Dolaşım Bozukluğunun 4 Belirtisi

Dolaşım bozukluğunuz olduğunu gösteren belirtileri es geçmeyin. Bu önemli bir problemdir ancak zamanında tedavi edilirse etkileri azaltılabilir.
Dolaşım Bozukluğunun 4 Belirtisi

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Dolaşım sistemi sağlığınız için oldukça önemlidir. Organlarınızın, kaslarınızın ve kemiklerinizin beslenmesinden sorumludur. Ancak kanınız olması gerektiği hızda akmıyorsa vücudunuz bundan etkilenmeye başlar.

Eğer problem daha da ilerlerse kalp krizi, felç, ülser ya da kangren gibi önemli sağlık sorunları meydana gelebilir. 

Neyse ki, bu problem aniden ortaya çıkmıyor. Aksine, fark etmesi oldukça kolay semptomlarla aşamalı olarak gelişiyor. Ancak pek çok insan semptomların neler olduğunu bilmiyor. Bu nedenle, size en sık ortaya çıkan semptomların neler olduğunu anlatmak istiyoruz. Böylece tehlikenin erken farkına varabilirsiniz.

Haydi semptomlara bir göz atalım:

Dolaşım bozukluğunun belirtileri

1.El ve ayaklarda karıncalanma

Uzun bir süre aynı pozisyonda kaldığınızda vücudunuzda karıncalanmalar olması normaldir. Genellikle bacaklarda meydana gelir ancak günümüzde cep telefonu kullanımı o kadar yaygın ki, bu durum kollarda ve ellerde karıncalanmaları artırıyor.

Sonuçta, hareket etmek kan akışını hızlandırırken, hareketsiz kalmak dolaşımı yavaşlatır. Dolayısıyla, dolaşım bozukluğu olan insanlar, uzun süre hareket etmediklerinde  vücutlarında karıncalanma meydana gelir.

Bunu önlemek için, her gün en az yarım saat yürüyüş yapmak iyi bir fikirdir. Bu basit egzersiz, kaslarınızı harekete geçirir ve kan akışını sağlar.

2. Bacaklarda şişkinlik

masaj yapılan bacaklar

Bacaklarınız şişer çünkü vücudunuz, bölgede yeterli kan akışı olmadığı için dengeyi sağlamaya çalışır. Bu durumu da, sıvıları vücutta tutarak yapar.

Bu dengeleme çok yoğun olabilir, el ve ayaklarda acı ve uyuşma hissi hatta siyah mavi arası bir renk değişimi meydana gelene kadar şişme görülebilir. Böyle bir semptomla karşılaşırsanız mutlaka doktora görünün.

Ayrıca vücudunuzda tutulan sıvıyı dışarı atabilmek için bol su için ve ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenin. Bu, vücudunuzda kan gitmeyen bölgelere kan akışını sağlar.

3. Yorgunluk

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, kan bütün vücudun enerji kaynağıdır. Bu, gitmesi gereken yerlere ulaşamadığında, vücudunuzda o bölgenin ekstra çalışması ve normalden daha fazla yorulması anlamına gelir.

Vücudunuzun bir bölgesi yorulduğunda diğer organların yardımına ihtiyaç duyar böylece bütün organlarınız daha fazla çalışmış olur. Sonuç olarak da genel bir yorgunluk hissi gününüzü enerjik bir şekilde geçirmenizi engeller.

Böyle bir durum yaşıyorsanız, doktora danışmanın yanı sıra enerji veren besinleri daha fazla tüketmeyi deneyebilirsiniz. Güne enerji veren bir smoothie ile başlamak harika bir fikir olacaktır. Aralarından bir tanesini seçin, hepsi oldukça lezzetli!

4. Saç dökülmesi

sacina-bakan-kiz

Saç dökülmesi sadece erkeklerin yaşadığı bir sorun değildir. Erkeklerde daha sık görüldüğü doğrudur ancak dolaşım bozukluğu olan herkesin başına gelebilir.

Güçlü saçlara sahip olabilmek için besin gerekir. Bu nedenle, dolaşım bozukluğu probleminiz varsa saçlarınız da bu durumdan etkilenir. Dökülmenin yanı sıra, saçlarınız kuruyabilir ve uçları kırılabilir.

Bu sorunları çözmek için, doğal saç maskeleri kullanmanızı öneriyoruz. Yapay bileşenlere kıyasla çok daha etkili olan bu maskeler bütçeye uygun ve sağlıklıdırlar. Ayrıca, çaba sarfetmeden dolaşımınızı hızlandırmaya yardımcı olabilecek bazı çayları tüketmek de iyi bir fikir olacaktır.

Bunlar, dolaşım bozukluğunun en belirgin semptomlarıdır. Bunların yanı sıra, bazı çözüm önerileri sunmuş olsak da, böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız her zaman ilk olarak bir doktora danışmanızı öneriyoruz. Doktorunuz sorunun ne olduğu ve nasıl çözüleceği konusunda size bilgi verecektir.

Kan dolaşımının vücudunuz için çok önemli olduğunu unutmayın ve bu semptomlara karşı gözlerinizi dört açın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.