daha büyük ve daha parlak gösterecektir.

4. Gömme ve ayarlanabilir spot ışıkları kullanın

Gömme aydınlatma, ışığı dolaplarınızın arkasına yönlendirmenize ve kıyafetlerinizi aydınlatmanıza olanak tanır. Gölge yerine uyum yaratmak için onları 1 metreden daha yakın tutmanızı öneririz.

Küçük oldukları için dolabınızda fazla yer kaplamazlar. Bunları ihtiyaçlarınıza göre ayarlarken birden fazla ışık da kurabilirsiniz. Aslında, onları tavana bile koyabilirsiniz. Piyasada birbirinden yaklaşık 75 santim ayrılmış olan kardan ve aralarında yaklaşık 50 santim mesafe olan lomboz denilen aydınlatmalar vardır.

5. LED şeritlere ışık koyun

Dolap odanızın içinden her şeyi daha iyi görebilirsiniz. Dolap odanızı aydınlatmak için en popüler seçeneklerden biri esnek, yapışkan LED şeritlerdir. Çok etkili olmalarının yanı sıra, özellikle gömme aydınlatma kuramazsanız pratiktirler.

Bu ışıkların çalışması için tek ihtiyacınız olan bir prizdir. Ve onları birçok farklı renkte bulabilmenize rağmen, beyaz olanları nötr oldukları için öneriyoruz. Ayrıca BBVA İletişim Departmanı tarafından yayınlanan bir makaleye göre LED teknolojisi enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olur.

LED lambaların tüm bu avantajlarının yanı sıra dolabınızın kenarlarında ve çekmecelerinizin içinde de kullanabileceğinizi vurgulamalıyız. Bu nedenle raflarınızı, askılarınızı ve çekmecelerinizi öne çıkarmak istiyorsanız ideal bir seçenektir.

6. Gömme LED lambaları deneyin

Dolabınızın boyutuna ve ne kadar güç istediğinize bağlı olarak 16 veya 18 watt’lık LED tavan ışıklarını da deneyebilirsiniz. Genel aydınlatma için mükemmeldirler. Ayrıca, tamamlayıcı aydınlatma olarak harikadırlar ve çıkarılabilir veya asma tavanlarla iyi çalışırlar.

7. Dolap odanızı aydınlatmak için lambaları kullanın

Bu ipucu için tek ihtiyacınız olan birkaç lamba. Makyajınızı uygulamak için aydınlık bir nokta sağlamaları amacıyla masa üstü olanları kullanabilirsiniz. Buna ek olarak, yarı saydam olanlar dolap odanıza sıcaklık verecek ve en iyi kıyafeti seçtiğinizde lambaderler harika bir aydınlatma sağlayacaktır.

8. Aynaları unutmayın!

Herhangi bir dolap odası ayna yoksa eksik kalır. Dekorasyon için çok önemlidirler ve ayrıca kıyafetinizi takdir etmenize yardımcı olurlar. Ayrıca, mekandaki aydınlatmayı arttırırlar.

Her iki tarafa bir ışık takarsanız çok daha iyi çalışacaktır. Ve alanı nasıl dekore etmek istediğinize bağlı olarak, uzun, kavisli, yuvarlak veya kare bir tane alabilirsiniz.

organize dolap

Sıcaklık ve dağıtım ile dolap odanızı aydınlatın

Ve son olarak, aşağıdaki son derece önemli önerileri aklınızda tutmalısınız:

  • Aynı tonda ışıkları seçin: Böylece hem uyum yaratmış olursunuz hem de dolap odanızın aydınlatması çok soğuk ya da çok sıcak olmaz.
  • Işıklarla oynayın: Gömme, çember, yüzey panelleri veya ray projektörlerini deneyebilirsiniz. Ancak, yalnızca bir açıya odaklanmak istiyorsanız, LED ampullü sarkıt lambalar en iyi seçeneğinizdir.
  • Nötr bir sıcaklık istediğinizi unutmayın: Giysilerinizin renklerinin içeride ve dışarıda aynı görüneceğinden emin olmanın tek yolu budur.
  • Işıklarınız arasındaki mesafeyi ölçün: Onları doğru ölçmezseniz, gölgelere neden olurlar.
  • Işığı dolap odanızın şekline ve boyutuna göre dağıtın: Bazı odalarda farklı bölmeler olduğundan, tek bir ışık seçebilir veya birkaç tane kullanabilirsiniz.

Sonuç

Artık dolap odanızı aydınlatmanıza yardımcı olacak bu ipuçlarını okuduğunuza göre, mükemmel odaya bir adım daha yakınsınız. Ayrıca, bu ipuçlarının sizin için daha fazla iş anlamına gelmediğini öğrenmek hoşunuza gidecektir!

Ancak, asla gereğinden fazla yardım diye bir şey olmadığını unutmayın. İşe başlamak için ihtiyaç duyacağınız tüm malzemeleri de bulabileceğiniz aydınlatma mağazalarından ve benzer yerlerden yardım alabilirsiniz.

Ayrıca iç mimarlar, dolap odanız için hangi seçeneklerin en iyi olacağını bileceklerdir. Bu nedenle, kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlayacaksa, her zaman yardım isteyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Dolabınızı Düzenlemek ve Yer Kazanmak için 17 İpucu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Dolabınızı Düzenlemek ve Yer Kazanmak için 17 İpucu

İş yoğunluğu ve sorumluluklar, bizi dolaplarımızda çok fazla giysi ve aksesuar biriktirmeye itebilir. Bu alanları düzenlemek için yeterince zaman b...