Düz Bir Karın İçin En İyi 5 Çiğ Gıda

Soğan vücut metabolizmasını hızlandırır ve kan şekerini düşürür. Soğanı daima çiğ olarak yemelisiniz: pişirdiğinizde, yararlı enzimlerin %60 kadarını kaybedebilir.
Düz Bir Karın İçin En İyi 5 Çiğ Gıda
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Kilo vermek ve vücudunuzu şekle sokmak için muhtemelen çiğ gıda tüketmenin faydalarını duymuşsunuzdur. Ancak “çiğ” gıdadan kastımız, pişmemiş et veya balık yemek değildir. Bu sözcüğün sizi korkutmasına izin vermeyin!

Beslenme uzmanlarına göre, günlük çiğ gıda tüketiminizi arttırmak yalnızca daha fazla yağ yakmanıza değil aynı zamanda çeşitli hastalıkların önlenmesine ve hatta yaşlanma sürecinin yavaşlatılmasına yardımcı oluyor.

Bugünkü yazımızın ilginizi çekeceğine eminiz.

Çiğ gıda yemenin birçok faydası

Pişmiş haline göre çiğ olarak tüketildiğinde çok daha fazla yararı olan birçok gıda vardır. Çiğ gıdalar vitamin, mineral ve sindirim enzimi deposudur ve bütün bunlar sizin daha çok tok hissetmenize yardımcı olur.

Çiğ meyve ve sebzelerin nereden geldiğini bilmenin de çok önemli olduğunu unutmayın.

Bu gıdalar toprakta yetişirken kimyasallar ve böcek ilaçlarıyla ne kadar az temas etmişlerse o kadar sağlıklıdır, o yüzden daima organik ürünleri tercih etmeye çalışın.

Çiğ gıdaların size ne gibi faydaları vardır?

  • Şiş karına veda edersiniz: Normalde yemekten sonra gaz veya hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız günde beş adet çiğ sebze ve meyve seçmek bu can sıkıcı problemlerle başa çıkmanıza yardımcı olacak. Lokmalarınız daha yavaş çiğnerseniz yedikleriniz midenize daha iyi ulaşacaktır. Ayrıca sindirimi kolaylaştıran ve besin maddelerinin emilimine yardımcı olan enzimleri de aktif hale getirmiş olursunuz. Çiğ beslenmenin kabızlığı önlemenin en iyi yolu olduğunu da unutmayın.
  • Daha tok hissedersiniz: Çiğ beslenmek yalnızca daha fazla besin maddesi emilimine yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda vücudunuza tok olduğunu bildiren ve beyinde bulunan sinir taşıyıcılarını da tetikler. Hatta ruh hâlinizi iyileştirmeye yarayan serotonin düzeyini bile arttırır.
  • Yaşlanma sürecini yavaşlatın: Gerçekten buruşuklukları önlemek ister miydiniz? Çiğ gıdalar buruşukları yok edemese de yüksek anitoksidan içeriği sayesinde cildinizdeki erken yaşlanma belirtilerini önleyebilir. İnsan Beslenmesi Araştırma Merkezinde yaşlanma süreci hakkında yapılan bir çalışmaya göre, Boston Tufts Üniversitesinden Dr. Jean Mayer her gün çiğ meyve ve sebze tüketmenin beynin yaşlanmasıyla ve örneğin Alzheimer gibi diğer dejeneratif hastalıklarla savaşımda size daha çok antioksidan sağladığı sonucunu çıkarmıştır.
  • Sodyum ve potasyum arasındaki denge: Çiğ sebze yemenin potasyum almanın harika bir yolu olduğunu biliyor muydunuz? Belli meyve ve sebzeler vücuttaki fazla sodyumla başa çıkmada ve iyi bir sağlık için gereken dengeyi yerine getirmede birebirdir.
  • Kilo vermek için ideal: Günlük beslenmelerine belli çiğ gıdaları dahil edenler daha kolay kilo verdiklerini ifade ediyor. Bu teknik kişiye tokluk hissi verdiği ve az kalorili ve yağlı besinlerle kişiyi beslediği için son derece etkilidir. Ancak bu tip bir beslenmenin güçlü bir irade gerektirdiğini de unutmayalım. Gün boyunca beş porsiyon çiğ meyve ve sebze ile beraber tohum ve filiz tüketmelisiniz. Bunları diğer gıdalarla birleştirmek size ihtiyacınız olan proteini sağlayacak ve uğruna çok çalıştığınız düz karnı elde edeceksiniz. Ama bunların hepsi amaca güçlü bir bağlılık istiyor.

Peki en iyi çiğ gıda çeşitleri hangileri?

Brokoli ve su teresi

brokoli
Brokoli ve su teresinin ne kadar sağlıklı olduğunu hepimiz biliyoruz. Blogumuzda da bolca konuştuk ve size haftada en az iki ile üç porsiyon tüketmenizi tavsiye ediyoruz…

Peki bu besinlerin çiğ yendiklerinde çok daha iyi olduğunu biliyor muydunuz? Bu iki sebze pişirildiğinde, kanserle savaşan ve sindirimi kolaylaştıran enzimlerini kaybediyorlar.

Çiğ yemek için, çok küçük parçalar halinde doğrayın, filizler ve diğer gıdalarla birleştirin. Brokoli ve su teresi sağlığınızı korumanız için harika gıdalar.

Kırmızı biber

kırmızı biber çiğ gıda olarak faydalıdır
Bu yağsız gıda metabolizmanızı hızlandırmanız için idealdir. Çiğ tükettiğiniz zaman dolmalık kırmızı biberler daha sağlıklıdır.

Kabızlıkla başa çıkmanıza yardımcı olurlar ve çiğ formlarında daha kolay sindirilirler. Üstelik size daha çok vitamin ve antioksidan sağlarlar. Salatanıza ince kırmızı biber dilimleri eklemeyi unutmayın.

Soğan

soğan sık sık tüketebileceğiniz bir çiğ gıda
Soğan tariflerimizin olmazsa olmazıdır. Ancak soğanı pişirdiğiniz zaman içinde bulunan sağlıklı mineral ve antioksidanların %60 kadarını kaybettiklerini biliyor muydunuz? Soğanı aşırı miktarda olmamak kaydıyla çiğ tüketmek en sağlıklısı.

Bu hem metabolizmanızı hızlandıracak hem de kan şekerinizi düşürmenize yardımcı olan ve glukokinin olarak bilinen bir maddeden de faydalanacaksınız!

Yeşil elma

yeşil-elma
Reçelleri ve doğal içecekleri atlayın. En iyisi kabuğuyla birlikte çiğ yeşil elma yemek. Daha çok yağ yakmanın ve çok istediğiniz düz karnı elde etmenin en sağlıklı yollarından biri.

Sarımsak

sarımsak
Beslenmenize bolca pirinç veya et dahil ettiğiniz zaman, genelde sarımsak da kullanırsınız. Sarımsak yemeğinize tat ve baharat ekler.

Ancak çiğ sarımsak yediğiniz zaman çok daha fazla fayda elde edersiniz. Bunun sebebine gelince, sarımsağı pişirdiğinizde vücutta doğal antibiyotik ve detoks maddesi görevi gören bir bileşen olan allicin sıvısı kaybolur.

O zaman gününüze neden bir bardak su ve bir diş çiğ sarımsak ile başlamıyorsunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.