Duygudurum Bozuklukları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Temelde, iki farklı duygudurum bozukluğu vardır: anksiyete ve depresyon. Bunlar, bu çağda oldukça yaygındır. İyi haber, bunların tedavisinin olmasıdır.
Duygudurum Bozuklukları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Duygudurum bozuklukları nüfusun hatırı sayılır bir kısmını etkiler ve uzmanlar bunun önümüzdeki 20 yılda daha da artacağını tahmin etmektedirler.

Güncel yaşam stilimiz sıklıkla belirsizdir ve oldukça fazla sosyal ve profesyonel baskı içerir. Bundan dolayı, olumlu bir ruhsal durumu sürdürmek kolay değildir.

Zihinsel çatışmalar yaşam alışkanlıklarımızı, sağlık durumumuzu ve kişisel iyiliğimizi etkileyebilir. Hatta diğer psişik patolojileri ve organik değişiklikleri dahi tetikleyebilirler.

Anksiyete

Bu, tehlike beklentisi ile birlikte zihinsel ve fiziksel tepkilere neden olan bir uyarı sistemidir. İnsan vücudu tehdit olarak algıladığı uyaranlara farklı sistemler aracılığı ile tepki verir.

Ancak bu reaksiyonlar çok yoğun olduklarında ya da uzun sürdüklerinde patolojik hale gelirler.

Duygudurum Bozuklukları Olarak Depresyonlar

Öncelikle, depresyon pek çok faktöre bağlı olan bir durumdur ve zaman içerisinde duygudurum bozuklukları şemsiyesinin altına düşen bir duruma dönüşür. Bundan etkilenen kişi olumlu duygular hissedemez ve bu duygulardan keyif alamaz.

Enerji eksikliği ile canlılık ve ilgi kaybı depresyonun en yaygın semptomları arasındadır. Bu insanlar günlük rutinlerinin çeşitli kısımları ile başa çıkmak için gerekli kaynaklara sahip olduklarını düşünmezler. Ayrıca durum, semptomların yoğunluğuna bağlı olarak hafif, orta ya da şiddetli depresyon kategorisine girebilir.

  • Hafif depresyon. Bu tür bir depresyonun etkilediği bir kişi normal aktivitelerini sürdürebilir ancak günün büyük bir kısmı süresince kendisini kötü hisseder. Genel olarak, ilgilerini ya da aktivitelerden keyif alma becerisini kaybeder.
  • Orta derecede depresyon. Bu vakalarda semptomlar daha ciddidir ve bu insanlar için olağan aktivitelerini yapmak daha da zordur. Genellikle, aşağılık hissinin yanı sıra güven ve öz saygı kaybı da bu duruma eşlik eder. Bu kişiler tekrarlayan ölüm ya da intihar düşüncelerine sahiptir, konsantre olma becerileri azalmıştır ve kararlılık eksikliği deneyimlerler. Ayrıca uyku bozuklukları da olabilir.
  • Ağır depresyon. Bunlar en ciddi vakalardır ve bu kategorinin altına düşen insanların sürekli gözlem altında tutulmaları gerekmektedir.
Üzgün görünen bir kadın.
Duygudurum bozuklukları iki türe sahiptir: Anksiyete ve depresyon.

Bu Duygudurum Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?

Farklı terapi türlerinin ortak etkisi, kombine tedavilerin kullanımına olanak tanır. Bundan dolayı uzmanlar farmakolojik tedaviler ile psikolojik terapilerin birleştirilmesini önerir.

Farmakoterapi

Her vaka için uygun ilaçların seçilmesi çeşitli aktif bileşenlerin etkinliğini olası yan etkilerine karşı değerlendirerek gerçekleşir. Buna ek olarak, eğer bir duygudurum bozukluğunuz varsa ilacınızı aynen reçete edildiği şekilde almanızın sizin için ne kadar önemli olduğunu da unutmamalısınız.

İlaç ile birlikte semptomların düzelmesi 2 ila 4 hafta kadar alabilir. Ne yazık ki, bunun farkında olmayan pek çok hasta genellikle tedavi daha etki etmeye başlamadan tedaviyi terk eder.

Bu tür ilaçların en yaygın yan etkileri şunlardır:

  • Baş ağrıları
  • Hastalık
  • İnsomnia
  • Ağız kuruluğu
  • Kabızlık ve idrara çıkmada güçlük
  • Bulanık görme
  • Uyuşukluk

Hijyenik Öneriler ve Beslenme Önerileri

Bir dizi hijyenik öneri ve beslenme önerisi herhangi bir farmakolojik tedavinin etkinliğini arttırabilir ve relapsları engelleyebilir.

Uzmanlar egzersiz yapmayı ve genel olarak aktif bir yaşam sürdürmeyi önerirler. Ayrıca, aynı zamanda, dinlenmek için yeterli sayıda saat de ayırmanız gereklidir. Bunun yanında meşgul kalmaya çalışın; bu, olumsuz düşünceleri uzakta tutmanıza yardımcı olacaktır.

Bunlara ek olarak, meyve ve sebze içeriği bakımından zengin, uygun şekilde dengelenmiş bir şekilde beslenmek ilaç tedavileri ile ilişkilendirilen herhangi bir kabızlık durumunu hafifletecektir. Alkol tüketiminden kaçınmak çok önemlidir, çünkü bu ilaçların yan etkilerini arttırır ve etkinliklerini azaltır.

Not alan bir terapist.
Duygudurum bozukluklarının uygun bir şekilde tedavi edilmesi için hem ilaç tedavisi, hem de psikolojik tedavi bulunmalıdır.

Psikolojik Tedavi

Duygudurum bozuklukları söz konusu olduğunda psikoterapi kaynak ve bilgi sağlamasının yanı sıra bu durumlardan muzdarip olan kişileri de destekler. Bunun nedeni bu terapilerin kişileri duygudurumlarındaki herhangi bir değişime tepki vermeye cesaretlendirmesidir. Bu şekilde kişi benlik saygısı ve duygusal eğilimlerinin kontrolü üzerinde çalışabilir.

Duygudurum Bozuklukları İçin Tedaviler Vardır

Son olarak, ruh halleri normal, yüksek ya da depresif olabilir. Bundan dolayı duygudurum bozukluklarından muzdarip olan bir insan genellikle ruh hali üzerinde sahip olduğu kontrol hissini kaybeder ve genel bir rahatsızlık deneyimler. Bundan dolayı farmakolojik tedavi ve psikolojik tedavileri birleştirmeli ve ayrıca hijyen ve beslenme ile ilgili önlemler de almalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.